Dzień Dawcy Szpiku w Alei Bielany już w sobotę

  Dzień Dawcy Szpiku w Alei Bielany już w sobotę

  RB

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Organizatorzy zapraszają w sobotę do nowo otwartej Alei Bielany, gdzie od godz. 10 do 20 będzie można zarejestrować się do krajowej bazy dawców szpiku i komórek macierzystych.
  Przypomnijmy, że kilka tygodni temu, dzięki akcji „Wrocław walczy o Anię!” (dotyczącej chorej na białaczkę Anny Szymczak, która niestety ostatecznie zmarła), w czterech punktach w mieście zgłosiło się ponad 2,6 tys. kandydatów na dawców. Przedsięwzięcie osiągnęło ogromne zainteresowanie medialne i wsparcie różnych środowisk.

  Postanowiono zatem pójść za ciosem, czego efektem będzie sobotni Dzień Dawcy Szpiku w Alei Bielany. Kto może zostać dawcą?
  Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia (wymagany jest dowód osobisty), ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama