Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj auto na zimę - ekspert radzi

Materiały Partnerów
Specjalnie dla Państwa poprosiliśmy ekspertów z zakresu motoryzacji o podpowiedź – Jak należy zadbać o nasze samochody?

Opony są jednym z najważniejszych elementów pojazdu, dlatego tak ważne jest zadbanie o ich wymianę w odpowiednim czasie. Niekiedy przysparza to kierowcom wielu problemów.

Przemysław Kubacki AUTOKUBACKI radzi:
Kiedy należy wymienić opony na zimowe?
Opony zimowe należy zakładać kiedy temperatura spada poniżej +7 stopni.

Kiedy następuje niebezpieczne zużycie ogumienia? / Kiedy należy kupić nowe opony?
Wedle prawa o ruchu drogowym ogumienie może mieć 1,6 mm , jednak przy oponach zimowych rozsądna i bezpieczna wartość to minimum 3 mm i wtedy należy myśleć o nowych oponach.

Jaki jest średni koszt wymiany opon?
Średni koszt wymiany opon we Wrocławiu w dobrym serwisie to około 80 zł, cena zależy od tego czy felga jest stalowa czy aluminiowa oraz jaką ma wielkość.

Co podczas jazdy samochodem zapewniają nam odpowiednio wyważone opony i dobrany bieżnik?
Dzięki dobrze wyważonym kołom nie ma drgań na kierownicy powyżej 100km/h . Stare ciężarki zawsze powinny być ściągnięte o czym nie wszyscy wulkanizatorzy pamiętają. Najważniejsze aby opony były założone w dobrą stronę, a koła przykręcono kluczem dynamometrycznym z odpowiednią siłą to zapewni nam bezpieczeństwo i nie będziemy mieli problemów , aby odkręcić koło kiedy złapiemy tzw. "kapcia".

Jakie opony są najlepsze? Nowe czy używane?
Zawsze nowa opona jest lepsza , niż używana. Głownie chodzi o koszty, przy większych rozmiarach opon bywa , że jedna nowa opona dobrej klasy kosztuje tyle co 4 używane. Przy mniejszych rozmiarach różnice w cenach są mniejsze.

Nie tylko o opony należy zadbać podczas długich, zimowych podróży. Jest to czas świąt oraz ferii, dlatego sprawny samochód to priorytet. Długie, trudne trasy chcemy przebyć bezpiecznie, a zapewni nas o tym dokładny przegląd, który wskaże usterki.

Krzysztof Kijak RS SERWIS radzi:
Co najczęściej psuje się podczas zimy?
Głównie są to elementy układu zawieszenia oraz układu hamulcowego. Wilgoć, sól i chemia, przyspieszają korozję elementów tych układów takich jak sworznie, wahacze, drążki kierownicze, przewody hamulcowe, linki hamulca ręcznego, zaciski, tarcze hamulcowe. Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych systemów mechanicznych w samochodzie, to on gwarantuje zatrzymanie pojazdu, a sprawny układ zawieszenia prawidłowe prowadzenie pojazdu.

Większość kierowców robi badania techniczne swoich pojazdów raz w roku, dlaczego warto skorzystać z badania technicznego pojazdu przed zimą?
Nie zaszkodzi, żeby przed zimą sprawdzić stan rozkładu sił hamowania oraz sprawności amortyzatorów i połączeń zawieszenia (oś przednia i tylna) oraz rozkład sił na poszczególne koła. Jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa kierującego, stanowi o możliwie krótkiej drodze hamowania. Nieusuwanie usterek układu hamulcowego może doprowadzić do wydłużenia się czasu reakcji systemu hamowania, osłabienia działania układów ABS/ESP, utratę przyczepności i innych zagrożeń w ruchu drogowym, kolejnym elementem jest oświetlenie pojazdu czyli kompletność oraz prawidłowe ustawienie reflektorów w celu prawidłowego oświetlenia drogi i nie oślepiania kierowców jadących z przeciwka, na naszych, mało komfortowych, dziurawych drogach światła w wyniku drgań i wstrząsów maję tendencję do zmiany położenia.

Co powinien posiadać samochód w ramach zabezpieczenia na długie zimowe trasy?
Sprawne wycieraczki, w naszych warunkach klimatycznych, korzystając całorocznie z samochodu, powinno się je wymieniać przynajmniej raz w roku. Należy sprawdzić, czy pióra nie są rozwarstwione lub popękane. Powinniśmy też dokonać wymiany płynu do spryskiwaczy na odporny na zamarzanie, mamy spadki temperatur poniżej zera. Jeśli posiadamy jeszcze letni płyn i zechcemy użyć spryskiwacza na mrozie, możemy spowodować kilka awarii. Takich jak uszkodzenie pompy spryskiwacza, jak i przewodów doprowadzających płyn do dysz spryskiwaczy.

Z serwisowaniem samochodu niewątpliwie łączy się kwestia części samochodowych. Ceny przerażają, a kierowcy zwlekają z ich wymianą. Jest to niebezpieczne i niedopuszczalne. Mamy przecież możliwość skorzystania z części zamiennych, tańszych. Wystarczy odpowiednio zlokalizować problem, tak żeby nie tracić czasu i pieniędzy na jeżdżenie z usterką od mechanika do mechanika. Warto często poświęcić więcej czasu na poszukiwania, może sklepy online?

Piotr Grzelak CARTIME.pl radzi:
Jakie części samochodowe ulegają największej eksploatacji zimą?
Tak naprawdę wszystkie elementy samochodu ulegają większym obciążeniom, a przez to szybszemu zużyciu zimą ze względu na niskie temperatury. W szczególności są to elementy ruchome auta, takie jak silniczki wycieraczek, wentylatory czy paski napędowe, jak i części elektryczne jak np. akumulatory, rozruszniki czy alternatory.

Które z części najlepiej sprawdzić przed sezonem zimowym?
Przed zimą należy gruntownie sprawdzić swój samochód, po to, aby przy pierwszych mrozach nie spotkała nas przykra niespodzianka. Warto sprawdzić również akumulator, poziom i stan płynów eksploatacyjnych. Płyn chłodniczy jest przygotowany do znacznie niższych temperatur. Jest to ważne, choćby dlatego, że jeśli w układzie chłodniczym znajduje się zbyt dużo wody, może on zamarznąć a w konsekwencji poważnie uszkodzić układ chłodzenia, czyli np. chłodnicę. Warto też pamiętać o sprawdzeniu jakości płynu hamulcowego. Bardzo często klienci zapominają o tym, że płyn hamulcowy powinno się wymieniać, ponieważ z czasem traci on swoje właściwości, a hamulce, szczególnie podczas zimy, to podstawa.

Jakie są plusy kupowania części samochodowych przez internet?
Korzyści zakupu części przez Internet jest wiele. Jest to przede wszystkim niższa cena, niż w wielu sklepach stacjonarnych. Dzieje się tak dlatego, że koszty utrzymania sklepu internetowego są znacznie niższe, niż w przypadku sprzedaży bezpośredniej. Jedną z ważniejszych dla wielu zalet takich zakupów, jest czas i pieniądze, których nie tracimy jeżdżąc do sklepów stacjonarnych w poszukiwaniu potrzebnej części. Możemy to zrobić siedząc w domu lub w pracy. Zamówione części bardzo często mogą być wysłane bezpośrednio do warsztatu, w którym część ma zostać wymieniona. Zazwyczaj wystarczy kilka kliknięć myszką lub po prostu jedna rozmowa telefoniczna. Zamówiony towar, już nawet następnego dnia może znaleźć się u klienta, nawet na drugim końcu kraju, a w ciągu 2-5 dni praktycznie w całej Europie.

Scenariusz, którego zdecydowanie nie chcemy to awaria podczas podróży. Jednak nie musimy w tej sytuacji panikować. Naszym „aniołem stróżem” w tym wypadku jest specjalistyczna pomoc drogowa.
Zimą mają wprawdzie dużo pracy, ale firm zajmujących się taką pomocą jest na tyle dużo, że bez problemu znajdziemy ratunek.

Marek Bienenda ELCAR radzi:
Co najczęściej psuje się podczas zimy?
Podczas zimy, gdzie samochód narażony jest na działanie niekorzystnych warunków: mróz-niskie temperatury, śnieg, bryły lodu, błoto – w samochodach szczególnie narażonymi elementami na usterki są: układ rozruchowy pojazdu – akumulator, który odpowiada za dostarczenie prądu potrzebnego do rozruchu pojazdu. Niska temperatura powietrza sprawia, że pojemność akumulatora jest mniejsza. Opony, felgi, elementy osłaniające podwozie – z uwagi na śliską nawierzchnie drogi, przykryte śniegiem dziury, krawężniki – te elementy są narażone na uszkodzenie. Pióra wycieraczek, po nocnym postoju naszego pojazdu należy go dobrze odśnieżyć, rozgrzać. Wycieraczki przednie podczas spadku temperatury poniżej 0st. C mogą przymarznąć do szyby. Ich uruchomienie bez prawidłowego odśnieżenia spowoduje uszkodzenie.

Kiedy bezwzględnie nie można poruszać się samochodem?
Na pewno nie należy poruszać się nie odśnieżonym pojazdem! Przed wyruszeniem w trasę kierowca zobowiązany jest usunąć śnieg z szyb by nie ograniczyć sobie pola widzenia, szyby powinny być odmrożone. Ważnym elementem są opony, z uwagi na stosowanie różnych mieszanek gum przez producentów opon, należy jest zmienić co sezon letnie/zimowe. Opony zimowe są przystosowane do pracy w niskich temperaturach, taka opona lepiej trzyma się drogi, lepiej odprowadza śnieg/deszcz z pod kół oraz skraca drogę hamowania.

Jaki wpływ na samochód mają anomalia pogodowe?
Samochody są przystosowane do poruszania się w warunkach zarówno jak i upalnych dni letnich oraz przy ujemnych temperaturach w trakcie pory zimowej. Ważne, by takie auto zostało przygotowane, należy to zrobić przed sezonem zimowym w miesiącach wrzesień-lisotpad. My jako autoryzowany serwis SKODY świadczymy takie usługi. Sprawdzamy podczas takiego przeglądu: oświetlenie pojazdu, stan napięcia akumulatora, zamarzalność płynu chłodzącego, czy płyn do spryskiwaczy ( układu mycia szyb ) jest również zimowy, taki który nie zamarznie. Sprawdzamy układ hamulcowy oraz stan ogumienia. Te elementy mają istotny wpływ na bezpieczną i niezawodną jazdę w trakcie zimy.

Co powinien mieć każdy samochód w ramach zabezpieczenia na długie trasy? Jak dbać o samochód?
Do tego co wcześniej już wymieniłem dodam, że gdy wybieramy się w góry dobrą praktyką jest zastosowanie łańcuchów śniegowych, które pomagają poruszać się w śniegu oraz lodzie w skrajnych warunkach górzystych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przygotuj auto na zimę - ekspert radzi - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska