Przygotuj auto na zimę

  Przygotuj auto na zimę - ekspert radzi

  Materiały Partnerów

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przygotuj auto na zimę - ekspert radzi
  Specjalnie dla Państwa poprosiliśmy ekspertów z zakresu motoryzacji o podpowiedź – Jak należy zadbać o nasze samochody?
  Przygotuj auto na zimę - ekspert radzi
  Opony są jednym z najważniejszych elementów pojazdu, dlatego tak ważne jest zadbanie o ich wymianę w odpowiednim czasie. Niekiedy przysparza to kierowcom wielu problemów.

  Przemysław Kubacki AUTOKUBACKI radzi:
  Kiedy należy wymienić opony na zimowe?
  Opony zimowe należy zakładać kiedy temperatura spada poniżej +7 stopni.

  Kiedy następuje niebezpieczne zużycie ogumienia? / Kiedy należy kupić nowe opony?

  Wedle prawa o ruchu drogowym ogumienie może mieć 1,6 mm , jednak przy oponach zimowych rozsądna i bezpieczna wartość to minimum 3 mm i wtedy należy myśleć o nowych oponach.

  Jaki jest średni koszt wymiany opon?
  Średni koszt wymiany opon we Wrocławiu w dobrym serwisie to około 80 zł, cena zależy od tego czy felga jest stalowa czy aluminiowa oraz jaką ma wielkość.

  Co podczas jazdy samochodem zapewniają nam odpowiednio wyważone opony i dobrany bieżnik?
  Dzięki dobrze wyważonym kołom nie ma drgań na kierownicy powyżej 100km/h . Stare ciężarki zawsze powinny być ściągnięte o czym nie wszyscy wulkanizatorzy pamiętają. Najważniejsze aby opony były założone w dobrą stronę, a koła przykręcono kluczem dynamometrycznym z odpowiednią siłą to zapewni nam bezpieczeństwo i nie będziemy mieli problemów , aby odkręcić koło kiedy złapiemy tzw. "kapcia".

  Jakie opony są najlepsze? Nowe czy używane?
  Zawsze nowa opona jest lepsza , niż używana. Głownie chodzi o koszty, przy większych rozmiarach opon bywa , że jedna nowa opona dobrej klasy kosztuje tyle co 4 używane. Przy mniejszych rozmiarach różnice w cenach są mniejsze.

  Nie tylko o opony należy zadbać podczas długich, zimowych podróży. Jest to czas świąt oraz ferii, dlatego sprawny samochód to priorytet. Długie, trudne trasy chcemy przebyć bezpiecznie, a zapewni nas o tym dokładny przegląd, który wskaże usterki.

  Krzysztof Kijak RS SERWIS radzi:
  Co najczęściej psuje się podczas zimy?
  Głównie są to elementy układu zawieszenia oraz układu hamulcowego. Wilgoć, sól i chemia, przyspieszają korozję elementów tych układów takich jak sworznie, wahacze, drążki kierownicze, przewody hamulcowe, linki hamulca ręcznego, zaciski, tarcze hamulcowe. Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych systemów mechanicznych w samochodzie, to on gwarantuje zatrzymanie pojazdu, a sprawny układ zawieszenia prawidłowe prowadzenie pojazdu.

  Większość kierowców robi badania techniczne swoich pojazdów raz w roku, dlaczego warto skorzystać z badania technicznego pojazdu przed zimą?
  Nie zaszkodzi, żeby przed zimą sprawdzić stan rozkładu sił hamowania oraz sprawności amortyzatorów i połączeń zawieszenia (oś przednia i tylna) oraz rozkład sił na poszczególne koła. Jest to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa kierującego, stanowi o możliwie krótkiej drodze hamowania. Nieusuwanie usterek układu hamulcowego może doprowadzić do wydłużenia się czasu reakcji systemu hamowania, osłabienia działania układów ABS/ESP, utratę przyczepności i innych zagrożeń w ruchu drogowym, kolejnym elementem jest oświetlenie pojazdu czyli kompletność oraz prawidłowe ustawienie reflektorów w celu prawidłowego oświetlenia drogi i nie oślepiania kierowców jadących z przeciwka, na naszych, mało komfortowych, dziurawych drogach światła w wyniku drgań i wstrząsów maję tendencję do zmiany położenia.

  Co powinien posiadać samochód w ramach zabezpieczenia na długie zimowe trasy?
  Sprawne wycieraczki, w naszych warunkach klimatycznych, korzystając całorocznie z samochodu, powinno się je wymieniać przynajmniej raz w roku. Należy sprawdzić, czy pióra nie są rozwarstwione lub popękane. Powinniśmy też dokonać wymiany płynu do spryskiwaczy na odporny na zamarzanie, mamy spadki temperatur poniżej zera. Jeśli posiadamy jeszcze letni płyn i zechcemy użyć spryskiwacza na mrozie, możemy spowodować kilka awarii. Takich jak uszkodzenie pompy spryskiwacza, jak i przewodów doprowadzających płyn do dysz spryskiwaczy.

  Z serwisowaniem samochodu niewątpliwie łączy się kwestia części samochodowych. Ceny przerażają, a kierowcy zwlekają z ich wymianą. Jest to niebezpieczne i niedopuszczalne. Mamy przecież możliwość skorzystania z części zamiennych, tańszych. Wystarczy odpowiednio zlokalizować problem, tak żeby nie tracić czasu i pieniędzy na jeżdżenie z usterką od mechanika do mechanika. Warto często poświęcić więcej czasu na poszukiwania, może sklepy online?

  Piotr Grzelak CARTIME.pl radzi:
  Jakie części samochodowe ulegają największej eksploatacji zimą?
  Tak naprawdę wszystkie elementy samochodu ulegają większym obciążeniom, a przez to szybszemu zużyciu zimą ze względu na niskie temperatury. W szczególności są to elementy ruchome auta, takie jak silniczki wycieraczek, wentylatory czy paski napędowe, jak i części elektryczne jak np. akumulatory, rozruszniki czy alternatory.

  Które z części najlepiej sprawdzić przed sezonem zimowym?
  Przed zimą należy gruntownie sprawdzić swój samochód, po to, aby przy pierwszych mrozach nie spotkała nas przykra niespodzianka. Warto sprawdzić również akumulator, poziom i stan płynów eksploatacyjnych. Płyn chłodniczy jest przygotowany do znacznie niższych temperatur. Jest to ważne, choćby dlatego, że jeśli w układzie chłodniczym znajduje się zbyt dużo wody, może on zamarznąć a w konsekwencji poważnie uszkodzić układ chłodzenia, czyli np. chłodnicę. Warto też pamiętać o sprawdzeniu jakości płynu hamulcowego. Bardzo często klienci zapominają o tym, że płyn hamulcowy powinno się wymieniać, ponieważ z czasem traci on swoje właściwości, a hamulce, szczególnie podczas zimy, to podstawa.


  Jakie są plusy kupowania części samochodowych przez internet?
  Korzyści zakupu części przez Internet jest wiele. Jest to przede wszystkim niższa cena, niż w wielu sklepach stacjonarnych. Dzieje się tak dlatego, że koszty utrzymania sklepu internetowego są znacznie niższe, niż w przypadku sprzedaży bezpośredniej. Jedną z ważniejszych dla wielu zalet takich zakupów, jest czas i pieniądze, których nie tracimy jeżdżąc do sklepów stacjonarnych w poszukiwaniu potrzebnej części. Możemy to zrobić siedząc w domu lub w pracy. Zamówione części bardzo często mogą być wysłane bezpośrednio do warsztatu, w którym część ma zostać wymieniona. Zazwyczaj wystarczy kilka kliknięć myszką lub po prostu jedna rozmowa telefoniczna. Zamówiony towar, już nawet następnego dnia może znaleźć się u klienta, nawet na drugim końcu kraju, a w ciągu 2-5 dni praktycznie w całej Europie.

  Scenariusz, którego zdecydowanie nie chcemy to awaria podczas podróży. Jednak nie musimy w tej sytuacji panikować. Naszym „aniołem stróżem” w tym wypadku jest specjalistyczna pomoc drogowa.
  Zimą mają wprawdzie dużo pracy, ale firm zajmujących się taką pomocą jest na tyle dużo, że bez problemu znajdziemy ratunek.

  Marek Bienenda ELCAR radzi:
  Co najczęściej psuje się podczas zimy?
  Podczas zimy, gdzie samochód narażony jest na działanie niekorzystnych warunków: mróz-niskie temperatury, śnieg, bryły lodu, błoto – w samochodach szczególnie narażonymi elementami na usterki są: układ rozruchowy pojazdu – akumulator, który odpowiada za dostarczenie prądu potrzebnego do rozruchu pojazdu. Niska temperatura powietrza sprawia, że pojemność akumulatora jest mniejsza. Opony, felgi, elementy osłaniające podwozie – z uwagi na śliską nawierzchnie drogi, przykryte śniegiem dziury, krawężniki – te elementy są narażone na uszkodzenie. Pióra wycieraczek, po nocnym postoju naszego pojazdu należy go dobrze odśnieżyć, rozgrzać. Wycieraczki przednie podczas spadku temperatury poniżej 0st. C mogą przymarznąć do szyby. Ich uruchomienie bez prawidłowego odśnieżenia spowoduje uszkodzenie.

  Kiedy bezwzględnie nie można poruszać się samochodem?
  Na pewno nie należy poruszać się nie odśnieżonym pojazdem! Przed wyruszeniem w trasę kierowca zobowiązany jest usunąć śnieg z szyb by nie ograniczyć sobie pola widzenia, szyby powinny być odmrożone. Ważnym elementem są opony, z uwagi na stosowanie różnych mieszanek gum przez producentów opon, należy jest zmienić co sezon letnie/zimowe. Opony zimowe są przystosowane do pracy w niskich temperaturach, taka opona lepiej trzyma się drogi, lepiej odprowadza śnieg/deszcz z pod kół oraz skraca drogę hamowania.

  Jaki wpływ na samochód mają anomalia pogodowe?
  Samochody są przystosowane do poruszania się w warunkach zarówno jak i upalnych dni letnich oraz przy ujemnych temperaturach w trakcie pory zimowej. Ważne, by takie auto zostało przygotowane, należy to zrobić przed sezonem zimowym w miesiącach wrzesień-lisotpad. My jako autoryzowany serwis SKODY świadczymy takie usługi. Sprawdzamy podczas takiego przeglądu: oświetlenie pojazdu, stan napięcia akumulatora, zamarzalność płynu chłodzącego, czy płyn do spryskiwaczy ( układu mycia szyb ) jest również zimowy, taki który nie zamarznie. Sprawdzamy układ hamulcowy oraz stan ogumienia. Te elementy mają istotny wpływ na bezpieczną i niezawodną jazdę w trakcie zimy.

  Co powinien mieć każdy samochód w ramach zabezpieczenia na długie trasy? Jak dbać o samochód?
  Do tego co wcześniej już wymieniłem dodam, że gdy wybieramy się w góry dobrą praktyką jest zastosowanie łańcuchów śniegowych, które pomagają poruszać się w śniegu oraz lodzie w skrajnych warunkach górzystych.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Eksperci??

   Dziubek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Co to za "eksperci"??

   "Kiedy należy wymienić opony na zimowe? Opony zimowe należy zakładać kiedy temperatura spada poniżej +7 stopni."

   Przecież to stereotyp który nie ma ŻADNEGO zastosowania w...rozwiń całość

   Co to za "eksperci"??

   "Kiedy należy wymienić opony na zimowe? Opony zimowe należy zakładać kiedy temperatura spada poniżej +7 stopni."

   Przecież to stereotyp który nie ma ŻADNEGO zastosowania w rzeczywistości. Zimowa opona jest lepsza TYLKO na śniegu a że śniegu u nas jak na lekarstwo (przynajmniej we Wrocławiu) to jaki jest sens zmiany?? I potwierdziły to badania.

   "Najważniejsze aby opony były założone w dobrą stronę, a koła przykręcono kluczem dynamometrycznym z odpowiednią siłą to zapewni nam bezpieczeństwo i nie będziemy mieli problemów , aby odkręcić koło kiedy złapiemy tzw. "kapcia"."

   Szkoda że nie powiedział że po 100 km trzeba sprawdzić dokręcenie felg aluminiowych bo lubią się odkręcać.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mentalność Polaka

   Karambol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   i właśnie przez takie myślenie ostatnio we Wrocławiu był karambol...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama