Ważne
  6. Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy trwa do czwartku 6...

  6. Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy trwa do czwartku 6 czerwca (ZOBACZ ZDJĘCIA)

  Małgorzata Moczulska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Janusz Zaorski z nagrodą za całokształt twórczości
  1/4
  przejdź do galerii

  Janusz Zaorski z nagrodą za całokształt twórczości ©Dariusz Gdesz

  Wręczeniem nagrody za całokształt pracy reżyserskiej Januszowi Zaorskiemu rozpoczął się w sobotę (1 czerwca) 6. Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy.
  - Jestem dumny z tej nagrody i cieszę się, że dostają ją tutaj, w Świdnicy, bo z Dolnym Śląskiem związany jest długi i bardzo ważny okres mojej pracy zawodowej. Kiedy pierwszy raz przyjechałem do Wrocławia, od razu zapytałem: gdzie jest ulica Świdnicka? - mówił Janusz Zaorski, który przez kilka lat był też dyrektorem artystycznym świdnickiego festiwalu.
  Kilka jego filmów - wśród nich: "Uciec jak najbliżej", "Awans", "Dziecinne pytania" czy "Pokój z widokiem na morze" - można obejrzeć podczas tegorocznej edycji imprezy.
  Sobotnią galę otwarcia festiwalu, w wypełnionej do ostatniego miejsca sali teatralnej, prowadzili Anna Dereszowska i Artur Żmijewski. Wcześniej spotkali się z mieszkańcami w kinie Cinema 3D, które jest główną areną imprezy.
  Festiwal potrwa do czwartku, 6 czerwca. W tym czasie pokazanych zostanie blisko 60 filmów, w tym największe dzieła Alfreda Hitchcocka, Federico Felliniego, Clinta Eastwooda czy Martina Scorsese.
  O "Złotego Dzika", nagrodę dla najlepszego reżysera, powalczą w tym roku: Piotr Trzaskalski ("Mój rower"), Wojciech Smarzowski ("Róża"), Władysław Pasikowski ("Pokłosie"), Leszek Dawid ("Jesteś Bogiem") i Marcin Krzyształowicz ("Obława"). W jury konkursu zasiadają znakomici reżyserzy: Dorota Kędzierzawska (na zdjęciu), Andrzej Krakowski, Adrian Panek (laureat ubiegłorocznego konkursu) oraz Wojciech Wójcik.
  Festiwalowym projekcjom filmowym towarzyszyć będą liczne spotkania autorskie, recitale, wystawy, a także warsztaty reżyserskie i operatorskie.
  - Nie myślałem, że jeszcze kiedykolwiek do Świdnicy powrócą kolejki jak za czasów PRL-u. Festiwal sprawił, że powejściówki ustawiały się tłumy fanów i kina, którzy cierpliwie czekali w kolejce, by dostać bilet na swój ulubiony film - mówił z dumą podczas otwarcia imprezy Wojciech Murdzek , prezydent Świdnicy.
  Stanisław Dzierniejko, dyrektor i producent Festiwalu Reżyserii Filmowej, dodał, że do soboty rozdano blisko 18 tysięcy wejściówek, co jest rekordem w sześcioletniej historii imprezy.
  Nowością tegorocznego festiwalu są m.in. kino pod chmurką oraz konkurs dla reżyserów amatorów.
  Amatorzy - autorzy 15 obrazów - powalczą o "Złotego Warchlaka" oraz kamerę filmową. Laureatów poznamy w czwartek podczas gali zamknięcia. Poprowadzą ją Renata Dancewicz i Michał Chaciński.
  Gościem specjalnym będzie Małgorzata Kożuchowska, która odbierze nagrodę "Kryształowego Dzika", przyznawaną za twórczą współpracę aktora z reżyserem.
  Przypomnijmy, że wcześniej nagrodę tę dostali: Katarzyna Figura, Bogusław Linda, Jan Nowicki (na zdjęciu wśród widzów) i Janusz Gajos.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo