Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz gdzie były niemieckie cmentarze we Wrocławiu (MAPA)

Weronika Skupin
Poniemieckie nagrobki znalezione na Kozanowie
Poniemieckie nagrobki znalezione na Kozanowie Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
W Breslau było o wiele więcej cmentarzy niż w obecnym Wrocławiu. W książce "Cmentarze dawnego Wrocławia" Halina Okólska i Marek Burak opisują 120 różnych pól cmentarnych na przestrzeni lat. Niedawno rozpoczęła się ekshumacja szczątków wrocławian pogrzebanych na cmentarzu w miejscu niedawnego basenu przy ul. Ślężnej, przy skrzyżowaniu z ul. Kuronia. Archeologów odkrycia nie zdziwiły. Tam i w miejscu pobliskiego parku Andersa znajdowało się kilka nekropolii. Zostały zniszczone w powojennym Wrocławiu, a dokładnie w latach 70.

W obrębie ul. Ślężnej, Kuronia, Borowskiej i Kamiennej znajdowały się cztery cmentarze: cmentarz gminy ewangelicko-reforomowanej (miejsce byłego basenu, przyszłe LO5), cmentarz parafii protestanckiej św. Marii Magdaleny, stary katolicki cmentarz św. Maurycego i katolicki cmentarz św. Doroty.

Prowadzona tam ekshumacja ludzkich szczątków stała się dla nas punktem wyjścia do stworzenia mapy dawnych cmentarzy we Wrocławiu. Przedstawiamy tam wybrane nekropolie.

ZOBACZ: Setki ludzkich ciał na budowie nowego liceum

Ogromne cmentarze znajdowały się po obu stronach ul. Pilczyckiej. Jeden z nich, w miejscu gdzie dziś rośnie park Zachodni, to cmentarz komunalny na Kozanowie. Założony był na początku XIX w., sąsiadował z cmentarzem żydowskim. Po tej nekropolii w parku Zachodnim pozostała pamiątka, rzeźba anioła śmierci z urną pełną ludzkich prochów.

Nazwa "wielki cmentarz komunalny" została przypisana nekropolii przy ul. Legnickiej w pobliżu ul. Dobrej. W tym miejscu stoją dziś bloki. Należał on do parafii św. Elżbiety, Bernardyna i Marii. Jeszcze dziś można znaleźć płyty cmentarne z tej nekropolii, wykorzytane do budowy ogrodzenia... przedszkola przy ul. Dobrej.

Cmentarze były też w miejscu hotelu Monopol czy Panoramy Racławickiej, pl. Grunwaldzkiego, budynków przy Gwarnej, parku Grabiszyńskiego, Gajowickiego itd. Nie sposób opisać krótko 120 pól, więc skupiliśmy się na wybranych.

Oto interaktywna mapa wybranych dawnych niemieckich cmentarzy. Można przesuwać widok przytrzymując lewy przycisk myszy, obraz oddalamy lub przybliżamy klikając w znaki "-" i "+".

Opracowanie mapy na podstawie "Cmentarze dawnego Wrocławia, na tle planu miasta z 2007 roku" Halina Okólska, Marek Burak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska