Na Rynku mamy już choinkę. A od kiedy jarmark?

  Na Rynku mamy już choinkę. A od kiedy jarmark?

  Ewa Wilczyńska, DOW

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Przygotowania do Jarmarku Bożonarodzeniowego na wrocławskim Rynku
  1/28
  przejdź do galerii

  Przygotowania do Jarmarku Bożonarodzeniowego na wrocławskim Rynku ©Dominik Wojtas

  Już w najbliższy piątek zostanie otwarty Jarmark Bożonarodzeniowy. Po raz ósmy Wrocławianie i turyści będą mogli zrobić zakupy na stoiskach na wrocławskim Rynku. Przygotowania ruszyły pełną parą. Na płycie Rynku stanęły już drewniane domki, w których będzie się odbywała sprzedaż. Jest także choinka. Na razie jednak drzewko nie zostało oświetlone - na to będzie trzeba poczekać do 4 grudnia.
  Wrocław przygotowuje się do świąt. W Rynku stoi już najwyższa w mieście choinka. Na razie drzewko nie zostało oświetlone. Wszystkie świąteczne iluminacje zaczną działać w piątek 4 grudnia, tuż przed Mikołajkami. Wcześniej, bo 20 listopada, czyli już w najbliższy piątek będzie można poczuć świąteczną atmosferę robiąc zakupy na wrocławskim Rynku.

  - Choinka jak choinka. Taka sama jak co roku - stwierdził spacerujący po Rynku pan Janusz, mieszkaniec Wrocławia.
  Pani Helena dziwi się, że drzewko nie zostało od razu oświetlone. - Po co tracić czas, jeżeli i tak już stoi - mówi wrocławianka. Przychylniej na świąteczne przygotowania patrzą turyści. - Bardzo tu ładnie - zachwyca się pani Maria, która do Wrocławia przyjechała z Poznania.

  Po raz ósmy w stolicy Dolnego Śląska będzie działał Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym będzie można kupić m.in. prezenty pod choinkę. W ofercie znajdzie się rękodzieło artystyczne - m.in. biżuteria z kamieni szlachetnych, bursztynu, srebra, a także - po raz pierwszy - z żywicy. Podczas tegorocznej edycji zadebiutują również wykonane z lnu ozdobne torby i worki z kolorowymi motywami, świąteczne wyroby ceramiczne, litewskie koce z wełny i ręcznie tkane koronki.

  Na stoiskach znajdą się także ręcznie wyszywane maskotki, kocyki dla najmłodszych, kolorowe drewniane zabawki, haftowane aniołki, ozdobne torby filcowe i poduchy z motywami ludowymi, zapachowe mydła marsylskie czy naturalne kosmetyki. Będzie można także zamówić ręcznie malowaną bombkę z życzeniami lub dedykacją, imienną podkowę na szczęście wykutą przez kowala lub pamiątkową monetę wybitą przez wrocławskiego mincerza.

  Tradycyjnie podczas jarmarku będzie można także wypić grzane wino i zjeść pieczone oscypki z żurawiną. Nie zabraknie również kuchni świata - alzackich podpłomyków flammkuchen, włoskich serów, węgierskich gulaszy, tureckich baklav, sushi i holenderskich matjasów.

  Jarmark to także bajkowy lasek, czyli atrakcja dla najmłodszych. Będą mogli posłuchać takich bajek jak „Czerwony Kapturek”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewna Śnieżka” czy „Pinokio”. W Śnieżnej Kuli, tuż obok domków z bajkami i trzymetrowym Grzybku Krasnala nieopodal pomnika Fredry, każdy będzie mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

  Jarmark Bożonarodzeniowy będzie otwarty od 20 listopada do 22 grudnia od godz. 10 do godz. 21.

  Iluminacja na choince w Rynku nie jest jedyną, która rozświetli w tym roku Wrocław. Ozdobiona zostanie cała starówka miejska od fosy miejskiej do trasy WZ. Iluminacje znajdą się również na Ostrowie Tumskim i placu przy Hali Stulecia, a także na wrocławskich fontannach: na pl. Gołębim, pl. Orląt Lwowskich i pl. Jana Pawła II.

  Oprócz 20-metrowej choinki w Rynku drzewka będzie też można zobaczyć w innych częściach miasta. 10 metrowy stożek z wstęg ledowych stanie na placu Nowy Targ, 7 metrowy ledowy świerk pojawi się na placu Katedralnym, naturalny 20-metrowy świerk będzie ozdobą placu Grunwaldzkim, a 18 małych świerków w zostanie postawionych obrębie ronda Reagana. Oprócz tego na placu Uniwersyteckim będzie można podziwiać 10-metrową choinkę z białych bombek opasaną kolorową szarfą ledową, a na na starym Rynku Psiego Pola zobaczymy 10-metrowy świerk z kolorowymi światłami ledowymi imitującymi łańcuch.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żywa choinka z dostawą

   Andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja też zamówiłem już żywą choinkę ale z dostawą do domu. Zajrzyjcie na https://choinkapoddrzwi.pl - można rezerwować wcześniej a przywożą tydzień przed świętami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bajkowy lasek a karuzela...

   J. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Bajkowy lasek to rewelacyjny pomysł, nie tylko dla najmłodszych. Przy czym jego wykonanie, a konkretnie usytuowanie w bliskim sąsiedztwie tej mini-karuzeli, budzi poważne zastrzeżenia. Przecież te...rozwiń całość

   Bajkowy lasek to rewelacyjny pomysł, nie tylko dla najmłodszych. Przy czym jego wykonanie, a konkretnie usytuowanie w bliskim sąsiedztwie tej mini-karuzeli, budzi poważne zastrzeżenia. Przecież te głośne dźwięki z karuzeli zagłuszają bajki, których kompletnie nie słychać!!! Ulokowanie akurat tych dwóch atrakcji obok siebie jest kompletnie niezrozumiałe i nielogiczne...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie jest choinka

   tg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   To jakiś tandetny, plastikowy stożek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JARMARK

   to (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Wam zrobią Rumuni, Cyganie, Syryjczycy i Muslimy - tu trzeba ORKIESTRY ŚWĄTECZNEJ POMOCY, żeby dograła MAZURA...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Wszystkie świąteczne iluminacje zaczną działać w piątek 4 grudnia, tuż przed Mikołajkami."

   zoom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Mikołajki są 6.12., ale Jaśnie Panu nie będzie się chciało ruszyć d.... w niedzielę, aby uroczyście uruchomić oświetlenie choinki. Dlatego to będzie "choinka barbórkowa" - taka nowa świecka...rozwiń całość

   Mikołajki są 6.12., ale Jaśnie Panu nie będzie się chciało ruszyć d.... w niedzielę, aby uroczyście uruchomić oświetlenie choinki. Dlatego to będzie "choinka barbórkowa" - taka nowa świecka tradycja.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chyba się pospieszyli

   xyz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Jeszcze znicze na grobach nie dogasły a tu nam serwują choinke na rynku? I gdzie tu magia świąt?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   refleksja

   baba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   jarmark to mamy na codzień w mieście _ jarmark próżności

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   123

   321 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Cieszmy się, tak jak w US na kubkach starbucksa nie ma juz świątecznych wzorów tak powoli zniknie wszędzie kultura chrześcijańska. Czy ktoś wierzy czy nie to nie ma znacznia, ja np. nie ale bronie...rozwiń całość

   Cieszmy się, tak jak w US na kubkach starbucksa nie ma juz świątecznych wzorów tak powoli zniknie wszędzie kultura chrześcijańska. Czy ktoś wierzy czy nie to nie ma znacznia, ja np. nie ale bronie naszej kultury i wartości. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co tu komentować?

   a. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Wersal, Wersal, Wersal...
   We Wrocławiu święta trwają prawie trzy miesiące: od połowy listopada do połowy lutego (!?!).

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda tylko

   Gyu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   źe Jarmark bedzie w deszczu. Takie mamy zimy...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama