Gen. Polko: Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą...

  Gen. Polko: Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą atrakcyjnym celem dla zamachowców

  Magdalena Nałęcz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Żaden kraj nie może już czuć się bezpiecznie. A Polska może zostać zaatakowana podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodzież w Krakowie - komentuje w rozmowie z dziennikarką Agencji Informacyjnej Polska Press zamachy terrorystyczne w Paryżu gen. Roman Polko, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
  Gen. Polko: Światowe Dni Młodzieży w Krakowie będą atrakcyjnym celem dla zamachowców

  ©Fot. Bartek Syta

  Po zamachach w Paryżu prezydent Hollande wprowadził w kraju stan wyjątkowy i nakazał zamknięcie granic. To dobry sposób reagowania na terroryzm?
  Odpowiedni. Hollande wyraźnie zdaje sobie sprawę z tego, że złapano tylko wykonawców, ale mechanizm polegający na tym, że ktoś pomógł im przekroczyć granice, ktoś ich uzbroił, wskazał im cele, funkcjonuje. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta i można oczekiwać kolejnego napływu terrorystów i ataków. W tej chwili trzeba sprawdzić, z kim mamy do czynienia, przejrzeć i zweryfikować wykonawców i dotrzeć do źródła.

  Co Francja mogła zrobić, żeby zapobiec kolejnym zamachom? Co mogła zrobić cała społeczność europejska?

  Francja zrobiła sporo. To, co mogłaby jeszcze zrobić, i to co Unia Europejska mogłaby zrobić, to, krótko mówiąc, postawić prymat bezpieczeństwa nad poprawnością polityczną. Wyraźnie trzeba sobie zdawać sprawę z tego i mówić o tym, że jeżeli przyjmujemy jakąś potężną falę uchodźców, to nawet jeśli wśród nich promil będzie wysłannikami Państwa Islamskiego to już będziemy mieć z nimi problem. Muszą dobrze działać mechanizmy weryfikacyjne. Po drugie te problemy pojawiają się po raz kolejny. Trzeba obmyślić strategiczny plan międzypaństwowego postępowania i uporządkowania spraw na miejscu, czyli na Bliskim Wschodzie. Tak naprawdę dopiero teraz uświadamiamy sobie, czym jest globalizacja. Nierozwiązane problemy w Syrii czy Iraku przenoszą się na nasze terytoria. Państwo Islamskie objęło słuszną strategię - po co bić się na własnym terytorium, gdzie Europa będzie wysyłała swoich żołnierzy i czuła się wygodnie, kiedy trzeba po prostu prowadzić działania w Europie. To co ma miejsce teraz w Paryżu, może mieć miejsce w innych krajach.

  WYWIAD | PROF. WÓDZ: PO ZAMACHU FRANCUZI MOGĄ PRZEWARTOŚCIOWAĆ SWÓJ STOSUNEK DO ISLAMU


  Jak obecna sytuacja w Syrii czy Iraku przyczynia się do eskalacji terroryzmu?
  Myśmy rozgrzebali te sprawy i ich nie załatwili. Trzeba wreszcie przestać chować się za ograniczeniami narodowymi, przestać obwieszczać sukces. Trzeba wreszcie wrócić stamtąd, przyznać się do klęski i naprawić to, co się zepsuło. Dopóki w Syrii czy w Iraku, czy Afganistanie, które Zachód dotknął swoją ręką, a nie bierze odpowiedzialności za skutki, nie zrobi się porządku, będziemy mieć problem zarówno z uchodźcami, jak i skutecznym przenikaniem terrorystów na terytorium Europy.

  Powiedział pan, że Francja zrobiła już sporo w kwestii obrony przed terroryzmem. Ale właśnie zginęli ludzie, to ciągle jest niewystarczające.
  Jako kraj tak. Mam na myśli działanie służb francuskich, bo wiele tego typu ataków zostało już udaremnionych, tylko o tym się nie mówi. Jak widać, mimo wielopunktowego uderzenia przez terrorystów w różnych miejscach, akcja służb była trudna, są ofiary śmiertelne, ale jednocześnie skoordynowana. Chaos tak naprawdę nie sparaliżował tych służb. To są te pozytywne aspekty. Gdy słucham wypowiedzi ze strony polskiej słyszę, że jesteśmy zwarci i gotowi, a niespecjalnie widzę, żebyśmy z tego co ma miejsce w Paryżu wyciągali kolejne wniosku.

  A przed nami np. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Czy to wydarzenie może stać się celem zamachu?
  Tak, podobnie jak szczyt NATO, chociaż ten będzie dobrze chroniony. Światowe Dni Młodzieży będą atrakcyjnym celem dla potencjalnych zamachowców. Dlatego warto już teraz odpowiednio skoordynować działania naszych służb i wiedzieć, kto przenika na terytorium naszego kraju i oczywiście wprowadzić procedury, które umożliwiają wspólne działania jednostek specjalnych i wojskowych na terenie krajów, tak żeby mieć możliwość wsparcia zarówno wewnętrznego i zewnętrznego na wypadek rozwoju czarnego scenariusza.

  ARTUR DUBIEL: ŹLE POJMUJEMY SWOBODY I PRAWA OBYWATELSKIE. ISLAMIŚCI TO WYKORZYSTUJĄ


  Czy my również powinniśmy pozamykać, a przynajmniej uszczelnić nasze granice w obawie przed podobnymi sytuacjami?
  Nie powinniśmy wpuszczać ich bez weryfikacji, tj. nie wiemy kogo wpuszczamy, ale wpuszczamy, bo tak nakazuje poprawność polityczna. Jeśli już kogoś przyjmujemy, to, słuchając żenującego przemówienia minister spraw wewnętrznych, która rzuca liczby oderwane od rzeczywistości, ale nie przedstawia konkretnych pomysłów, albo ma pomysł umieszczenia 150 uchodźców w miejscowości, gdzie mieszka stu obywateli, to u nas będzie tak jak we Francji. Problem będzie narastał. Jeśli będziemy ich tylko karmić, a nie damy im pracy i możliwości edukacji i normalnego funkcjonowania, a tak to wygląda, to sami sobie fundujemy problemy, i to bardzo poważne.

  Czy Europa jest przygotowana do walki z terroryzmem?
  Jak widać chociażby po sposobie, w jaki radzimy sobie z uchodźcami, w jaki sposób radziliśmy sobie z arabską wiosną, nie potrafimy działać wspólnie, skutecznie. Działamy bez strategii i bez pomysłu. Trudno jest tutaj krytycznie patrzeć na samą Francję jako na państwo narodowe. Jako Unia Europejska, czyli cały organizm złożony z kilkunastu państw, jesteśmy mało skuteczni.

  ERYK MISTEWICZ: FRANCJA SPARALIŻOWANA, EUROPA BEZ LIDERÓW. CZY GROZI NAM SCENARIUSZ Z KSIĄŻEK HOUELLEBECQA?


  Który kraj może czuć się teraz najmniej bezpiecznie?
  Żaden nie może się czuć bezpiecznie. Nawet Polska, która nie jest na pierwszej linii ataku terrorystów, może stać się ich celem, zwłaszcza ze względu na nadchodzące Światowe Dni Młodzieży. Globalizacja coraz bardziej daje nam się we znaki i jeśli jeszcze nie w tym roku, to w najbliższym boleśnie możemy to odczuwać.

  Czytaj także

   Komentarze (76)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jasne..... cały świat przeciw Polko i gomowi

   mała (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   nikomu się nie chce napadać idioto, to twoja schizofrenia i bujna wyobraźnia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na początek przestańcie kupować kebaby

   potraficie się na to zdobyć? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Na początek przestańcie kupować kebaby. Po prostu. Niech im padnie interes. Sami się wówczas wyniosą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   terror

   krakus od wiekow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   Tych mordow w Europie nie bedzie konca!! .Polski Rzad M U S I N A T Y C H M I A S T wypier...c wszystkie "kebaby "i inne osrodki moslemskie (osrodki zapalne)i ich wlascicieli z Naszego Kraju...rozwiń całość

   Tych mordow w Europie nie bedzie konca!! .Polski Rzad M U S I N A T Y C H M I A S T wypier...c wszystkie "kebaby "i inne osrodki moslemskie (osrodki zapalne)i ich wlascicieli z Naszego Kraju Bez Ale. Tego swinstwa/keebabow dorner/ nie powinnismy konsumowac! Zwierzeta sa Mordowane przez podciecie krtani ! hal,zylismy i zyjemy tez dostatnio w Ojczyznie bez tych smieci ze sztuczna smietana zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z milosiernym lewactwem

   tez sie nie cackac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   robic swoje , nie przejmowac sie ich ujadaniem. Oni zawsze nieszczescia z obcymi mocarstwami na Polske sprowadzali. \\\\\\to sa tchorze i zaprzancy z utopijnymi ideologiami m.in. o rownosci,...rozwiń całość

   robic swoje , nie przejmowac sie ich ujadaniem. Oni zawsze nieszczescia z obcymi mocarstwami na Polske sprowadzali. \\\\\\to sa tchorze i zaprzancy z utopijnymi ideologiami m.in. o rownosci, wolnosci i braterstwie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pierwsze co pomyślalam

   MN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Gen.nie zastrasza mówi jak może być.Pomyślmy ile ludzi skupi się w Krakowie na Dni Młodzieży ?ile ich będzie w jednym miejscu np na Błoniach setki czy tam tysiące do tego sam Papież i nie widzicie...rozwiń całość

   Gen.nie zastrasza mówi jak może być.Pomyślmy ile ludzi skupi się w Krakowie na Dni Młodzieży ?ile ich będzie w jednym miejscu np na Błoniach setki czy tam tysiące do tego sam Papież i nie widzicie jak łatwym celem będziemy wystarczy że jeden z drugim wtopią się w tłum na błoniach ubrany z bombę i uważam że jest to jak najbardziej realne-NIESTETY -i dla nich widząc co potrafią proste do realizacji :( a mając rząd jaki mamy nie będę w stanie nas przed tym ochronić prędzej schowają głowy w piasek :( Pozostaje nam czekać i mieć nadzieję że MY ich celem się nie staniemy :(zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mała

   grom i wojskowi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Cały świat wokół Polko.. nareszcie, k**** powie, wiedziałem, miałem rację, przeczuwałem, to moje słowa .... niech jebnie coś wreszcie, na coś się przydam i dostanę medal

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oj babo babo

   masz problem z mysleniem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   ten rzad dzisiaj odszedl w niepamiec, a nowy sobie poradzi z tym talatajstwem , jak zacznie od zamkniecia drzwi przed ta azjatycka dzicza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   https://www.facebook.com/KZ-NSZZ-Solidarnosc-Organistow-678088682294519/?fref=ts

   https://www.facebook.com/profile.php?id=100009990764664&fref=ts (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   https://www.facebook.com/KZ-NSZZ-Solidarnosc-Organistow-678088682294519/?fref=ts

   https://www.facebook.com/profile.php?id=100009990764664&fref=ts

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale jaja

   odwolac, odwolac... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   juz raz sie yamachneli na jp 2 i do odsiadki mial wiecej niy warty jest calz watzkan

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z pewnością...

   abcd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   .. ale czy nie łatwiej i korzystniej przeprowadzić atak na stadionie, w kinie lub w teatrze?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mała

   mała (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   tak, Polko, zorganizuj to najlepiej, przecież masz wtyki w Kebabach .. zrób to. ... znowu krew się poleje mniam mniam

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do wszystkich szczekających na Polko !!

   max wyborca PiS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Można tego faceta lubić lub nie lubić ale informacje i sygnały o próbie wysadzenia kościołów w naszym kraju podczas trwania pasterek w są Faktem !!!! Przy takiej filozofii jaka reprezentuje...rozwiń całość

   Można tego faceta lubić lub nie lubić ale informacje i sygnały o próbie wysadzenia kościołów w naszym kraju podczas trwania pasterek w są Faktem !!!! Przy takiej filozofii jaka reprezentuje państwo ciapciowatych terrorystów można się spodziewać że mogą szukać słabszych i bardziej uśpionych ogniw wśród członków tak zawianych Krzyżowców . A na koniec chce wam powiedzieć krzykacze ze obowiązkiem każdego żołnierza jet przewidywać na wojnie warianty najmniej prawdopodobne -bo niestety tak to jest ze te warianty najmniej prawdopodobnie poprzez zbieg okoliczności i głupotę staja się rzeczywistością Często w historii konfliktów zwłaszcza tych asymetryczny zostało to potwierdzone -patrz 11 września / jedno jet pewne współczuje naszym służbom bowiem zabezpieczenie światowych dni młodzieży będzie istna gra w ruletkę i każdy kto już teraz nas uczula na to zasługuje na uwagę i pomyślunek ! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mała

   mała (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   polska dla wojskowych! wysaźdźcie coś.. przeciez szkolenie musi się przydać!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zna sie to matolstwo

   na wojaczce ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ni w szachy ni w brydza to grac nie umie . tylko w cymbergaja sznurkowego tna , pija i cpaja o pokoj wolaja.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to prawda...

   Olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Panie Generale dobrze pan mówi....jestem z innej opcji niż pan...ale w tej chwili zagrożenia musimy i będziemy razem:)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamachy

   Mdm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 15

   Ten "geniusz" Polko wszystko wie najlepiej jak zawsze, zastrasza ludzi przy każdej okazji jak coś się na świecie dzieje, wygłasza swoje teorie spiskowe a nie jest ŻADNYM ekspertem w dziedzinie anty...rozwiń całość

   Ten "geniusz" Polko wszystko wie najlepiej jak zawsze, zastrasza ludzi przy każdej okazji jak coś się na świecie dzieje, wygłasza swoje teorie spiskowe a nie jest ŻADNYM ekspertem w dziedzinie anty terroryzmu.To że był dowódcą GROM-u nic nie oznacza, a był nim tylko dlatego że zawsze, ale to zawsze był przydupasem i lizusem każdej opcji politycznej i tylko temu zawdzięcza swoje awanse generalskie pożal się Boże...Wszyscy ci tzw "eksperci" uwielbiają straszyć ludzi wszystkim czym się da, tylko po to aby uzasadnić swoje suto opłacane stanowiska pracy.
   A Polko , już raz był wyrzucony ze służby wojskowej i... cudownie powrócił, ciekawe komu wylizał dupę ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty lizesz

   i dajesz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   tym POkrakom

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdura!

   DARKRAK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Polko nie zastrasza tylko ostrzega wsiowych głupków czego się mogą spodziewać. Wspomnisz jego słowa... Jakie poczynią kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa? Setki tysiecy jak nie miliony plecaków...rozwiń całość

   Polko nie zastrasza tylko ostrzega wsiowych głupków czego się mogą spodziewać. Wspomnisz jego słowa... Jakie poczynią kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa? Setki tysiecy jak nie miliony plecaków i toreb do przeszukania... Do tego jakiś popaprany samobójca, jeden kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu... Jak ich odizolować z takiego tłumu... Masz pomysł mądralo?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama