Pusty wieżowiec przy Żelaznej. Co się z nim stanie?

  Pusty wieżowiec przy Żelaznej. Co się z nim stanie?

  Dominik Wojtas.

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pusty wieżowiec przy Żelaznej. Co się z nim stanie?
  1/4
  przejdź do galerii
  - U zbiegu ulic Pereca i Żelaznej stoi jedenastopiętrowy wieżowiec. Parter budynku zajmuje sklep z używaną odzieżą. Do pozostałych pięter prowadzi klatka schodowa z wejściem od Żelaznej. Wszystkie mieszkania aż po dach wydają się opuszczone. Po zmroku w żadnym nie świeci się światło. Czy wiadomo co stało się z mieszkańcami budynku? Czy był on kiedykolwiek zamieszkany? Jaka jest jego historia? – pyta nasz czytelnik, Marek Trada.
  Odpowiedzi szukał reporter Gazety Wrocławskiej, Dominik Wojtas:

  Wieżowiec stoi przy ulicy Żelaznej 46. Ma 12 kondygnacji. Budynek należy do wojska. Do niedawna znajdował się tu internat dla żołnierzy należący do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Po przekształceniach w tej instytucji zarząd nad budynkiem przejęła Agencja Mienia Wojskowego. Jak informuje Małgorzata Weber z biura prasowego agencji, w czerwcu tego roku zawieszono działalność internatu. To powód, dla którego ostatnio budynek jest zupełnie niezamieszkany.

  - Budynek utrzymywany jest w rezerwie – mówi Leszek Grabarczyk, dyrektor oddziału AMW we Wrocławiu. - Jest zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Przed 2010 rokiem przeszedł kilka remontów. Został wtedy ocieplony i odnowiono jego elewację. Wymieniono okna i drzwi. W zeszłym roku zmieniły się przepisy budowlane, które dotyczą przede wszystkim izolacji cieplnej budynków. Sprawia to, że wieżowiec przy Żelaznej 46 wymaga kolejnego remontu.

  Wysokie koszty utrzymania budynku, konieczność przeprowadzenia remontu i zmniejszona w ostatnim czasie liczba żołnierzy zawodowych we Wrocławiu sprawiły, że internat w tym miejscu przestał być potrzebny i opłacalny. Wynajmowane na parterze lokale handlowo-usługowe pozwalają na częściowy zwrot kosztów utrzymania wieżowca. Budynek czeka na lepsze czasy.

  Jeżeli będzie w przyszłości wykorzystywany przez wojsko, to nadal będzie pełnił rolę internatu. Zależy to od tego, czy we Wrocławiu zostanie zwiększona ilość etatów dla żołnierzy zawodowych. Jeśli nie, AMW będzie miała możliwość sprzedaży budynku w trybie przetargowym. - Jesteśmy firmą obsługującą żołnierzy – mówi dyrektor Grabarczyk. - Działamy zgodnie z wyznaczonymi nam przez ustawę zadaniami i decyzjami ministra obrony narodowej. Od niego zależą dalsze losy wojska, a tym samym również tego budynku.

  Dyrektorowi Leszkowi Grabarczykowi znana jest też trochę historia budynku. - Wzniesiono go w 1966 roku – opowiada. - W 1996 roku został przejęty przez Wojskową Agencję Mieszkaniową. Wcześniej znajdował się tam internat Wrocławskiego Klubu Sportowego, który był wtedy związany z wojskiem. Klub miał wiele sekcji sportowych, więc na Żelaznej miał kto mieszkać. Zwłaszcza, że sportowcy mogli mieszkać tam z rodzinami.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz we Wrocławiu najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w pobliżu katedry?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z Wrocławiem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (61)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mieszk.kom.

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ktoś miał pomysł aby przemianować je na mieszk.komunalne bo tyle ludzi czeka na mieszk. Jak to ?? przecież tyle ich powstanie między Sky Tower a Hotelem Wrocław - podobno zainteresowanie jest...rozwiń całość

   ktoś miał pomysł aby przemianować je na mieszk.komunalne bo tyle ludzi czeka na mieszk. Jak to ?? przecież tyle ich powstanie między Sky Tower a Hotelem Wrocław - podobno zainteresowanie jest ogromne ( jak donosi inny art.gazety wrocł.)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komentarz

   autor widmo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Budynek wygląda jak holel cortez z American Horror Story: Hotel.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DLA UCHODZCÓW

   marcin 83 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   W SAM RAZ DLA UCHODZCÓW HA HA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   121 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Na parterze, w Celince, spotykali się piłkarze Śląska, którzy ładowali akumulatory przed i po meczu, ze swoimi fanami. Może jakiś tanz-klub z p. Sybisem jako prezesem...?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pustostan

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   oj jo joj nic nie wiecie i bzdury piszecie o tym budynku ,pan który wie rzekomo ile jest pokoi w budynku nie wie do końca i snuje domysły ,budynek nalezy do wojska na pewno wojsko go nie odda...rozwiń całość

   oj jo joj nic nie wiecie i bzdury piszecie o tym budynku ,pan który wie rzekomo ile jest pokoi w budynku nie wie do końca i snuje domysły ,budynek nalezy do wojska na pewno wojsko go nie odda miastu ,szkoda by było lokalizacja super pokoje po remoncie nie które super ,resztę do remontu ,wojsko bogate wyprowadziło ludzi do kwater ,a budynek pusty CO SĄDZICIE DLACZEGO ?
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   jzzzy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   tak swoją drogą co to za ormowiec spaceruje po mieście i rozgląda się w którym bloku ile świateł się świeci?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A Pan kto?

   Bubu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ORMO

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bolox

   donald kaczynski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

   ten budynek przygoja wladze dla SYRYJCZYKOW dudkiewicz tak nakazal

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pomysły

   teściu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Kozak malowanie. Zgłosić na konkurs plastyczny!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wyburzyć

   kpina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 6

   i będzie więcej miejsca na dwa dziwne biurowce po V LO.....a tak poważnie to niech wreszcie miasto przejmie ten budynek i zaadoptuje na mieszkania komunalne....tyle ludzi czeka na własny kąt

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wystawić jako osobne mieszkania

   i sprzedać dla młodych małżeństw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 3

   z bonifikatą

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama