Życie po Sejmie. Co będą robić byli posłowie?

  Życie po Sejmie. Co będą robić byli posłowie?

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jarosław Charłampowicz pojedzie do gmin i podziękuje za głosy. Potem zaplanuje swoją przyszłość

  Jarosław Charłampowicz pojedzie do gmin i podziękuje za głosy. Potem zaplanuje swoją przyszłość ©Janusz Wójtowicz

  Jedni będą żyli z oszczędności, inni chcą odpocząć lub wrócić do starej pracy. Niektórzy czekają na nowe propozycje. Co będą robić byli dolnośląscy parlamentarzyści, którzy pożegnali Wiejską?
  Jarosław Charłampowicz pojedzie do gmin i podziękuje za głosy. Potem zaplanuje swoją przyszłość

  Jarosław Charłampowicz pojedzie do gmin i podziękuje za głosy. Potem zaplanuje swoją przyszłość ©Janusz Wójtowicz

  Kadencja Sejmu kończy się 11 listopada. Do tego czasu parlamentarzyści, którym nie powiodło się w ostatnich wyborach, będą sprawować mandat. Otrzymają również pieniądze na otarcie łez. Odprawa dla posłów, którzy nie dostali się ponownie na Wiejską, wynosi 3-krotność miesięcznego uposażenia (9892,3 zł brutto). Łącznie otrzymają więc prawie 30 tys. zł. Co będą robili po 11 listopada?

  Ewa Wolak (PO) w Sejmie spędziła 8 lat.
  Nie zdobyła mandatu. Zresztą Platforma w okręgu wrocławskim straciła aż czterech posłów. - Twardo stąpam po ziemi. Nie siedzę w kącie i nie płaczę. Teraz mam czas na poukładanie wielu spraw, na odpoczynek - mówi Ewa Wolak. I dodaje, że wżyciu trzeba być cierpliwym i pokornym.

  Zapowiada, że wróci do pracy, do wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, gdzie była konsultantem. Na czas pełnienia mandatu wzięła urlop bezpłatny. Pracodawca musi zatrudnić byłego posła bądź senatora po powrocie do pracy na tym samym lub równorzędnym stanowisku, z wynagrodzeniem, jakie otrzymywałby, gdyby nie skorzystał z urlopu bezpłatnego. Taka osoba jest szczególnie chroniona. Pracodawca może ją zwolnić w ciągu dwóch lat tylko za zgodą prezydium Sejmu lub Senatu.

  - Decydowałam o losach państwa, teraz będę pracować u podstaw, ale praca z ludźmi jest najważniejsza - podkreśla Wolak.

  Marek Łapiński (PO) chce działać na rzecz powiatu trzebnickiego i Dolnego Śląska. - Chcę wykorzystać swoje kompetencje związane z samorządem, funduszami europejskimi i prawem. Mam nadzieję, że to się uda - mówi Łapiński. Ale nie ma jeszcze nic konkretnego na oku.

  Ciekawie może wyglądać sytuacja Jarosława Charłampowicza (PO). Przed pełnieniem mandatu był dyrektorem biura regionu PO. Ale z powrotem może być problem, bo Platformą w regionie rządzi Jacek Protasiewicz, a Charłampowicz to zaufany człowiek ministra Grzegorza Schetyny. Delikatnie mówiąc, obaj panowie (Protasiewicz i Schetyna) za sobą nie przepadają. Charłampowicz jeszcze nie zdecydował, czy wróci do biura. - Na pewno teraz chcę odwiedzić gminy w okręgu wrocławskim i podziękować wszystkim, którzy na mnie głosowali. Potem przyjdzie czas na odpoczynek i plany - mówi.

  Poseł Roman Kaczor (PO) też nie chce kończyć aktywności politycznej. Ma zamiar działać na rzecz Platformy oraz lokalnej społeczności. Czy pomoże w prowadzeniu interesów żonie, która ma hotel w Oławie? - Żona sama sobie doskonale radzi - odpowiada Kaczor. A czy on sam chce znaleźć pracę? Poseł mówi, że na razie będzie żył z oszczędności. Sęk w tym, że nie ma ich wiele, bo ok. 11 tys. zł (tak wynika z oświadczenia majątkowego).

  Nauczyć się żyć bez Sejmu będzie musiał też poseł Ryszard Zbrzyzny (SLD) z zagłębia miedziowego. Na Wiejskiej był od 22 lat. - Nie mam problemu z odnalezieniem się w nowej sytuacji. Nigdy nie byłem tylko posłem. Jestem szefem Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego i tę funkcję będę pełnił do końca kadencji - zapowiada Ryszard Zbrzyzny.

  Odprawa niektórym pomoże  Joanna Augustynowska, specjalistka prawa pracy, która została posłem z wrocławskiej listy Nowoczesna.pl: - Sprawowanie mandatu jest formą kontraktu między wyborcami a posłem, uregulowaną w przepisach innych niż Kodeks Pracy. Stąd trudno dosłownie porównywać te dwie sytuacje. Niemniej można uznać, że zapis o odprawach jest formą przywileju. Przywileje takie dotyczą zresztą wielu różnych instytucji, w tym m.in. spółek Skarbu Państwa – mówi.

  Uważa ona jednak, że system wyborczy oparty na metodzie d’Hondta bywa często krzywdzący dla posłów, którzy dobrze wykonywali swoją pracę, otrzymali w wyborach spore poparcie, ale nie weszli do Sejmu z niezależnych od siebie względów. - Indywidualny sukces w kampanii wyborczej nie zawsze przekłada się bowiem na mandat poselski. Dlatego części posłów, którzy zrezygnowali na czas zasiadania w Sejmie z innych zajęć i pracy, odprawa pozwala na znalezienie innego zajęcia - komentuje Joanna Augustynowska.

  Czytaj także

   Komentarze (43)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak to co ?!

   M. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Radzio S. ps " Ośmiorniczka" ma już fuchę na Harvardzie - nie bójcie się, k... k...wie łba nie urwie.
   Wszyscy zasłużeni dostaną swoje etaty.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po prostu kpiny

   turysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Charłampowicz nie wie, co będzie robić? Kpiny sobie z nas robi, czy co? Wszyscy wiedzą, że zatrudni go prezydent Jeleniej Góry, Zawiła. Przecież to wybitny fachowiec, jeleniogórzanie marzą, by...rozwiń całość

   Charłampowicz nie wie, co będzie robić? Kpiny sobie z nas robi, czy co? Wszyscy wiedzą, że zatrudni go prezydent Jeleniej Góry, Zawiła. Przecież to wybitny fachowiec, jeleniogórzanie marzą, by dostał etat u nich w ratuszu. Oczywiście to przypadek, że Charłampowicz jest prezesem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej we Wrocławiu, w którego biurze pracuje córka Zawiły. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bidulek

   harcownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Bidulek ma tylko 11 tys oszczędności oficjalnie .Dostanie jeszcze prawie 30 tys oficjalnie .Niech idzie na koczowisko tam mu doradzą jak żyć .Jednej pijawki mniej . Chciał sprzedać lasy państwowe...rozwiń całość

   Bidulek ma tylko 11 tys oszczędności oficjalnie .Dostanie jeszcze prawie 30 tys oficjalnie .Niech idzie na koczowisko tam mu doradzą jak żyć .Jednej pijawki mniej . Chciał sprzedać lasy państwowe .Głosował za przedłużeniem wieku emerytalne .Popierał gender .Teraz niech uważa bo do przyjdą po niego służby nowej władzy albo nawet seryjny samobójca .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   posprzątać po sobie

   sed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Może niech najpierw posprzątają miasto z plakatów i zawieszek. Niedobrze się robi gdy widzi się wciąż na murach tych, którzy mieli np. "gwarancje Schetyny"..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   S8,5

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Ale ekspresowe połączenie z Warszawą wybudowali, a teraz jeszcze w budowie jest już z Poznaniem, coś dla swojego regionu zostawili.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z senatorem (już byłym na szczeście) Piniorem?

   ::: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   gdzie teraz będzie pluł na Polskę?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na Glinianą

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21

   po numerek i niech zasmakują tego co sami stworzyli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   los ex

   wakacik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   W KGHM już nie ma etatów do zagospodarowania? należy stworzyć nowe, a może pani Hofman na rentę przeszła..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CDN

   M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Szkoda, że CDN ponownie wzbogaci się w byłą już poseł. Dydaktyka idzie do przodu, a 8 lat na Wiejskiej to istne zacofanie. Może CDN przeszkoli , powracającego pracownika lub pomyśli o równorzędnym...rozwiń całość

   Szkoda, że CDN ponownie wzbogaci się w byłą już poseł. Dydaktyka idzie do przodu, a 8 lat na Wiejskiej to istne zacofanie. Może CDN przeszkoli , powracającego pracownika lub pomyśli o równorzędnym stanowisku, np papierkowym, gdzie trudno będzie zaszkodzić adeptom nauczaniazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ps.

   M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

   Posła Łapinskiego szkoda. Podczas swojej kadencji zrobił sporo dla regionu. Mam nadzieję, że pomimo swojej nieobecności w sejmie , bedzie miał wpływ na swoich kolegów na Wiejskiej i ruszy z...rozwiń całość

   Posła Łapinskiego szkoda. Podczas swojej kadencji zrobił sporo dla regionu. Mam nadzieję, że pomimo swojej nieobecności w sejmie , bedzie miał wpływ na swoich kolegów na Wiejskiej i ruszy z dalszymi projektami dla Dolnego Śląskazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gów..no mnie obchodzi co te blade chu.je będą robić.

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 2

   Szkoda że już nie ma PGR-ów.
   Mogli by np. bykom jaja huśtać.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama