1 czerwca rusza we Wrocławiu Simcha - Festiwal Kultury...

  1 czerwca rusza we Wrocławiu Simcha - Festiwal Kultury Żydowskiej

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Słynna kantorka synagog berlińskich Avitail Gerstetter, Yiddish Twist Orchestra z Londynu czy Latający Rabin z Pragi to tylko niektóre gwiazdy, które na tegoroczną, jubileuszową Simchę powinny przyciągnąć tłumy.
  Kolacja szabasowa to już tradycja Simchy

  Kolacja szabasowa to już tradycja Simchy ©Paweł Relikowski

  Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny Simchy, który w tym roku będzie miał już 15. edycję, nie kryje, że przez ten czas festiwal okrzepł, wrósł w tradycję kulturalną miasta i świadomie zmienia się, rozszerzając formułę.

  - Przez te piętnaście lat, od pierwszych koncertów w klubach, bo synagoga jeszcze była w trakcie pierwszego etapu remontu, przez koncerty wielkich gwiazd, takich jak choćby Joseph Malovany, po warsztaty dla najmłodszych czy kulinarne zmienialiśmy się konsekwentnie, pokazując bogactwo tradycji i kultury żydowskiej - mówi Stanisław Rybarczyk i przekonuje, że tegoroczna edycja festiwalu też bogata będzie.
  Oprócz koncertów, wieczorami w Synagodze pod Białym Bocianem zaplanowano projekcje najlepszych filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" oraz bloki filmowe "świat żydowski w kinie" w Kinie Nowe Horyzonty.


  Zainteresowanie powinna wzbudzić międzynarodowa konferencja naukowa "Żydówki i Żydzi w przestrzeni miasta" przygotowana przez Studium Kultury i Języków Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Smakoszy na pewno przyciągną warsztaty dotyczące kuchni koszernej, a najmłodszych nauka tańców.
  Ale jak zwykle na festiwalach największe zainteresowanie publiczności wzbudzą koncerty.

  1 czerwca na koncercie hawda-lowym zagrają Knoblauch Klezmer Band z Berlina (g. 22.07, synagoga), w niedzielę zaś odbędzie się koncert inauguracyjny z Avitall Gerstetter w roli głównej. W pierwszej części słynna kantorka wystąpi z towarzyszeniem wybitnego organisty Piotra Rojka i Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, a w drugiej części ze swoim zespołem.

  W poniedziałek, również w synagodze, zagra brytyjska Yiddish Twist Orchestra, w której występują muzycy na co dzień współpracujący z Eltonem Johnem czy Ska Cubano. We wtorek melomani spotkają się z muzykami z Czech - Latający Rabin zabierze ich w podróż w przeszłość do małych żydowskich miasteczek. W środę zaś synagogę opanuje bałkańskie szaleństwo o nazwie Klez-mafour - laureaci International Jewish Music festival 2010 w Amsterdamie, muzycy czerpiący z klezmerskich tradycji wschodniej Polski, ale i z... amerykańskiego hip-hopu. Koncert finałowy odbędzie się w klubie Manana w sobotę, 8 czerwca, a wystąpi grupa Neoklez. Klub festiwalowy w Steinhaus Cafe przy Włodkowica

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama