Dolny Śląsk w rękach PiS. Co i za ile wezmą politycy?

  Dolny Śląsk w rękach PiS. Co i za ile wezmą politycy?

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Faworytem na giełdzie kandydatów do stanowiska wojewody jest Paweł Hreniak. Ale Krzysztof Grzelczyk (na zdj.) też jest w grze

  Faworytem na giełdzie kandydatów do stanowiska wojewody jest Paweł Hreniak. Ale Krzysztof Grzelczyk (na zdj.) też jest w grze ©Paweł Relikowski

  Na Dolnym Śląsku szykują się wielkie zmiany. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie tylko utworzy nowy rząd, ale przejmie także wiele intratnych stanowisk. Walka o władzę, wpływy i pieniądze już się zaczęła.
  Faworytem na giełdzie kandydatów do stanowiska wojewody jest Paweł Hreniak. Ale Krzysztof Grzelczyk (na zdj.) też jest w grze

  Faworytem na giełdzie kandydatów do stanowiska wojewody jest Paweł Hreniak. Ale Krzysztof Grzelczyk (na zdj.) też jest w grze ©Paweł Relikowski

  Utworzenie rządu przez Prawo i Sprawiedliwość będzie oznaczać początek przejmowania władzy także w województwie dolnośląskim. PiS zmiany w naszym regionie zacznie od wojewody, który jest przedstawicielem rządu w regionie. Od tego, kto nim zostanie, zależy obsada kolejnych stołków, a tych w naszym województwie nie będzie brakować. Ludzie Prawa i Sprawiedliwości mogą liczyć naprawdę na wiele intratnych propozycji.

  Gra toczy się o władzę i pieniądze. W puli są stanowiska, na których zarabia się od kilkuset tysięcy złotych rocznie do nawet 2 mln! Do obsadzenia na Dolnym Śląsku są m.in. agencje rządowe czy spółki Skarbu Państwa, w tym lubiński KGHM. Tam najważniejsze posady zwykle otrzymują osoby związane z władzą. Ze swoimi stanowiskami zapewne pożegnać się będą musieli też prezesi stref ekonomicznych. PiS już szuka kandydatów, którymi chce obsadzić ważne funkcje.

  W nowym rozdaniu ze stanowiskiem pożegnają się szefowie wielu instytucji, mający legitymację Platformy Obywatelskiej czy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na pewno będzie zmiana wojewody. Odejdzie Tomasz Smolarz - duże szanse na zajęcie jego stanowiska ma radny sejmiku Paweł Hreniak (PiS). W grze ciągle zostaje Krzysztof Grzelczyk (PiS). Przemawia za nim doświadczenie, bo był już wojewodą. Słabość do niego ma też wiceprezes PiS Adam Lipiński, ale nominacja Grzelczyka to pewny konflikt w Prawie i Sprawiedliwości, bo Grzelczyk nie przez wszystkich jest tam lubiany.

  Ostatnio pojawiło się nowe nazwisko. Mówi się, że szansę na stanowisko wojewody ma Arkadiusz Baranowski, wicestarosta jaworski. Jego kandydaturę ma mocno wspierać Elżbieta Witek, rzeczniczka partii. - Może ona wykorzystać swoją pozycję i forsować w Warszawie Baranowskiego, ale nie sądzę, by to zrobiła z pominięciem Lipińskiego, będzie to źle odebrane - mówi nam dobrze poinformowany polityk PiS.

  Ile zarobi wojewoda z PiS-u? Zapewne podobnie jak dotychczasowy szef urzędu wojewódzkiego. Zarobki wojewody dolnośląskiego kształtowały się na poziomie ok. 144 tys. zł rocznie, co dawało miesięcznie ok. 12 tys. zł.

  Zmiany personalne w ministerstwach rozpoczną ruch personalny w kolejnych instytucjach. Ministerstwu Skarbu podlega ponad 500 spółek, z czego w województwie dolnośląskim 35. Część z nich jest w likwidacji, nie prowadzi działalności lub udział Skarbu Państwa jest znikomy. Ale zainteresowanie mogą budzić takie spółki, jak: Zakłady Ceramiczne Bolesławiec, Polbus - PKS we Wrocławiu, a głównie KGHM.

  Wiele osób chciałoby dostać miejsce w zarządzie miedziowej spółki. Nic dziwnego, Herbert Wirth, prezes KGHM, w 2014 r. zarobił ponad 2 miliony złotych. W PiS-ie mówi się, że najpoważniejszym kandydatem na nowego szefa jest Krzysztof Skóra, radny sejmiku. Skóra już raz był prezesem KGHM.

  Dyrektorem wrocławskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych jest Iwona Dyszkiewicz (PO). Zapewne straci stanowisko, bo ANR podlega Ministerstwu Rolnictwa. Według oświadczeń majątkowych dyrektor ANR zarabia rocznie ponad 200 tys. zł. Kto mógłby zastąpić Dyszkiewicz? Wymienia się m.in. Mirosława Kuleszę z PiS, który był wójtem gminy Oława.

  Pewny swojego stanowiska nie może być także Kazimierz Huk (PSL), szef dolnośląskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (rocznie zarabia ok. 170 tys. zł). Warto pamiętać, że agencja ma także powiatowe oddziały, w których również będą zmiany personalne.

  Ministerstwu Rolnictwa podlega też KRUS. Dyrektorem wrocławskiego oddziału jest Jan Janas. KRUS ma też placówki terenowe w innych dolnośląskich miastach. Zamiany personalne mogą dotyczyć nie tylko KRUS-u, ale także ZUS-u, który ma swoje duże oddziały w regionie.

  Po zmianie rządu można spodziewać się także roszad personalnych w trzech specjalnych strefach ekonomicznych: legnickiej, wałbrzyskiej, kamiennogórskiej. W tej pierwszej rządzi Rafał Jurkowlaniec, były wojewoda i marszałek, związany z PO. Prezesem strefy został po tym, jak władze Platformy zawarły koalicję z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem i postanowiły zmienić marszałka województwa. Prezesem wałbrzyskiej strefy ekonomicznej jest Barbara Kaśnikowska (wcześniej była dyrektorem departamentu w urzędzie marszałkowskim, gdzie odpowiadała za pieniądze unijne). W Kamiennej Górze zaś rządzi Iwona Krawczyk (PO), która jest radną wojewódzką. W 2014 roku otrzymała za zarządzanie strefą ponad 278 tys. zł.

  Wiele zmieni się też w administracji zespolonej, która jest elementem rządowej administracji w terenie. PiS już szuka osoby, która zastąpi Beatę Pawłowicz na stanowisku dolnośląskiego kuratora oświaty. Co ciekawe, Pawłowicz na tę funkcję powołał ówczesny wojewoda Krzysztof Grzelczyk z Prawa i Sprawiedliwości...

  Pewny swojej przyszłości nie może być również Robert Radoń, dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czy Marek Szmigiel, dolnośląski wojewódzki inspektor transportu drogowego.

  Ale zmian może być jeszcze więcej. Prawo i Sprawiedliwość nie ukrywa, że jest zainteresowane również przejęciem władzy w urzędzie marszałkowskim, któremu podlega m.in. wiele spółek. Ostatnio PiS mocno przestraszył koalicję rządzącą naszym regionem. Mało brakowało, żeby kandydat PiS-u nie został nowym przewodniczącym sejmiku. Jedno jest pewne: to początek walki o sejmik.

  Czy w tych wszystkich roszadach będą brane pod uwagę kompetencje i inne kryteria merytoryczne? Zobaczymy.

  Ważne instytucje, obsadzane przez rząd, większość sejmową lub za pośrednictwem wojewody
  Poniżej lista wybranych urzędów i instytucji, w których może dojść do zmian personalnych
  • Dolnośląski Kurator Oświaty
  • Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
  • Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny
  • Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej
  • Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych
  • Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego
  • Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa
  • Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska
  • Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego
  • Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
  • Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii
  • Agencja Nieruchomości Rolnych
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
  • Agencja Rynku Rolnego
  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
  • Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
  • Instytut Pamięci Narodowej
  • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
  • Najwyższa Izba Kontroli
  • Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
  • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  • Policja
  • Państwowa Straż Pożarna.

  Czytaj także

   Komentarze (32)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DRODZY DRUZJA Z PIS!!!

   WŁADIMIR WŁADIMIROWICZ PUTIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ŻYCZENIA ZROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT DLA WSPÓŁTOWARZYSZY W WALCE O WIELKĄ I WOLNĄ POLSKĘ PRZY WIELKIEJ ROSJI,W SZCZEGÓLNOŚCI DLA PREZESA JAROSŁAWA,WIELKIEGO ANTONIEGO,WYPRÓBOWANEGO PRZYJACIELA KIEDYŚ...rozwiń całość

   ŻYCZENIA ZROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT DLA WSPÓŁTOWARZYSZY W WALCE O WIELKĄ I WOLNĄ POLSKĘ PRZY WIELKIEJ ROSJI,W SZCZEGÓLNOŚCI DLA PREZESA JAROSŁAWA,WIELKIEGO ANTONIEGO,WYPRÓBOWANEGO PRZYJACIELA KIEDYŚ ZSRR A OBECNIE FEDERACJI ROSYJSKIEJ TOWARZYSZA PIOTROWICZA I INNYCH WIERNYCH I ODDANYCH NASZEJ SPRAWIE PRZYJACIÓŁ Z PIS!!!

   SKŁADA PREZYDENT WSPÓLNOTY NIEPODLEGŁYCH PAŃSTW
   WŁADIMIR WŁADIMIROWICZ PUTIN

   TOWARZYSZE DAMY RADĘ!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak to jest jak zajmuje się stanowisko z nadania partyjnego....

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Wcale mi ich nie żal, dostali stanowisko tylko za przynależność i wierność partii, to niech teraz szukają pracy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Afera za aferą PO

   Afera PO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Przeczytaj artykuł o tym jak się finansuje serial w TVP Głęboka Woda za pieniądze dla niepełnosprawnych skandal ! Nie wiem jak można z PIENIĘDZY PODATNIKÓW taką samowoli robić !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wyjaśnienie

   /// (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   www.pfron.org.pl/pl/komunikaty/2979,Komunikat-w-sprawie-publikacji-dotyczacych-serialu-Gleboka-Woda.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie ma jak koryto

   DW XXX YZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 10

   za rok ten kraik będzie tak żałosny że wszyscy się odwrócą od niego, za dwa straci płynność i się zawali.
   Nie będę płakać

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A tak dobrze żarło!!!

   Znajoma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   I pomyśleć, że BUTA I AROGANCJA tak dobrze się miały. I przegrały.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stolki

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Masakra, co to za stanowiska? Komu, poza rzadzacymi sa one potrzebne. I czemu nie mozna polaczyc niektorych:
   Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej
   Dolnośląski Wojewódzki Inspektor...rozwiń całość

   Masakra, co to za stanowiska? Komu, poza rzadzacymi sa one potrzebne. I czemu nie mozna polaczyc niektorych:
   Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej
   Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

   albo
   Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa
   Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska
   Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

   Ochrona roslin nie jest czescia ochrony srodowiska?
   Korwin mial racje: PiS, PO, PSL to to samo. Nie chca zmieniac panstwa tylko chca zmienic tych co sa na stolkach na swoich.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dolny Śląsk w rękach PiS

   czesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   I już wiadomo w czym lepsze są firmy państwowe do prywatnych. Można w nich upchnąć i dać zarobić kolesiom i towarzyszom partyjnym.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dolny Śląsk w rękach PiS

   czesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   OD państwowych, oczywiście :-)))


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najlepsze są prywatne, zagraniczne

   bertsi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie płacą podatków w Polsce, mają zagranicznych szefów i zyski wyprowadzają za granicę. Ponadto grożą: jeżeli będziecie chcieli nas opodatkować, to zakłady, które kupiliśmy od was za złotówkę,...rozwiń całość

   Nie płacą podatków w Polsce, mają zagranicznych szefów i zyski wyprowadzają za granicę. Ponadto grożą: jeżeli będziecie chcieli nas opodatkować, to zakłady, które kupiliśmy od was za złotówkę, zamkniemy i wniesiemy się z Polski. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dolny Śląsk w rękach PiS

   czesio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   kurcze, coś rozkojarzony jestem: od prywatnych :-)))))

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   moze tak i powiatowy inspektor sanitarny do wymiany kol Wróblewski

   Rafał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   takie małe co nieco, P Wróblewski- przyjrzyjcie jego KOMPETENCJOM NA TE STANOWISKO, toz to paranpja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ppp

   ppp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   jurkowlańcowi rower na drogę!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zawód dyrektor

   uważny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   WWe wrocławkiej ARiMR jest aż czterech dyrekorow ( po dwóch z PSL i PO) od lat przyspawanych do stołków. Czas pożegnać tych wiecznych dyrektorów .
   Tak na marginesie , co z wiecznym dyrektorem z PO...rozwiń całość

   WWe wrocławkiej ARiMR jest aż czterech dyrekorow ( po dwóch z PSL i PO) od lat przyspawanych do stołków. Czas pożegnać tych wiecznych dyrektorów .
   Tak na marginesie , co z wiecznym dyrektorem z PO p. Jamrozikiem , dyrektorowal chyba we wszystkich agencjach i urzędzie wojewódzkim. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama