Świdnica to miasto filmowe. Rusza Świdnicki Festiwal Filmowy...

  Świdnica to miasto filmowe. Rusza Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przedpremiery i premiery filmowe, warsztaty operatorskie i krytyczne, spotkania – rusza Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum. Pierwsza edycja odbędzie się między 11 a 15 listopada.
  Dominika Kojro i Michał Siwak wystąpią z koncertem na otwarciu świdnickiego festiwalu

  Dominika Kojro i Michał Siwak wystąpią z koncertem na otwarciu świdnickiego festiwalu ©materiały prasowe festiwalu

  Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum potrwa od 11 do 15 listopada w Świdnickim Ośrodku Kultury, Sudeckim Centrum Inicjatyw Gospodarczych i Klubie Festiwalowym Alfama. W programie Spektrum znalazły się filmy, które w Świdnicy będzie można obejrzeć, zanim trafią na ekrany kinowe w całej Polsce. To 10 pełnometrażowych fabuł wybranych przez selekcjonerów z Wrocławskiej Fundacji Filmowej podczas europejskich filmowych imprez, a także 10 filmów krótkometrażowych, zrealizowanych przez twórców młodego pokolenia. We środę (4 listopada) we wrocławskiej Barbarze – Infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 – gościli organizatorzy imprezy. Na pomysł organizacji festiwalu wpadła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
  – Chcę pokazywać filmy ambitne i nowe – powiedziała. – Pokażemy obrazy prezentowane na najważniejszych europejskich festiwalach – mówił Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, dyrektor artystyczny festiwalu. – Wśród nich są m.in.: „Mustang” w reżyserii Deniza Emze Ergüvena, francuski kandydat do Oscara (film jest produkcji francusko-niemiecko-turecko-katarskiej – przyp. red.), zdobywca m.in. Nagrody „Quinzaine des Réalisateurs” dla najlepszego filmu europejskiego na festiwalu w Cannes, a także „Syn Szawła”, węgierski debiut László Nemesaa, nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes – dodał. Do tej pory w Polsce tylko widzowie gdyńskiego festiwalu oglądali „Baby Bump” wrocławskiego reżysera Kuby Czekaja, film wyróżniony na festiwalu w wenecji Wyróżnieniem Specjalnym Queer Lion Award. W programie także „Klezmer” – debiut Piotra Chrzana. Paweł Kosuń, dyrektor festiwalu, zaznaczył związki filmów z Dolnym Śląskiem. Spektrum współpracuje z Wroclaw Film Comission, regionalną komisja filmową, która wspiera firmy i osoby zainteresowane tworzeniem filmów na Dolnym Śląsku. – „Letnie przesilenie” Michała Rogalskiego kręcone było w Jaworzynie Śląskiej, film „W cieniu” Davida Ondricka, nagrodzony aż 12 Czeskimi Lwami, powstawał częściowo w Wałbrzychu – dodał. Festiwal to oczywiście nie tylko filmowe projekcje, ale też m.in. spotkania z twórcami. Pierwsza edycja Spektrum poświęcona została obrazowi filmowemu. Dlatego wśród gości znajdzie się Jan Jakub Kolski, reżyser filmowy i operator obrazu. Planowane są też spotkania z: Krzysztofem Majchrzakiem – aktorem, muzykiem (w „Historii kina w Popielawach” Jana Jakuba Kolskiego, którą na festiwalu będzie można obejrzeć w ramach pokazów specjalnych, zagrał Józefa Andryszka V), Grażyną Błęcką-Kolską – znakomitą aktorką, znaną przede wszystkim z wielu ról w filmach Jana Jakuba Kolskiego, Lesławem Żurkiem, grającym w „Klezmerze” główną rolę, a znanym m.in. z roli porucznika Michała Janickiego w „Małej Moskwie” Waldemara Krzystka, Małgorzatą Zajączkowską, divą w „Nocy Walpurgi” Marcina Bortkiewicza. W programie znajdą się też warsztaty operatorskie i krytyki filmowej dla młodzieży. Festiwal zostanie otwarty koncertem Kojro/Siwak, w środę (11 listopada) o godz. 19. Bilety na jeden seans są po 5 zł, a karnety (których zostało już niewiele, więc trzeba pospieszyć się z kupnem) po 25 zł. Najlepszy film wybierze publiczność, twórca dostanie statuetkę.

  Spektrum Festiwal 2015 from wrocFF on Vimeo.


  CZYTAJ
  SPEKTRUM – PROGRAM


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Swidnica

   dw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Bardzo dobrze, że coś się dzieje w naszym miasteczku, ale kaliber imprezy chyba proporcjonalny do wielkości miasta. Większe zdarzenia odebrał Wrocław i Jelenia Góra.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama