Minister nie zgodził się na medal dla dyrektorki ze...

  Minister nie zgodził się na medal dla dyrektorki ze Szczodrego

  Ewa Wilczyńska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dyrektor Agnieszka Cichorek (z lewej) nie chce komentować sprawy zamieszania z medalem z ministerstwa
  1/3
  przejdź do galerii

  Dyrektor Agnieszka Cichorek (z lewej) nie chce komentować sprawy zamieszania z medalem z ministerstwa ©Fot. Janusz WóJtowicz / Polskapresse

  Agnieszka Cichorek, dyrektorka szkoły podstawowej w Szczodrem pod Długołęką, gdzie w marcu doszło do głośnego skandalu, dostała medal Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrodę finansową od wójta gminy Długołęka Iwony Łebek. W ostatniej chwili Ministerstwo zdecydowało o cofnięciu odznaczenia.
  O skandalu w szkole podstawowej w Szczodrem pisaliśmy w marcu. "Nie odzywaj się do mnie. Irytujecie mnie gówniarze. Co wy robicie, siusiumajtki" - krzyczała do uczniów nauczycielka. Ponadto kobieta zaklejała im usta taśmą klejącą, groziła, że przywiąże ich do ławek. Lekcje w zerówce zarejestrowała na dyktafon mama jednego z uczniów. Franek, syn Doroty Łaby, bał się chodzić do szkoły, budził się w nocy, płakał.
  - Uznałam, że jedynym sposobem, by wyjaśnić tę sytuację będzie nagranie tego, co dzieje się w klasie. Dyrekcja nie reagowała, a później dyrektorka miała jeszcze do mnie pretensje, że potajemnie nagrywałam w szkole - opowiadała Gazecie Wrocławskiej Dorota Łaba.

  Czytaj więcej: Skandal w szkole w Szczodrem. Nauczycielka zakleiła uczniom usta taśmą klejącą

  Po opublikowaniu w mediach informacji o praktykach nauczycielki, pracownicy kuratorium rozpoczęli kontrolę. M.in. stwierdzono brak odpowiedniego nadzoru pracy nauczycielki. W kwietniu dyrekcja otrzymała długą listę zaleceń.

  - Stwierdziliśmy, że nadzór dyrektora był nierzetelny i źle zorganizowany - mówi Krystyna Kaczorowska z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Dodaje, że dyrektor została zobowiązana do stworzenia nowej strategii nadzoru pedagogicznego. Przez kolejne trzy lata kuratorium będzie monitorowało, czy ta strategia została wdrożona. Jednym z zadań jest zapewnienie opieki pedagogiczno-psychologicznej.

  Dyrektorka stanęła także przed Rzecznikiem Dyscyplinarny dla Nauczycieli, który uznał zarzuty na tyle istotne, by przekazać sprawę do Komisji Dyscyplinarnej, gdzie toczy się postępowanie. Szczegóły oskarżenia nie są jednak znane. - Zgodnie z przepisami ta informacja jest przekazywana jedynie obwinionemu i jego obrońcy - mówi Marek Sieczka, Rzecznik Dyscyplinarny przy Wojewodzie Dolnośląskim. Przed Komisją Dyscyplinarną stanęła także nauczycielka.

  Zgodnie z Kartą Nauczyciela najwyższą karą dyscyplinarną jest wydalenie z zawodu. Możliwe jest również zwolnienie z pracy czy nagana z ostrzeżeniem.

  Związek Nauczycielstwa Polskiego postanowił jednak złożyć wniosek o przyznanie dyrektorce Agnieszce Cichorek najwyższego oświatowego odznaczenia - medalu Komisji Edukacji Narodowej. Oprócz tego wyróżnienia, wójt gminy Długołęka wręczyła dyrektorce także nagrodę finansową - 1443,96 zł.

  - Postanowiliśmy złożyć ten wniosek, ponieważ od kiedy dyrektorem jest pani Agnieszka Cichorek wiele w szkole zmieniło się na lepsze. Dzieci osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Szkoła lepiej wygląda także z zewnątrz - mówi Urszula Kuzyk, prezes oddziału Długołęka Związku Nauczycielstwa Polskiego. Tłumaczy, że wniosek pisała w grudniu, jeszcze przed tym jak wybuchła afera (termin ich składania upływał w styczniu). Zastrzega, że zasług było tak wiele, że trudno jej teraz wszystkie wymienić.

  Urszula Kuzyk nie uważa, że wniosek należało wycofać. - Medale przyznaje Ministerstwo Edukacji Narodowej i to ono powinno podjąć ostateczną decyzję - tłumaczy prezes ZNP z Długołęki.

  I faktycznie, Ministerstwo po wniosku Kuratorium Oświaty we Wrocławiu postanowiło się z nagrody wycofać - taka decyzja zapadła na początku października. W gminie nic jednak o tym nie wiedzą. Podczas uroczystości Dnia Edukacji Narodowej wręczono nawet pani dyrektor list gratulacyjny w związku z otrzymanym medalem, taka informacja pojawiła się także w gazecie gminnej.

  Osobną nagrodę przyznał zresztą wójt gminy Długołęka. - Pani Agnieszka Cichorek otrzymała ją za bardzo dobrą współpracę z organami gminy na wszystkich płaszczyznach działania, prawidłowe i oszczędne gospodarowanie finansami szkoły. Tutaj należy podkreślić rzetelne i prawidłowe przeprowadzenie remontów w szkole w okresie wakacyjnym. Przede wszystkim nagroda należała się pani dyrektor za przyznanie przez Komisje Edukacji Narodowej medalu za dotychczasowe działania na rzecz oświaty - tłumaczy Anna Borecka, sekretarz gminy Długołęka. Tylko, że medalu KEN nie było.

  Borecka zaznacza, że przyznając nagrodę, wójt "nie ocenia się nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora". - To kompetencje Kuratorium Oświaty - tłumaczy Borecka. I dodaje, że gmina nie posiada informacji o przebiegu i wynikach postępowania, ponieważ "nie jest stroną w sprawie".

  Dyrektor Agnieszka Cichorek nie chce komentować tej sprawy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (20)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skandal

  ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  przyznanie nagrody za cichą zgodę dyrektorki na maltretowanie dzieci to tylko możliwe w długołęce

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oświadczenie dyrektora na stronie szkoły w Szczodrem z 21 maja 2015

  rodzic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  W tym oświadczeniu dyrektorka napisała, że nie toczy się wobec niej żadne postępowanie. Oświadczenie to wisi na stronie szkoły z datą, którą podałem, może nie zostanie za chwilę usunięte!...rozwiń całość

  W tym oświadczeniu dyrektorka napisała, że nie toczy się wobec niej żadne postępowanie. Oświadczenie to wisi na stronie szkoły z datą, którą podałem, może nie zostanie za chwilę usunięte! Oświadczenie jest na stronie drugiej w pozycji 7 licząc od góry. Czyżby pani dyrektor miała skłonności do ukrywania faktów. Czy to jest właśnie przykład dla dzieci i rodziców. Nauka kombinowania, aby siebie wybielić. Wstyd pani dyrektor. Może już czas, aby mała grupa rodziców broniąca dyrektor otworzyła oczy. Tym oświadczeniem powinni zająć się dziennikarze, bo jak widać są skuteczniejsi niż urzędy, które powinny nadzorować pracę dyrektora tej szkoły i rozliczyć ją z popełnionych zaniedbań- dopuszczenie do takiego postępowania tej nauczycielki jest wielkim zaniedbaniem ze strony dyrektora.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pisałem już kiedyś- uklad koleżensko-psiapsiółkowy działa !

  Szczodra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  A co z nauczycielką?? Uczy dalej? Pewnie tak. Dyrektorka ma taki uklad z wójtową, że nic jej nie grozi. Chyba, że nagroda na koniec roku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakim prawem ta kobieta zarządza jeszcze szkołą?

  luk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  powinna mieć zarzuty prokuratorskie i siedzieć...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nagrody, nagrody....

  lkjh#$ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 11

  W tym przypadku winna jest nauczycielka a ukarana dyrektorka. Ciekawe. Czy w każdej instytucji, np. doradca klienta zawini, to dyrektor jest karany, czy pełnoletni pracownik? Sprawa jest więc...rozwiń całość

  W tym przypadku winna jest nauczycielka a ukarana dyrektorka. Ciekawe. Czy w każdej instytucji, np. doradca klienta zawini, to dyrektor jest karany, czy pełnoletni pracownik? Sprawa jest więc dyskusyjna. Warto może w szkołach wyciągać konsekwencje wobec osób winnych zaniechań, a nie karać za winy dorosłych, nie pozbawionych praw do czynności prawnych nauczycieli, dyrektora?
  Natomiast we Wrocławiu nagrodzona została przez Prezydenta dyrektorka i to nie kwotą 1500zł lecz 50000 zł , która bardzo niekompetentnie kieruje szkołą, patrz: www.mazurekgenewski.blogspot.com
  i to dopiero jest OBURZAJĄCE, ba ona wciąż pełni funkcję dyrektora szkoły i zastępca także nie jest odwołany z funkcji.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znowu szurnieta Mamusia z wybujałym ego

  Obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Co nie poddajesz się? Z twojej córki śmieje się cała szkoła, a tobie cięgle mało?
  Czas odwiedzić psychiatrę. Ciężki przypadek. A innym gratuluje szczęścia że nie macie kontaktu z ta rodziną bucy


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A może tak droga Pani ....

  Wrocławianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  A może tak droga Pani o małym rozumku, wcale nie chodzi tej matce o jej wybujałe ego tylko po prostu szacunek do przepisów prawa, które obowiązywałoby wszystkich jednakowo. To Liceum nie jest...rozwiń całość

  A może tak droga Pani o małym rozumku, wcale nie chodzi tej matce o jej wybujałe ego tylko po prostu szacunek do przepisów prawa, które obowiązywałoby wszystkich jednakowo. To Liceum nie jest prywatnym folwarkiem tej dyrektorki!!!!! Całą sobą jestem z tą rodziną, pamiętając jak sama próbowałam walczyć ze służbą zdrowia za spartolony poród....Wszyscy niewinni.....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kadencja

  kępa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  na wiosne powinny odbyć się nowe wybory do samorządów i trzeba wprowadzić max. 2 kadencje dla wójtów,burmistrzów i prezydentów .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bagno

  biegan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  łebek z gminy zrobiła bagno !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chory kraj

  drupi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  widać że klika z długołęki ma się dobrze!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kuratorium

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

  Kuratorium to kpina. Co roku kontrolują szkoły i nic nie widzą. Dopiero kiedy wyjdzie jakąś afera lub ktoś zgłosi skargę do mediów to się jakiś szanowny urzędnik ruszy i w tedy lista...rozwiń całość

  Kuratorium to kpina. Co roku kontrolują szkoły i nic nie widzą. Dopiero kiedy wyjdzie jakąś afera lub ktoś zgłosi skargę do mediów to się jakiś szanowny urzędnik ruszy i w tedy lista nieprawidłowości jest długa. Ale co tam po trzech miesiącach nagle się o wszystkim zapomina. Ponownej kontroli z realizacji wytycznych już nie ma a nagrody sypią się dla dyrektorów szkół jak liście z drzew. W Brzeziej Łące było 13 punktów jakie po skardze kuratorium zalecił do usunięcia natychmiast była sprawa o mobbing. A pani dyrektor nagrodę finansową od gminy otrzymała. Zapraszam do przeczytania gazetki na stronie gminy i kryteriów według jakich nagrodę przyznano. Boki zrywać. KPINA! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rozpierdolenia systemu szkolnictwa przez dotychczasowe rządy

  myślący (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  jak widać nie trzeba nawet komentować
  nikt nie jest "stroną w sprawie", winni za swoje zbrodnie na dzieciach nie ponoszą żadnej odpowiedzialności
  a władza wzajem przyznaje sobie nagrody (sic!)...rozwiń całość

  jak widać nie trzeba nawet komentować
  nikt nie jest "stroną w sprawie", winni za swoje zbrodnie na dzieciach nie ponoszą żadnej odpowiedzialności
  a władza wzajem przyznaje sobie nagrody (sic!) za... wykonywanie absolutnie podstawowych swoich obowiązków, tj. posłuszeństwo przełożonym (aka "współpracę z organami gminy na wszystkich płaszczyznach działania"), czy prawidłowe gospodarowanie finansami (aka nie popełnianie przestępstw defraudacji finansów publicznych), pomijaąc już nawet za medale, których nie było i nie mazwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo