Tłum na cmentarzach przyciąga złodziei. Kradną nawet świeżo...

  Tłum na cmentarzach przyciąga złodziei. Kradną nawet świeżo posadzone kwiaty

  Dominik Wojtas

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Cmentarz Grabiszyński

  Cmentarz Grabiszyński ©Tomasz Wozny / Polskapresse

  Na Wszystkich Świętych wiele osób przyjeżdża, by zadbać o groby bliskich, odwiedzić mogiły i zapalić znicz. Tłumy na cmentarnych alejach przyciągają też, niestety, złodziei. Kradną oni m.in. znicze i kwiaty z nagrobków. Pojawiają się też tacy, którzy liczą na bardziej wartościowy łup, taki jak torebki, portfele czy telefony komórkowe.
  Cmentarz Grabiszyński

  Cmentarz Grabiszyński ©Tomasz Wozny / Polskapresse

  Mieszkańcy Sępolna i Biskupina odczuli ten problem bardzo dotkliwie. Na cmentarzu parafialnym przy ul. Smętnej w ostatnim czasie z grobów zaczęły znikać wieńce oraz kwiaty. Nawet te świeżo zasadzone. Rada osiedlowa zwróciła się o pomoc do straży miejskiej.

  - Otrzymaliśmy od rady osie-dla zgłoszenie o dużej liczbie kradzieży na cmentarzu przy ul. Smętnej - mówi Waldemar Fo-rysiak z biura prasowego straży miejskiej.
  - Od początku tego tygodnia pełniliśmy tam służbę przez całą dobę. Nasza obecność ma charakter prewencyjny. To często wystarcza do zniechęcenia potencjalnych złodziei. Okres świąt spędzamy bardzo pracowicie, ale czujemy, że to potrzebny wysiłek. Spotykamy się z dużą życzliwością ludzi - podkreśla.

  Na innych dużych cmentarzach problem kradzieży jest znany i powszechny, jednak nie odczuwany dotkliwiej w ostatnim czasie.

  - Na Osobowicach nie spotkałam ostatnio osób, które miałyby zmartwienie z tego powodu, a często spaceruję daleko w głąb cmentarza - opowia-da Krystyna Zagrodzka, która od tygodnia dba tu o groby bliskich.

  - Kradzieży w czasie świąt jakoś znacząco na nie przy-bywa - mówi Mieczysław Popławski, wicedyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych. - Pojedyncze przypadki zdarzają się w ciągu całego roku. Półtora miesiąca temu na Osobowicach skradziono płytę nagrobkową. Zdarza się, że ktoś podbiera ziemię z nagrobka obok. Na Grabiszynku dość często na początku roku złomiarze kradli z grobów ozdoby i mosiężne litery.

  - Podczas świąt, przy największych cmentarzach funkcjonują nasze ruchome komisariaty. Będą przyjmować zgłoszenia natychmiast. Na pozostałych cmentarzach będą wzmocnione patrole. Będziemy również sprawdzać, czy handlujący zniczami i kwiatami sprzedają rzeczy pochodzące z kradzieży - mówi Krzysztof Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej Policji.

  - Mieszkańcy mogą również sami zadbać o swoje bezpieczeństwo - podkreśla Krzysztof Zaporowski. - Wystarczy nie pozostawiać wartościwych rzeczy przy grobie, gdy idziemy po wodę czy wyrzucić śmieci. Można też poprosić o ich popilnowanie zaufane osoby. Dobrze jest również, gdy osoby starsze udają się na cmentarz w towarzystwie bliskich. To zwiększa ich bezpieczeństwo.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Kradną nawet świeżo posadzone kwiaty"

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   well..........mają kraś wyłącznie zwiędłe?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy ktoś sprawdza te wypoociny zanim ukażą sie na stronie GW?

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Chyba-nie . Autor tek-stu ma problem z klawiaturą?za często używa nie wiadomo po co - - -

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   eh

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Ja się dziwię ludziom po co jechać blachosmrodem jak komunikacja jeździ co trzy minuty i szybciej by dojechał a później narzekają ze w krokach stopa ale po co trzeba się pochwalić rodzinie swoim...rozwiń całość

   Ja się dziwię ludziom po co jechać blachosmrodem jak komunikacja jeździ co trzy minuty i szybciej by dojechał a później narzekają ze w krokach stopa ale po co trzeba się pochwalić rodzinie swoim pudelkiemzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rosjanie opanowali handel

   DW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dziwna sprawa z tym handlem kwiatami na osobowicach, na pięciu sprzedających trzech to Rosjanie. Odkupili w hurcie doniczki wczoraj od naszych po taniosci i dzisiaj sprzedają dwa razy drożej bez...rozwiń całość

   Dziwna sprawa z tym handlem kwiatami na osobowicach, na pięciu sprzedających trzech to Rosjanie. Odkupili w hurcie doniczki wczoraj od naszych po taniosci i dzisiaj sprzedają dwa razy drożej bez pozwoleń i kas fiskalnych. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wszystkie kwiatki i znicze oznaczam zawsze jaskrawoczerwonym lakierem do paznokci.

   DW (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Żaden złodziej się na to nie połasi, bo wie, że nie uda mu się sprzedać pomalowanych ozdób.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie kupowac

   Od mend pod cmentarzami! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   To problem kradzieży zniknie! Nigdy nie kupuje od cwaniaków pod cmentarzem, zawsze mam swoje z marketu, złodziejstwa nie cierpię !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A z kwiaciarni nie łaska?

   acfg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Kwiaciarnie są złe, bo też kradną? Tia, tylko markety są cacy...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama