Mają miejsce do fikołków i skoków

  Mają miejsce do fikołków i skoków

  Danuta Bartkowiak

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Rodzice z Głogowa nie chcą, by ich dzieci były kalekami, więc sami wyremontowali salę gimnastyczną.
  Dzieci spędzają za dużo czasu przed telewizorem i komputerem. Co gorsza, do przedszkola są podwożone samochodem. To jeszcze bardziej pogarsza ich ogólną sprawność. Aby to zmienić, Irena Dudek, dyrektorka Przedszkola Publicznego nr 20 w Głogowie, wpadła na pomysł - zaadaptowała piwniczną rupieciarnię na salę gimnastyczną. Od kilku tygodni maluchy ćwiczą w wyremontowanym pomieszczeniu, które spełnia wymogi techniczne i sanitarne. Samorząd miejski dał 12 tys. na specjalną podłogę, a rodzice kupili potrzebny sprzęt - piłki, drabinki, materace, kosz i bramkę.
  - Zebraliśmy ponad tysiąc złotych - mówi Margerita Błaszak.

  Na Dolnym Śląsku jest 470 przedszkoli, ale sale gimnastyczne są tylko w 42 placówkach. W pozostałych zajęcia gimnastyczne odbywają się gdzie popadnie. Aby znaleźć miejsce na fikołki i podskoki, trzeba przestawiać meble, co dezorganizuje zajęcia dydaktyczne. Dlatego w PP nr 2 w Legnicy przy ul. Reymonta wyremontowano pomieszczenie w piwnicy i dzieci wreszcie ćwiczą w normalnych warunkach.

  Większość przedszkoli to budynki z lat osiemdziesiątych XX wieku. Projektanci nie zapomnieli wtedy o salach gimnastycznych, ale kiedy po latach część placówek zlikwidowano, w tych, które zostały, zapanował ścisk.
  Janina Jakubowska z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu podkreśla, że przedszkole nie musi mieć wydzielonego miejsca do wychowania fizycznego. Ale dobrze jest, kiedy dzieci mają takie warunki zapewnione.

  - To ułatwia pracę nauczycielom i wpaja nawyk uprawiania sportu - wyjaśnia Janina Jakubowska.
  Marek Lewandowski z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu nie ma wątpliwości, że samorządy powinny wspierać rodziców.
  - Dzieci nie mają się gdzie wyszaleć. Otoczenie wokół domów jest najczęściej niebezpieczne, brakuje placów zabaw, a nie wszystkich stać na płatne zajęcia sportowe - komentuje Marek Lewandowski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama