Proces Rafał Dutkiewicz kontra Michał Janicki. Zaskakujący...

  Proces Rafał Dutkiewicz kontra Michał Janicki. Zaskakujący zwrot w sprawie (ZDJĘCIA)

  Marcin Rybak, Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Proces Rafał Dutkiewicz kontra Michał Janicki. Zaskakujący zwrot w sprawie (ZDJĘCIA)
  1/32
  przejdź do galerii

  ©fot. Tomasz Hołod

  We wrocławskim sądzie trwała dziś od rana najważniejsza rozprawa w cywilnym procesie jaki prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi wytoczył były wiceprezydent Michał Janicki. Zeznawał pozwany prezydent i powód, czyli Janicki. W sądzie pojawił się przed godziną 9 prezydent Dutkiewicz oraz wiceprezydenci Adam Grehl i Maciej Bluj, a także miejski skarbnik - Marcin Urban. Chwilę po ekipie miejskiej, przybył także Michał Janicki. Rozprawa nie rozpoczęła się o godz. 9, bo trwało gorączkowe poszukiwanie sali sądowej. Ta wyznaczona, nie spełniała wymogów. Choć zmieściliby się tam wszyscy zainteresowani, to nie można by było nagrywać przebiegu rozprawy, a jest to wymagane. W końcu udało się rozpocząć.
  - Wzięli 14 milionów złotych z kasy miasta i nie rozliczyli się z tych pieniędzy. To skandal, jakiego w tym mieście jeszcze nie było - uniósł się prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w trakcie swoich zeznań przed wrocławskim sądem. Mówił o firmie Dynamicom, która dostała miejskie pieniądze na organizację imprez na wrocławskim stadionie latem 2012 roku. I nie rozliczyła się. Chodzi o koncert zespołu Queen i piłkarski turniej Polish Masters.


  Dutkiewicz jest pozwany przez byłego wiceprezydenta Michała Janickiego. Dutkiewicz zdymisjonował Janickiego za brak nadzoru nad imprezami stadionowymi z 2012 roku i brak rozliczeń. Powód dymisji ujawnił 2 października 2012 na konferencji prasowej.

  Janicki poczuł się dotknięty. Żąda przeprosin. Przekonuje, że nie nadzorował organizacji imprez i nie odpowiadał za ich rozliczenie i że to nie z jego winy nie było rozliczenia. W czwartek, 29.10.2015, w sądzie przesłuchiwano strony procesu. Powoda, czyli Janickiego i pozwanego - czyli Dutkiewicza.

  A teraz padnie nazwisko: Grzegorz Schetyna
  Janicki mówił, że to cyniczne, bo zdymisjonowano go za coś, za co nie odpowiadał i na co nie miał wpływu. Sugerował, że przyczyną dymisji mogła być polityka: to, że on był członkiem Platformy Obywatelskiej, znajomym Grzegorza Schetyny. A w tamtym czasie PO i Schetyna byli w ostrym konflikcie z magistratem i prezydentem Rafałem Dutkiewiczem.

  Rafał Dutkiewicz też wspomniał o Schetynie, choć w innym kontekście. Mówił o niepokojących informacjach, jakie do niego docierały. Dotyczyły zbyt zażyłych prywatnych relacji Janickiego i szefa firmy Dynamicom Tomasza G. O ich wspólnym wyjeździe na Zanzibar. Wśród osób informujących, ostrzegających przed bliską znajomością Janickiego i Tomasza G., miał być właśnie Grzegorz Schetyna.

  Dutkiewicz mówił, że to Janicki promował Dynamicom jako organizatora imprez na stadionie. Prezydent - mimo informacji o Zanzibarze i prywatnych relacjach Janickiego z biznesmenem - nie stracił zaufania do swego zastępcy. Nakazał mu tylko ograniczenie prywatnych relacji z Tomaszem G.

  Janicki przekonywał, że właśnie z powodu tych relacji został odsunięty od spraw stadionowych i od organizacji imprez przez Dynamicom. I to nie on miał się zajmować ich rozliczeniem.

  Dutkiewicz zaprzeczał. Kazał Janickiemu ograniczyć prywatne relacje, ale nie odsunął od imprez.

  Ich drugie spotkanie
  Proces miał się zacząć o godzinie 9.00. Prezydent przyszedł do sądu z bardzo silną drużyną. Byli wiceprezydenci Adam Grehl i Maciej Bluj, skarbnik miasta Marcin Urban. Był też dyrektor Departamentu Prezydenta Marcin Garcarz. No i trójka pełnomocników. Janicki był sam ze swoimi dwoma pełnomocnikami.

  Bohaterowie czwartkowego poranka normalnie się przywitali. Od października 2012, od dymisji Janickiego, to było ich drugie spotkanie. Za pierwszym razem widzieli się w prokuraturze. Prowadziła ona śledztwo, zakończone niedawno aktem oskarżenia, dotyczące łapówki, jaką Janicki miał przyjąć od szefa Dynamicomu Tomasza G.

  Prokurator wezwał byłego wiceprezydenta i jego byłego szefa na konfrontację. - Wtedy też się przywitaliśmy. To przesłuchanie trwało dwa dni - opowiadał Janicki dziennikarzom na sądowym korytarzu, gdy czekaliśmy na rozpoczęcie rozprawy. A czekaliśmy przeszło godzinę, bo sąd miał problemy ze znalezieniem właściwej sali rozpraw.

  Wreszcie - zaczęło się. Obie strony od wielu tygodni pracowicie przygotowywały się do starcia.

  Prawnicy Janickiego przynieśli decyzję sądu upadłościowego dotyczącą rozliczeń firmy Dynamicom z magistratem. Bardzo korzystną dla firmy, a pośrednio dla ich klienta. Strona pozwanego prezydenta odpowiedziała wyrokiem innego sądu w sprawie tych samych rozliczeń. Niezwykle korzystnym dla miasta, a pośrednio niekorzystnym dla Janickiego.

  Przynieśli też artykuły, m.in. z „Gazety Wrocławskiej”, opisujące akt oskarżenia Janickiego o korupcję. Ściślej relacjonujące podsłuchane rozmowy telefoniczne Janickiego i domniemanego łapówkodawcy, biznesmena Tomasza G. z Dynamicomu.

  CZYTAJ DALEJ: PRZESŁUCHANIE JANICKIEGO I DUTKIEWICZA
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj także

   Komentarze (134)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrocław = można "przyjść i wziąć 14 milionów"

   df (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   I nikt za to nie odpowiada,,zero zabezpieczeń, weksli, wytrawnych umów, sprawdzenia partnera - szok! A pajac Dutkiewicz ze to "oni" jak zwykle

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Janicki

   Piazza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Janicki a za co otworzyles w Sky Tower 13 butików pizza di moda i kolejny w renomie. Towar za kilka milionów i rozdawanie ciuchów po 1000zl znajomym na lewo ... pracowników traktowali jak śmieci i...rozwiń całość

   Janicki a za co otworzyles w Sky Tower 13 butików pizza di moda i kolejny w renomie. Towar za kilka milionów i rozdawanie ciuchów po 1000zl znajomym na lewo ... pracowników traktowali jak śmieci i kontrolowali cały czas ma kamerach w domu w telefonie itd. Usiąść nie można , 12 godz stac na.baczność i wchodzenie na psychikę innych ludzi żeby czuli się zastraszeni.... kasa z łapówek zainwestowana i zgrywanie niewiadomo kogo. Słabo. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spokojnie tylko

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Spokojnie tylko bez nerwów, Jeżeli tak było to na pewno sprawiedliwość go dopadnie.
   Przecież te dowody w postaci nagrań sa po prostu porażające i on sam on o tym wie.
   To taka powolnie...rozwiń całość

   Spokojnie tylko bez nerwów, Jeżeli tak było to na pewno sprawiedliwość go dopadnie.
   Przecież te dowody w postaci nagrań sa po prostu porażające i on sam on o tym wie.
   To taka powolnie następująca śmierć cywilna każdego dnia i to jest najgorsza kara dla tekiego człowieka.
   On już wie, że jest martwy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jeden pan mecenas z walizką.

   śledczy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   … a pan prezydent ze szczoteczką do zębów?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dajcie nr sprawy trzeba zawiadomić prokuraturę

   lookout (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   "Kto mając uzasadnione podejrzenie popełnienia..." No własnie - KAŻDY - takze Wy redaktorzy GazWro macie obowiązek zawiadomienia o przestępstwie na temat tego skrajnego burdelu i niefrasobliwości w...rozwiń całość

   "Kto mając uzasadnione podejrzenie popełnienia..." No własnie - KAŻDY - takze Wy redaktorzy GazWro macie obowiązek zawiadomienia o przestępstwie na temat tego skrajnego burdelu i niefrasobliwości w wydatkowaniu publicznych KILKUNASTU MILIONÓW jakie precyzyjnie opisał Dutkiewicz. W gruncie rzeczy w jego własnym wykonaniu choc on zawsze uważa ze jacyś ONI "przyszli wzięli 14 mln i się nie rozliczyli" - żałosny osobnikzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież to się w głowie nie mieści

   Andrzej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Przecież to się w głowie nie mieści. Dutkiewicz sam potwierdza, że wzięli z kasy miasta czyli z naszych pieniędzy 14 milionów złotych i te pieniądze zniknęły.
   Sam im te pieniądze te dał, jeszcze...rozwiń całość

   Przecież to się w głowie nie mieści. Dutkiewicz sam potwierdza, że wzięli z kasy miasta czyli z naszych pieniędzy 14 milionów złotych i te pieniądze zniknęły.
   Sam im te pieniądze te dał, jeszcze raz 14 milionów złotych.
   Przecież ten facet dawno powinien już siedzieć w kryminale za niedopełnienie obowiązków i niegospodarność.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kanalia Dutkiewicz

   gość 45 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Ta kanalia już dawno powinna siedzieć. Kombinator zmieniający wykonawców stadion, basen bunkier muzyki itp.. Oszust , nieudolny ignorant zakorkował i zniszczył Wrocław kompletnym brakiem gustu. We...rozwiń całość

   Ta kanalia już dawno powinna siedzieć. Kombinator zmieniający wykonawców stadion, basen bunkier muzyki itp.. Oszust , nieudolny ignorant zakorkował i zniszczył Wrocław kompletnym brakiem gustu. We Wrocławiu mówi się , że niszczy podziemne przejścia i bierze dużą forsę za sygnalizację świetlnązwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sądy a Bale

   SIP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   Kancelaria adwokata znanego z licytacji na balach prezydenckich, ciekawe ...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy to jest ten sam pan mecenas….

   śledczy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   … który obdarował panią prezydentową podczas balu bukietem wylicytowanym za kilka(naście?) tysięcy złotych? Przy kilkuset świadkach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kryminalista-pozorant Rafałek do pierdla!

   4 i 4 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   1) Treść zeznań ramiszewskiego debila to gotowy materiał dowodowy w sprawie karnej przeciwko niemu
   2) Kto opłaca "luksusowego papugę" Treblinkę w procesie cywilnym gdzie pozwany jest prywatnie...rozwiń całość

   1) Treść zeznań ramiszewskiego debila to gotowy materiał dowodowy w sprawie karnej przeciwko niemu
   2) Kto opłaca "luksusowego papugę" Treblinkę w procesie cywilnym gdzie pozwany jest prywatnie ramiszewski debil? Pytanie retoryczne - MY podatnicy wrocławscy...No i kolejna gotowa sprawa karna przeciwko debilowi

   Brac krótko za pysk tę swołocz i do pierdlazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za pieprzona sitwa we wzajemnych układach !!!

   co-za-pazerna-dzicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   No przecież jak to sie czyta to ciśnienie nam skacze.
   Wyprowadzono publiczne pieniądze, minęło 3-4 lata i ciagle nie wiadomo co jest z 14 MILIONAMI złotych polskich.
   Nich PIS zacznie działać,...rozwiń całość

   No przecież jak to sie czyta to ciśnienie nam skacze.
   Wyprowadzono publiczne pieniądze, minęło 3-4 lata i ciagle nie wiadomo co jest z 14 MILIONAMI złotych polskich.
   Nich PIS zacznie działać, niech wraca Ziobro, niech wraca Kamiński i niech ich wszystkich zapudłują - tę sitwę we wzajemnym wielkim układzie !!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupota Janickiego polegała na tym, że zaufał Dutkiewiczowi

   buba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Reszta jest konsekwencją tegoż

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama