Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wałbrzyszanki pokonały europejską konkurencję w konkursie ekologicznym. W Paryżu powalczą w finale

Grzegorz Demczyszak
Początkowo w grupie była ich piątka i mieli wymyślić, jak zredukować czynniki szkodliwe środowisku w mieście. Jednak w kolejnych etapach, gdy konkurs stawał się coraz trudniejszy, wykruszały się kolejne osoby. Dwie maturzystki z Wałbrzycha nie poddały się i pokonały europejską konkurencję z Kopenhagi, Birmingham, Frankfurtu, Gothenburga, Helsinek, Londynu i Winterthuru. Teraz na ostatnim etapie konkursu zmierzą się z reprezentacjami z innych kontynentów.

Luiza Cholda i Natalia Kowzan 18-nastolatki z Zespołu Szkół nr 3 w Wałbrzychu im. Mikołaja Kopernika pokonały wszystkie Europejskie miasta startujące w projekcie „Climathon”. W grudniu, w czasie Szczytu Klimatycznego COP21 w Paryżu dyplomaci będą zastanawiać się nad rozwiązaniami dotyczącymi zmian klimatu na Ziemi, a maturzystki będą prezentować swój ekologiczny pomysł paryskiemu jury.

O konkursie dziewczęta dowiedziały się na lekcji przyrody. Zebrały pięcioosobową grupę i zgłosiły się do niego. Wałbrzych został wybrano jako miasto reprezentujące Polskę. Razem z innymi szkołami z powiatu wałbrzyskiego stanęły przed zadaniem, wymyślenia projektu, który wpłynie na poprawę środowiska.

- Pochodzimy z Wałbrzycha, kiedyś tutaj było mnóstwo kopalni, dlatego powietrze było bardzo zanieczyszczone. Teraz po latach sytuacja zaczyna się zmieniać i stwierdziłyśmy, że nasze miasto może być jednym z najczystszych – komentuje Luiza Cholda.

- Miałyśmy 24 godziny na przygotowanie się. Wpadłyśmy na pomysł zastąpienia floty komunikacji miejskiej na pojazdy elektryczne. Nasz pomysł zajął drugie miejsce, ale pierwsza ekipa wycofała się, dlatego my przeszliśmy do dalszego etapu. Mieliśmy miesiąc na ułożenie biznesplanu. Niestety 3 osoby odeszły z grupy, ponieważ to zadanie ich przerosło – mówi Natalia Kowzan.

Konkurs był organizowany przez Climate-KIC, które jest największym europejskim stowarzyszeniem zaangażowanym w tematykę zmian klimatycznych. Swoją siedzibę ma we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. To właśnie, to stowarzyszenie pomogło opracować nastolatkom biznesplan. Do pomocy przyłączył się także prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta.

- Biznesplan był najtrudniejszą częścią. Musiałyśmy go potem przetłumaczyć na angielski i w formie tekstowej wysłać do Paryża. Jury stwierdziło, że jest najlepszy z europejskich miast i w grudniu będziemy mięli 3 minuty, żeby przekonać sędziów, jakie korzyści daje wprowadzenie takiego rozwiązania, jednocześnie prezentując model biznesowy – opowiada Luiza Cholda

To co urzekło jury konkursu, była nie tylko wysoka wiedza specjalistyczna z zakresu emisji gazów, czystości powietrza czy użycia technologii silników elektrycznych w transporcie miejskim, lecz także budowa modelu partycypacji społecznej oraz szeregu zachęt mających na celu wciągnięcie lokalnej społeczności w grę o czyste powietrze, o zdrowie i o przyszłość miasta.

- Autobusy elektryczne są cztery razy tańsze w utrzymaniu niż tradycyjne spalinowe. Przykładowo autobus elektryczny zużywa 1,35 kWh na przejechanie 100 km, co daje całkowity koszt około 50 zł, podczas gdy, jego odpowiednik na pokonanie tej samej trasy zużyje 40 litrów paliwa. Nie wspominając o emisji zanieczyszczeń do środowiska! – dodaje Natalia Kowzan.

Maturzystki przygotowują się na specjalnych spotkaniach we Wrocławiu w siedzibie Climate-KIC. Dopracowują ostatnie szczegóły swojego projektu. Jednak już dziś przekonują, że nie ma innej opcji jak zwycięstwo w Paryżu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska