Wybory 2015: Partie otrzymają prawie 60 mln zł subwencji....

  Wybory 2015: Partie otrzymają prawie 60 mln zł subwencji. PiS dostanie ok. 18,5 mln zł

  Leszek Rudziński AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wybory 2015: Partie otrzymają prawie 60 mln zł subwencji. PiS dostanie ok. 18,5 mln zł
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Jakubowski

  Subwencje otrzyma sześć partii, w tym te które nie weszły do Sejmu. Pieniędzy nie dostanie Kukiz'15, który nie jest partią polityczną. Utrzymanie partii będzie rocznie kosztowało budżet państwa 58,6 mln zł.
  Ustawa o partiach politycznych daje im prawo do otrzymywania corocznej subwencji z budżetu państwa na działalność statutową przez cały okres kadencji w Sejmie. Dotacje z budżetu otrzymają te partie, które uzyskały minimum 3 proc. głosów w wyborach do Sejmu lub w przypadku koalicji, minimum 6 proc. głosów. W związku z tym subwencję otrzymają także partie, które znalazły się poza parlamentem.

  Państwowa Komisja Wyborcza publikując w poniedziałek liczbę głosów oddanych na poszczególne listy wyborcze, dostarczyła danych pozwalających obliczyć wysokość subwencji. Zależy ona od uzyskanego wyniku oraz otrzymanej dokładnej liczby głosów.

  Różne są natomiast progi wynagrodzeń. I tak w przypadku uzyskania poparcia w przedziale 3-5% każdy głos jest warty 5,77 zł. Na taką stawkę może liczyć po tegorocznych wyborach partia Razem (zagłosowało na nią ok. 550 tys. wyborców co da jej subwencję w wysokości ok. 3,2 mln zł) i KORWIN (zagłosowało ok. 724 tys. wyborców, więc otrzymają im subwencję w wysokości ok. 4,2 mln zł).

  Polskie Stronnictwo Ludowe, Zjednoczona Lewica i Nowoczesna, które cieszą się poparciem w przedziale 5-10 proc. otrzymają 4,61 zł za każdy głos. A zatem PSL na które głosowało ok. 780 tys. wyborców otrzyma subwencję w wysokości ok. 4,5 mln zł., a Zjednoczona Lewica na którą zagłosowało 1,1 mln osób dostanie z budżetu państwa ok. 6,2 mln zł. Na niewiele wyższą subwencję niż ZL może liczyć patia Ryszarda Petru, którą poparło 1,2 mln Polaków. W tym przedziale znalazł się również ruch Kukiz'15. Jednak ponieważ ugrupowanie Pawła Kukiza nie jest partią polityczną, pomimo że zagłosowało na nie 1,35 mln Polaków, budżet państwa nie zasili konta ruchu.

  Z kolei głos w przedziale 10-20 proc. jest warty 4,04 zł. Nie znalazła się w nim jednak żadna z Partii.

  Platforma Obywatelska, która zajęła drugie miejsce w tegorocznych wyborach parlamentarnych cieszy się poparciem ok. 3,7 mln Polaków co plasuje ją w przedziale 20-30 proc., gdzie każdy głos wart jest 2,31 zł. W związku z tym partia może liczyć na subwencję w wysokości ok. 15,5 mln zł.

  Stawkę zamyka Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowało ok. 5,7 mln Polaków. Jednak w przypadku partii, która przekroczy 30 proc. subwencja znacząco się zimniejsza i wynosi jedynie 0,87 zł za głos. PiS w związku z tym otrzyma z budżetu państwa ok. 18,5 mln zł.

  Subwencja przysługuje poszczególnym partiom poczynając od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym odbyły się wybory. Wypłacana jest natomiast do końca roku, w którym odbywają się kolejne wybory. Partie otrzymują ją każdego roku w okresie kadencji Sejmu w czterech równych kwartalnych ratach.

  Pierwsza rata wypłacona będzie najpóźniej w ciągu 30 dni od ogłoszenia przez Państwową Komisję wyborczą w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" informacji o przyjętych i odrzuconych sprawozdaniach wyborczych komitetów wyborczych.

  Do opodatkowania partii politycznych stosuje się przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, określi, w drodze rozporządzenia, zasady prowadzenia rachunkowości przez partię polityczną, a w szczególności dokumentowania i ewidencji przychodów, wydatków, rozrachunków i składników majątkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych - w tym ewidencji i rozliczania otrzymanych środków publicznych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama