500 złotych na dziecko - PiS spełni obietnicę? Kto dostanie...

  500 złotych na dziecko - PiS spełni obietnicę? Kto dostanie pieniądze? (ZASADY)

  MH

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  500 złotych na dziecko - projekt PiS doczeka się realizacji? Jakie będą zasady przyznawania pieniędzy? Kiedy rodziny dostaną 500 zł na dziecko?

  500 złotych na dziecko - projekt PiS doczeka się realizacji? Jakie będą zasady przyznawania pieniędzy? Kiedy rodziny dostaną 500 zł na dziecko? ©Maciej Jeziorek

  500 złotych na dziecko - to główne założenie programowe PiS-u w kwestii polityki prorodzinnej. Eksperci spierali się w tej sprawie już przed wyborami. Wielu ocenia koszt takiej dotacji dla rodzin na prawie 22 mld złotych. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podają jak na razie różne terminy wprowadzenia ustawy. Kiedy będzie się można ubiegać o 500 złotych na dziecko? Kto będzie mógł dostać pieniądze? Jakie będą zasady przyznawania świadczenia?
  500 złotych na dziecko - projekt PiS doczeka się realizacji? Jakie będą zasady przyznawania pieniędzy? Kiedy rodziny dostaną 500 zł na dziecko?

  500 złotych na dziecko - projekt PiS doczeka się realizacji? Jakie będą zasady przyznawania pieniędzy? Kiedy rodziny dostaną 500 zł na dziecko? ©Maciej Jeziorek

  500 ZŁOTYCH NA DZIECKO - CZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ SPEŁNI SWOJE OBIETNICE WYBORCZE?

  500 złotych na dziecko - to jedno z najpopularniejszych haseł, które pojawiało się w kampanii wyborczej. Prawo i Sprawiedliwość właśnie taką kwotę obiecywało polskim rodzinom, w razie wygranej w wyborach. Teraz znamy już wyniki, a rządy PiS-u są już raczej pewne. Kiedy rodziny dostaną 500 złotych na dziecko? Politycy Prawa i Sprawiedliwości podają różne terminy.

  Zobacz też: Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2015 roku

  - 500 złotych na dziecko to jest coś, w co wierzę głeboko i to nie jest slogan wyborczy. Uważam, ze można i trzeba zmienić w Polsce politykę prorodzinną, trzeba zmienić politykę w zakresie wymiaru sprawiedliwości, czy organów ścigania - powiedział Zbigniew Ziobro w rozmowie z TVN24.  Zbigniew Ziobro przyznał jednak, że w przyszłym roku wprowadzenie takiego dodatku raczej już się nie uda ze względu na zaplanowany budżet. Najwcześniej więc pieniądze mogą być przyznawane w 2017 roku. I tutaj pojawiają się pewne rozbieżności. Profesor Piotr Gliński w rozmowie z RMF FM twierdził, że pomysł "500 zł na dziecko" może być zrealizowany już na początku przyszłego roku. Joachim Brudziński podaje inny termin - połowa 2016 roku. A Beata Szydło twierdzi, że "Program Rodzina 500 Plus" to "priorytet".

  Jak na razie politycy PiS-u nie rezygnują ze swojej obietnicy, ale wciąż nie wiadomo, kiedy będzie zrealizowana. Koszt tego projektu szacowany jest na około 21,6 mld zł. Najpierw więc będzie trzeba znaleźć na niego środki w budżecie.

  500 ZŁOTYCH NA DZIECKO - ZASADY PRZYZNAWANIA PIENIĘDZY - KTO DOSTANIE 500 ZŁ?


  "Program Rodzina 500 Plus" to projekt ustawy przygotowywany przez PiS. Jakie są zasady tego projektu? Każda rodzina ma dostać 500 złotych miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko. Pieniądze mają być przyznawane do momentu, aż dziecko ukończy 18 lat. Bedą mogli je pobierać rodzice, opiekunowie prawni bądź opiekunowie faktyczni dziecka.

  Prawo i Sprawiedliwość chce jednak wprowadzić wyjątek dla rodzin najuboższych. Świadczenie będą więc mogli pobierać także rodziny z jednym dzieckiem, w których dochód netto na jedną osobę nie przekracza 800 zł. Odpowiedni wniosek rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni będą mogli składać w urzędzie miasta lub urzędzie gminy.

  Nie wszyscy dostaną jednak pieniądze. Świadczenie "500 zł na dziecko" nie będzie przyznane np. tym rodzinom, w których jedna osoba pracuje za granicą i tam otrzymuje dodatkowe środki na dzieci. Pieniądze nie będą również przyznawane na dzieci, które zawarły związek małżeński (za zgodą sądu kobiety mogą wziać ślub już w wieku 16 lat), mają własne potomstwo i pobierają np. świadczenie dla matek niepełnoletnich. Jeżeli dzieci przebywają na stałe w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, rodzice także nie będą mogli się ubiegać o wspomniane 500 złotych.

  Czytaj także

   Komentarze (400)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   500+

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W gminie Olsztyn k.Częstochowy siedzą babki i pija kawke zamiast rozsyłać decyzję ja składałam wniosek 17kwietnia i nie mam do dnia dzisiejszego ani decyzji ani kasy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   500

   krzysiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dochód w mojej rodzinie na osobę 835zł i nie dostaniemy smutne że jak trzeba mało zarabiać żeby dostać cyt. "wyszło SZYDŁO z worka"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   500

   iga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   lepiej daliby każdemu dziecku po 200 a nie dyskryminują jedynaków


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   500

   ula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jedno dziecko to nie,, dziecko ,, sama mam jedynaka z epilepsją a że w tym roku skończył 16 lat orzeczono niepełnosprawność stopnia lekkiego to też nam się nie należy wsparcie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   500+

   zusto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   A czy jak dochód wynosi 814zł to już nie dostanę na pierwsze czytał jest jakaś granica

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   500

   fafik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jak dla mnie ten projekt to nic innego jak szerzenie patologi i czarnej strefy bo po co 2 rodzicow ma pracowac wystarczy jedno na czarno bedzie robic drugie legalnie 2 dzieci i im nie przekroczy...rozwiń całość

   Jak dla mnie ten projekt to nic innego jak szerzenie patologi i czarnej strefy bo po co 2 rodzicow ma pracowac wystarczy jedno na czarno bedzie robic drugie legalnie 2 dzieci i im nie przekroczy dochod a 1000zł wpadnie . Najbardziej wkurza mnie to ze taka patologia ktora ma 4 dzieci rodzice nic nie robia dostaje zasilki wegiel obiady w szkolach za free ( to akurat jest dobre ) paczki itd dostanie za darmo dodatkowe 2000zł na chlanie i to z naszych podatków ja musze na nich zapieprzac Pani minister gdzie pomoc dla nas zwyklych ludzi gdzie te 12 zł na godzine ktore jest przesówane z miesiaca na miesiac gdzie ta likwidacja umów smieciowych zapieprzam caly bozy rok odkladam i stac mnie tylko na remont malej czesci mieszkania na wakacjach to juz nie pamietam kiedy bylem nic tylko wypieprzac z tego chorego krajuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nigdy więcej nie zagłosuję na pis

   nigdy więcej nie zagłosuję na pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   ja jako samotna matka przy najnizszej krajowej nie dostane a rodzinka z dwojka dzieci przy dochodach 10tys dostanie, zawiodlam sie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co z kontem bankowym

   ghost (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jakie informacje banki będą przekazywać pracownikom socjalnym ośrodków pomocy społecznej i czy banki będą o tym informować swoich klientów.
   W wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego...rozwiń całość

   Jakie informacje banki będą przekazywać pracownikom socjalnym ośrodków pomocy społecznej i czy banki będą o tym informować swoich klientów.
   W wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oprócz numeru rachunku bankowego trzeba też wpisać nazwę banku. Wiemy, że pracownicy socjalni będą kontrolować na podstawie Art. 105 ust. 1. Ustawy o pomocy społecznej, który stanowi „Jednostki sektora finansów publicznych, w tym sądy, Policja, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i organy administracji publicznej, a także kuratorzy sądowi, pracodawcy, podmioty wykonujące działalność leczniczą, przedszkola, szkoły, placówki, poradnie i ośrodki, o których mowa w art. 2 pkt 1–7 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 tej ustawy są obowiązani niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku kierownika ośrodka pomocy społecznej lub pracownika socjalnego udostępnić informacje, które mają znaczenie dla rozstrzygnięcia o przyznaniu lub wysokości świadczeń z pomocy społecznej, dla ustalenia wysokości odpłatności za świadczenia z pomocy społecznej lub dla weryfikacji uprawnień do świadczeń z pomocy społecznej, wysokości tych świadczeń lub odpłatności za te świadczenia.”
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wniosek

   Daria (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   dobra informacja dla osób, które będą wnioskować o 500+. można to zrobić online dzięki bankowi pko bp. Jeśli oczywiście jest sie ich klientem. W aplikacji ipko albo Inteligo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia

   Mariusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   szkoda słów trzeba wyjść na ulice i to wszytko rozpier.....oszukują kłamią i robią to jawnie a ludzie łykają jak pelikany, ci ludzie co są teraz u władzy powinni zapierdala...w...rozwiń całość

   szkoda słów trzeba wyjść na ulice i to wszytko rozpier.....oszukują kłamią i robią to jawnie a ludzie łykają jak pelikany, ci ludzie co są teraz u władzy powinni zapierdala...w kamieniołomach...wszyscy....mój jedyny syn 10 letni który jest inny bo nie łapie się na 500 PLUS podejmuje mądrzejsze decyzje...ja na miejscu tego rządu wstydził bym się szastać swoim nazwiskiem że jestem u władzy i jestem taki łasy pychy i głupi....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   500 plus

   Ania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Jeśli dochód na osobę nie przekracza 800 zł netto to dostaną 500 zl. Siostra jest pełnoletnia wiec na nią nie dostaną a Ty będziesz brany(a) pod uwagę jako pierwsze dziecko.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   500+

   matka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   jak rozumiem to dobrze to jesli mam dwoje dzieci mimo ze jedno jest dorosłe aa drugie ma 10 lat .to 10latek juz jest liczony jako jedno dziecko?mimo że w rzeczywistosci jest drugim dzieckiem

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama