Więcej internetu dla Dolnoślązaków

  Więcej internetu dla Dolnoślązaków

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Warta ponad 215 mln złotych, nowoczesna sieć światłowodowa powstanie w ciągu dwóch lat. Pomoże zlikwidować tzw. "białe plamy", czyli miejsca, w których z powodu braków w infrastrukturze telekomunikacyjnej, mieszkańcy mają ograniczone możliwości podłączenia się do internetu.
  Ta nowoczesna sieć światłowodowa będzie miała długość ponad półtora tysiąca kilometrów i przepustowość do 100 gigabitów na sekundę.

  W poniedziałek o godzinie 11 w Warcie Bolesławieckiej nastąpi symboliczne rozpoczęcie budowy z udziałem wicemarszałka województwa dolnośląskiego Jerzego Łużniaka.

  Właścicielem Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej (bo tak nazwano ten projekt) po jej wybudowaniu, pozostanie samorząd województwa dolnośląskiegoi, jednak to nie on będzie dostarczał Internet odbiorcom indywidualnym. Sieć eksploatowana będzie przez wyłonionego w przetargu operatora. Postępowanie przetargowe przygotowywane jest aktualnie przez Urząd Marszałkowski.

  DSS będzie funkcjonować jako sieć otwarta, czyli dostępna dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a świadczone dla nich usługi będą miały charakter hurtowy.

  Dzięki temu podmioty komercyjne będą mogły budować własne sieci na terenach do tej pory dla nich niedostępnych ze względu na ryzyko biznesowe i wysokie koszty inwestycji.

  W zasięgu sieci znajdzie się ponad 1000 wsi i małych miejscowości, czyli ok. 340 tys. gospodarstw domowych. Liczba mieszkańców, którzy uzyskają bezpośredni dostęp do szerokopasmowego internetu będzie zależała od aktywności operatorów oraz jednostek samorządu terytorialnego, tj. gmin i powiatów. Na ich potrzeby w ramach DSS zaplanowano niemal 600 punktów dostępu, z czego w pierwszym etapie zostanie uruchomionych aż 157, zaś kolejne uruchamiał będzie Operator DSS stosownie do zapotrzebowania zgłaszanego przez rynek.

  Sieć projektuje i buduje konsorcjum firm: Wasko, Fonbud i Telnet.

  Projekt jest w 85 proc. współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, zaś pozostała część pochodzi z budżetu samorządu Województwa Dolnośląskiego, który został wsparty dotacjami celowymi ponad 20 gmin.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama