Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów są już w internecie

Marcin Rybak
Sławomir Kowalski
Choć głosowanie trwa do godz. 21, w internecie już teraz bez trudu można znaleźć wyniki wyborów do Sejmu. Wystarczy kilka kliknięć myszką, by już teraz dowiedzieć się kto wygrał wybory, kto będzie mógł stworzyć koalicję, a komu nie udało się przekroczyć progu wyborczego. Jak to możliwe, że wyniki wyborów w internecie są już teraz? To wyniki sondażowe, które na Twitterze przedstawiają dziennikarze, mający do nich dostęp. Łamią przy tym ciszę wyborczą.

WYNIKI WYBORÓW 2015 NA ŻYWO - KLIKNIJ I ZOBACZ

Od godz. 17 na Twitterze można znaleźć sondażowe wyniki wyborów z godz. 13.00, pół godziny później dostępne już były wyniki z godz. 15.00. Na godzinę przed zamknięciem lokali wyborczych w sieci były już dane z godz. 18.00.

Wyniki w internecie na pierwszy rzut oka nie wyglądają na wyniki sondaży. To na przykład notowania listy przebojów, albo ceny na "bazarku". W podobny sposób informacje o wynikach głosowania podawane były już podczas wyborów prezydenckich.
Wtedy wyniki Andrzeja Dudy były przedstawiane np. jako cena „podwawelskiej” (bo kandydat pochodził z Krakowa), wyniki Bronisława Komorowskiego - jako cena „myśliwskiej” (bo były prezydent jest myśliwym). Teraz w sieci można znaleźć ceny pistacji i kaczek (pod tymi nazwami kryje się Prawo i Sprawiedliwość), ośmiorniczek i pomidorów (Platforma Obywatelska), ciasteczek (Kukiz '15 - od angielskiego słowa cookies), umywalek (Zjednoczona Lewica - w skrócie ZLew), muszek (KORWiN), jabłek (PSL) czy pietruszki (Nowoczesna Ryszarda Petru).

Ujawnienie wyników sondaży w czasie ciszy wyborczej to niby przestępstwo. Niby, bo dotąd nikt nigdy nikogo nie ukarał, choć najniższa możliwa kara to pół miliona złotych grzywny.

Skąd się biorą informacje o tym jak głosują wyborcy? Mają je „wtajemniczeni”. Oto jak działa ten system:
- Firma badania opinii publicznej prowadzi sondaż exit poll dla stacji telewizyjnych, tak by w chwili zakończenia głosowania podać wyniki – opowiada nasz rozmówca. - Ankieterzy przekazują raporty do centrali firmy sondażowej. Stamtąd trafiają do stacji telewizyjnych i dziennikarzy. Są przesyłane odpowiednio wcześniej, by można było przygotować na przykład grafiki z wynikami. Potem dziennikarze i ludzie ze sztabów wyborczych poszczególnych partii wymieniają się esemesami. Niektórzy z „wtajemniczonych” wrzucają informacje na Facebooka czy Twittera. Ot i wszystko.

Czy tego typu zachowanie jest naruszeniem prawa i czy powinno być ścigane? Pytamy w Państwowej Komisji Wyborczej? Odpowiedź Biura Prasowego Komisji. - PKW nie odnosi się do incydentów łamania ciszy wyborczej, ponieważ jest to tylko w kompetencji organów ścigania

Pytamy więc w prokuraturze: - Będziecie ścigać „ceny z bazarku”?
- Prokuratura jest państwowym organem, którego zadaniem jest strzeżenie praworządności, czuwanie nad ściganiem przestępstw i oskarżanie przed sądem – odpowiada rzeczniczka wrocławskiej Prokuratury Okręgowej Małgorzata Klaus. - Jeżeli dostaniemy informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z pewnością zajmiemy się sprawą.

Jak to ocenić? Dziennikarze na co dzień krytykują urzędników i polityków za łamanie prawa a co do „ciszy wyborczej” uznają się za zwolnionych z jego przestrzegania? Czyż to nie demonstracyjne okazywanie pogardy dla prawa?

- Mam mieszane uczucia – odpowiada Andrzej Skworz, redaktor naczelny branżowego miesięcznika „Press”. - Może to rzeczywiście żartowanie sobie z prawa ale z głupiego prawa – dodaje. - Są kraje, gdzie kampanie wyborcze prowadzi się do końca. W czasach mediów społecznościowych instytucja „ciszy wyborczej” jest fikcją. Dlatego ja sam o 16 włączam Twittera żeby sprawdzić jakie są ceny na bazarku. Choć nie będę namawiał do łamania prawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wyniki wyborów są już w internecie - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska