Wyniki wyborów są już w internecie

  Wyniki wyborów są już w internecie

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wyniki wyborów są już w internecie

  ©Sławomir Kowalski

  Choć głosowanie trwa do godz. 21, w internecie już teraz bez trudu można znaleźć wyniki wyborów do Sejmu. Wystarczy kilka kliknięć myszką, by już teraz dowiedzieć się kto wygrał wybory, kto będzie mógł stworzyć koalicję, a komu nie udało się przekroczyć progu wyborczego. Jak to możliwe, że wyniki wyborów w internecie są już teraz? To wyniki sondażowe, które na Twitterze przedstawiają dziennikarze, mający do nich dostęp. Łamią przy tym ciszę wyborczą.
  Wyniki wyborów są już w internecie

  ©Sławomir Kowalski

  WYNIKI WYBORÓW 2015 NA ŻYWO - KLIKNIJ I ZOBACZ

  Od godz. 17 na Twitterze można znaleźć sondażowe wyniki wyborów z godz. 13.00, pół godziny później dostępne już były wyniki z godz. 15.00. Na godzinę przed zamknięciem lokali wyborczych w sieci były już dane z godz. 18.00.

  Wyniki w internecie na pierwszy rzut oka nie wyglądają na wyniki sondaży. To na przykład notowania listy przebojów, albo ceny na "bazarku". W podobny sposób informacje o wynikach głosowania podawane były już podczas wyborów prezydenckich.
  Wtedy wyniki Andrzeja Dudy były przedstawiane np. jako cena „podwawelskiej” (bo kandydat pochodził z Krakowa), wyniki Bronisława Komorowskiego - jako cena „myśliwskiej” (bo były prezydent jest myśliwym). Teraz w sieci można znaleźć ceny pistacji i kaczek (pod tymi nazwami kryje się Prawo i Sprawiedliwość), ośmiorniczek i pomidorów (Platforma Obywatelska), ciasteczek (Kukiz '15 - od angielskiego słowa cookies), umywalek (Zjednoczona Lewica - w skrócie ZLew), muszek (KORWiN), jabłek (PSL) czy pietruszki (Nowoczesna Ryszarda Petru).

  Ujawnienie wyników sondaży w czasie ciszy wyborczej to niby przestępstwo. Niby, bo dotąd nikt nigdy nikogo nie ukarał, choć najniższa możliwa kara to pół miliona złotych grzywny.

  Skąd się biorą informacje o tym jak głosują wyborcy? Mają je „wtajemniczeni”. Oto jak działa ten system:
  - Firma badania opinii publicznej prowadzi sondaż exit poll dla stacji telewizyjnych, tak by w chwili zakończenia głosowania podać wyniki – opowiada nasz rozmówca. - Ankieterzy przekazują raporty do centrali firmy sondażowej. Stamtąd trafiają do stacji telewizyjnych i dziennikarzy. Są przesyłane odpowiednio wcześniej, by można było przygotować na przykład grafiki z wynikami. Potem dziennikarze i ludzie ze sztabów wyborczych poszczególnych partii wymieniają się esemesami. Niektórzy z „wtajemniczonych” wrzucają informacje na Facebooka czy Twittera. Ot i wszystko.

  Czy tego typu zachowanie jest naruszeniem prawa i czy powinno być ścigane? Pytamy w Państwowej Komisji Wyborczej? Odpowiedź Biura Prasowego Komisji. - PKW nie odnosi się do incydentów łamania ciszy wyborczej, ponieważ jest to tylko w kompetencji organów ścigania

  Pytamy więc w prokuraturze: - Będziecie ścigać „ceny z bazarku”?
  - Prokuratura jest państwowym organem, którego zadaniem jest strzeżenie praworządności, czuwanie nad ściganiem przestępstw i oskarżanie przed sądem – odpowiada rzeczniczka wrocławskiej Prokuratury Okręgowej Małgorzata Klaus. - Jeżeli dostaniemy informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z pewnością zajmiemy się sprawą.

  Jak to ocenić? Dziennikarze na co dzień krytykują urzędników i polityków za łamanie prawa a co do „ciszy wyborczej” uznają się za zwolnionych z jego przestrzegania? Czyż to nie demonstracyjne okazywanie pogardy dla prawa?

  - Mam mieszane uczucia – odpowiada Andrzej Skworz, redaktor naczelny branżowego miesięcznika „Press”. - Może to rzeczywiście żartowanie sobie z prawa ale z głupiego prawa – dodaje. - Są kraje, gdzie kampanie wyborcze prowadzi się do końca. W czasach mediów społecznościowych instytucja „ciszy wyborczej” jest fikcją. Dlatego ja sam o 16 włączam Twittera żeby sprawdzić jakie są ceny na bazarku. Choć nie będę namawiał do łamania prawa.
  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyniki wyborów są już w internecie

   & (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   No to teraz fanacy religijni beda sie panoszyc. W gre wchodza rowniez zamaskowane grube ryby finansow i faszysci pod partiami radykalnymi. piekna perspektwa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PISiory

   na wybory (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

   Tą są katolickie socjalisty

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znowu czereśniaki u władzy...

   Gnjh hm j (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 13

   ...dobrze. może się do reszty skompromitują i odejdą w niebyt gdzie ich miejsce.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie licz na to

   Egghead (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Skompromitowali się do reszty w latach 2005-2007 i co? Masz trzy grupy ich wyborców: 1. beton - zawsze zagłosują, choćby partia osiągała kolejne szczyty idiotyzmu, co zresztą czyni, 2. młodzi -...rozwiń całość

   Skompromitowali się do reszty w latach 2005-2007 i co? Masz trzy grupy ich wyborców: 1. beton - zawsze zagłosują, choćby partia osiągała kolejne szczyty idiotyzmu, co zresztą czyni, 2. młodzi - świeżo otrzymane prawo wyborcze, ulegli fali hejterów z portali tzw. "prawicowych", dziesięć lat temu byli dziećmi i nie pamiętają, dlaczego Polacy pogonili to w diabły po dwóch latach oraz 3. złośliwcy, chcą zrobić coś przeciwko PO, na złość babci odmrozili sobie właśnie uszy.
   Prawdopodobnie czwartą grupą jest zagranica, ich to nie dotyczy, więc mogą głosować na złość mieszkającym tutaj.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama