Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W nocy przestawiliśmy zegary. To będzie najdłuższa doba w roku. A gdyby już zawsze miała 25 godzin?

Ewa Wilczyńska
Mikolaj Suchan
Dłuższy dzień wcale nie jest tak nieprawdopodobny jak mogłoby się wydawać. - Tempo wydłużania się doby wynosi średnio ok. 2 milisekund w ciągu wieku - mówi dr Paweł Preś z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowiec tłumaczy, że winnym spowolnienia ruchu obrotowego Ziemi jest Księżyc, który zakłóca pole grawitacyjne naszej planety.

Ale doba wydłużyła się także przez... budowę tamy na rzece Jangcy w Chinach. Umieszczenie 40 mld ton wody 100 metrów nad poziomem morza zadziałało jak rozłożone ramiona w trakcie kręcenia obrotów. Chińczykom udało się w ten sposób wydłużyć dobę o 0,06 mikrosekundy. Paweł Preś zastrzega jednak, że nie ma takiej możliwości, by samymi inwestycjami (obojętnie jak potężnymi) wydłużyć dobę o godzinę.

Astrofizyk obliczył, że jeżeli to tempo się utrzyma, to 25-godzinną dobę będziemy mieli za ok. 200 mln lat. Wydłużanie się doby to zresztą nie jest nowe zjawisko. Dzień dinozaurów był o godzinę krótszy od naszego.

Czas to pieniądz

Zegarmistrz Jacek Bilewicz z Wrocławia podkreśla, że dostosowanie zegarków do dłuższej doby to nie byłaby trudna sprawa. - Wystarczyłoby jedynie opóźnić regulator chodu, od którego zależy tempo poruszania się wskazówek po tarczy zegara - tłumaczy mistrz zegarmistrzowski. Dalej jednak obowiązywałyby 24 godziny, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

O wiele trudniej byłoby wprowadzić 25. godzinę. - Niezbędna byłaby wtedy także zmiana kalendarza - mówi Jacek Bilewicz i przypomina, że takie pomysły już były. - W latach 60. były propozycje, by każdy miesiąc miał tyle samo dni i rozpoczynał się w poniedziałek, ale nic z tego nie wyszło - opowiada zegarmistrz. Zaznacza, że takie zmiany to ogromne koszty.

Doba wydłuża się o 2 milisekundy w ciągu wieku. Doba będzie miała 25 godzin za 200 mln lat

Potrzebne byłyby umowy międzynarodowe, które uregulowałyby system godzin i dat. Do wymiany poszłyby wszystkie zegary i kalendarze - także algorytmy wprawiające w ruch te elektroniczne. Na tarczach zamiast 12 liczb, musiałoby się pojawić 25, bo dopiero wtedy możliwe byłoby pokazanie prawidłowej godziny. Trudno powiedzieć, co by się stało z nazwą "północ". Mogłaby stracić na znaczeniu, a wraz z nim baśń o Kopciuszku czy film Woody’ego Allena: „O północy w Paryżu”...

Pracodawcy musieliby rozważyć wydłużenie dnia pracy, w szczególności tam, gdzie cykl produkcyjny trwa całą dobę. A jakbyśmy dłużej pracowali, to i ZUS by się ucieszył, a wraz z nim Skarb Państwa. Chyba że zmiany objęłyby także wiek emerytalny. Politycy mieliby sporo pracy. To jednak dopiero za 200 milionów lat.

Czas na zmiany

W nocy z soboty na niedzielę godzina zmieniła się z 3 na 2. Na godzinę stają pociągi, a ci, którzy pracują w systemie zmianowym, dłużej muszą zostać w pracy.

Czas zimowy jest tak naprawdę czasem naturalnym. Zmiany zostały wprowadzone, by latem efektywniej wykorzystać światło dzienne i tym samym zaoszczędzić energię elektryczną. Co pół roku trwa jednak dyskusja, czy przestawianie zegarka jest naprawdę potrzebne. Komplikuje rozkłady jazdy komunikacji zbiorowej i wprowadza zamieszanie w systemach informatycznych. O zmianach w zmianie czasu nie ma jednak mowy.

I tak mamy jedyną w roku 25-godzinną niedzielę. Ci, którzy nie utkną na dłużej w pracy albo nie stali na środku trasy jadąc pociągiem, będą mieli dodatkową godzinę na przyjemności albo sen.

Jacek Bilewicz stawia na spacer. Stanisław Szelc z kabaretu Elita nie ma wątpliwości, że w niedzielę zostanie dłużej w łóżku i wreszcie się wyśpi. Zresztą generalnie dłuższa doba by mu się przydała , bo ciągle mu brakuje czasu. - Tylko że 25 godzin to jest za mało. Doba powinna być przynajmniej trzy razy dłuższa - zaznacza kabareciarz. Ziemia musiałaby nieźle zwolnić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska