Trwają wybory do Sejmu i Senatu [ZASADY GŁOSOWANIA, GODZINY...

  Trwają wybory do Sejmu i Senatu [ZASADY GŁOSOWANIA, GODZINY PRACY LOKALI, KIEDY WYNIKI]

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Trwają wybory do Sejmu i Senatu [ZASADY GŁOSOWANIA, GODZINY PRACY LOKALI, KIEDY WYNIKI]

  ©Krzysztof Kapica

  Od godz. 7 w całej Polsce trwają wybory parlamentarne. Wybierzemy w nich 460 posłów i 100 senatorów. Lokale wyborcze będą czynne do godz. 21. Chwilę po zakończeniu głosowania mamy poznać pierwsze, sondażowe wyniki wyborów. Poniżej najważniejsze zasady głosowania i lista kandydatów.
  Trwają wybory do Sejmu i Senatu [ZASADY GŁOSOWANIA, GODZINY PRACY LOKALI, KIEDY WYNIKI]

  ©Krzysztof Kapica

  Załączniki

  KANDYDACI DO SEJMU I SENATU [PEŁNA LISTA] - KLIKNIJ I ZOBACZ

  Adresy lokali wyborczych we Wrocławiu - kliknij i zobacz

  WYBORY 25 PAŹDZIERNIKA 2015 - ZASADY GŁOSOWANIA [KIEDY GŁOS JEST WAŻNY]
  Dziś wybieramy posłów i senatorów. Dlatego od komisji wyborczej otrzymamy dwie karty do głosowania - do Sejmu i do Senatu.
  • Jak wybrać posła

  Ta pierwsza, to książeczka w której na kolejnych kartkach znaleźć będzie można kandydatów poszczególnych komitetów wyborczych (o ich kolejności zdecydowało losowanie). Uwaga! Pierwsza strona, to spis treści. Tu nie stawiamy żadnych znaków, bo może to wpłynąć na ważność głosu.

  Z całej książeczki wybieramy tylko jedną listę i tylko jednego kandydata. Przy wybranym nazwisku stawiamy znak "x" (ważne, by dwie linie przecięły się dokładnie w kwadracie przy danym nazwisku). Jeśli znak "x" postawimy przy więcej niż jednej osobie na tej samej liście, głos zostanie zaliczony kandydatowi znajdującemu się na wyższej pozycji.
  Jeśli znak "x" postawimy na kilku listach (kilku kartkach), głos będzie nieważny. Podobnie jak wtedy, gdy znaku "x" nie postawimy w żadnym polu.
  • Jak wybrać senatora

  Głosowanie w wyborach do Senatu jest o wiele łatwiejsze. Tu dostaniemy jedną kartkę i na niej stawiamy znak "x" przy nazwisku danego kandydata. Jeśli znak ten postawimy przy więcej niż jednym nazwisku albo nie postawimy go w ogóle, głos będzie nieważny. Kandydaci będą umieszczeni na listach w kolejności alfabetycznej.

  WYBORY 25 PAŹDZIERNIKA 2015 - GODZINY GŁOSOWANIA
  Wybory parlamentarne trwają od godz. 7 do 21. Do zakończenia głosowania w całej Polsce obowiązuje cisza wyborcza. Godziny głosowania mogą się zmienić, jeśli podczas wyborów dojdzie do incydentów, które spowodują zamknięcie któregoś z lokali wyborczych. Wówczas komisja wyborcza może zdecydować o przedłużeniu głosowania w danym miejscu, a skutkiem tego będzie także przedłużenie ciszy wyborczej.
  Do takiego incydentu doszło rano w Biskupinie w Kujawsko-Pomorskiem. Rano w lokalu wyborczym wybuchł tam pożar, głosowanie przerwano, a komisja musiała się przenieść do innego budynku. Okręgowa Komisja Wyborcza ostatecznie uznała, że nie jest do powód do przedłużania głosowania, a więc i przedłużania ciszy wyborczej. Ma ona obowiązywać do godz. 21.00.

  Głosowanie może się też skończyć przed godz. 21. Ale dotyczy to tylko obwodów zamkniętych, czyli szpitali, domów pomocy społecznej czy więzień. Jeśli wcześniej niż o 21 w danej placówce zagłosują wszystkie przebywające tam osoby uprawnione do udziału w wyborach, komisja może zakończyć prace przed czasem.

  WYBORY DO SEJMU I SENATU - KTO MOŻE GŁOSOWAĆ
  Prawo głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu ma obywatel polski, który:
  - najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
  - nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
  - nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
  - nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
  WYBORY 25 PAŹDZIERNIKA 2015 - KIEDY WYNIKI
  Pierwsze, sondażowe wyniki wyborów poznamy chwilę po godz. 21. Oficjalne wyniki wyborów będą znane najwcześniej we wtorek. Wcześniej, bo w poniedziałek około godz. 18, Państwowa Komisja Wyborcza ma podać listę komitetów wyborczych, które w głosowaniu przekroczyły próg 5 procent (w przypadku koalicji - 8 procent), czyli tych które dostaną się do Sejmu.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cwecwecw

   wcwcwcw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   kredyt dla każdego kredytyk.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama