Ważne
  Lifting ruin kościoła

  Lifting ruin kościoła

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Lifting ruin kościoła
  1/3
  przejdź do galerii

  ©Urząd miasta

  Do końca października mają się zakończyć prace zabezpieczające cmentarne ogrodzenie przyporę od północnej strony kościoła św. Mikołaja na Starym Mieście. To część robót zadania o nazwie „Głogowskie Obserwatorium Kultury i Sztuki - adaptacja i zabezpieczenie kościoła św. Mikołaja w Głogowie na potrzeby turystyki, kultury i sztuki”.
  Pracownicy głogowskiej firmy budowlanej „Sobota” naprawiają ceglane, gotyckie filary, czyszczą mury i spoiny. Nowy wygląd otrzymają też gzymsy, a niekompletne, zabytkowe mury zostaną wypełnione. Charakterystyczne na starówce ruiny kościoła będą mieć też rzeźby, a na zwieńczeniu filara zostanie zamontowana kula z piaskowca. W zakresie prac jest też naprawa schodów furty. Wartość tego zadania to prawie 172 tysiące złotych.

  Zabezpieczenie ogrodzenia, które groziło zawaleniem było najpilniejszym zadaniem związanym z ruinami kościoła św. Mikołaja. - W przyszłym roku wystąpimy z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o środki na zabezpieczanie wieży kościoła - mówi Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. - To kluczowe zadanie, jakie musi być wykonane, by ruiny udostępnić zwiedzającym. W projekcie przyszłorocznego budżetu zaplanowaliśmy na to zadanie około 600 tysięcy złotych, ale chcemy je zrealizować za pomocą środków z ministerstwa.

  Po zabezpieczeniu wieży ogrodzenie wokół kościoła zostanie zdemontowane, by ruiny mogły być dostępne na koncerty i inne działania kulturalne.

  - W kolejnych etapach dokończymy zabezpieczanie pozostałych fragmentów świątyni i będzie utwardzona podłoga obiektu - dodaje prezydent. - Mamy dokumentację i projekt przystosowania kościoła do zwiedzania.

  Ruiny kościoła św. Mikołaja będą otwarte w ramach obchodów Dni Mikołaja, jednego z partonów Głogowa, w grudniu tego roku.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo