Prawo jazdy bez kursu, egzaminu i lekarza

  Prawo jazdy bez kursu, egzaminu i lekarza

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Afera w ośrodku we Wrocławiu jest większa niż korupcja w futbolu.
  Za 3 tys. zł łapówki można kupić zaświadczenie o ukończeniu kursu prawa jazdy bez pojawienia się choćby na jednych zajęciach. A także zaświadczenie lekarskie, że kandydat nadaje się na kierowcę. I samo prawo jazdy.

  Takie są najnowsze ustalenia wielkiego wrocławskiego śledztwa, dotyczącego korupcji w szkołach nauki jazdy. W piątek do aresztu trafił właściciel jednej z nich.
  Jest podejrzany właśnie o to, że wystawiał fałszywe zaświadczenia o ukończeniu kursu nauki jazdy. W niektórych przypadkach za łapówkę załatwiał też egzamin na prawo jazdy bez konieczności pojawiania się ani razu w ośrodku egzaminacyjnym.

  Wrocławskie śledztwo wyjaśnia jedną z większych korupcyjnych afer na Dolnym Śląsku. Podejrzanych w tej sprawie jest już przeszło 230 osób. To o kilkadziesiąt więcej niż w głośnym śledztwie dotyczącym korupcji w futbolu. Kwota wręczonych w tej sprawie łapówek wynosi przeszło pół miliona złotych.
  Wśród nich podejrzanych jest aż 11 egzaminatorów nauki jazdy, ponad 20 instruktorów i kilkudziesięciu pośredników między klientami zainteresowanymi zdaniem egzaminu a instruktorami nauki jazdy.

  Obydwie sprawy - piłkarską i dotyczącą praw jazdy - prowadzą prokuratorzy z wrocławskiego wydziału Prokuratury Krajowej.
  W najbliższym czasie do sądu trafić mają kolejne akty oskarżenia. Obejmą grupę łapówkodawców i dwóch egzaminatorów.

  Aferę wykryli funkcjonariusze z wydziału do walki z korupcją Dolnośląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji.
  Początkowo wydawało się, że rzecz dotyczyć będzie tylko kilku egzaminatorów, grupki instruktorów i szefów szkół nauki jazdy oraz pośrednika - Władysława K., emerytowanego wojskowego, który oferował swoje usługi zainteresowanym załatwieniem prawa jazdy za łapówkę. W grupie 150 już oskarżonych w tej sprawie przeszło 50 osób to klienci Władysława K.

  Po czterech latach śledztwa okazało się, że skala korupcji w ośrodkach egzaminowania kierowców jest gigantyczna. Śledczy znaleźli tropy pro-wadzące do egzaminatorów i szkół nauki jazdy poza Wrocławiem - w innych miastach Dolnego Śląska i w sąsiednich województwach.

  - Wielu wrocławian zdaje egzaminy w innych miastach - mówi prowadzący egzaminacyjne śledztwo prokurator. - Często prawo jazdy dostają ludzie, o których nie wiemy, czy w ogóle nadają się na kierowców. Mogą mieć problemy ze wzrokiem, może w ogóle nie umieją jeździć. W sądzie mówię, że to potencjalni zabójcy.


  Ośmiornice
  W ostatnich latach w różnych wielkich korupcyjnych śledztwach na Dolnym Śląsku zarzuty i wyroki usłyszało przeszło 800 osób.
  W aferach piłkarskiej i egzaminacyjnej jest już przeszło 400 podejrzanych. Ponad 300 zamieszanych jest w załatwianie rent. Kolejna setka to afera z zaświadczeniami potrzebnymi, by wykręcić się od obowiązku służby wojskowej.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo