Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po wyborach zmiany w sejmiku i radzie miejskiej

Malwina Gadawa
Marka Dyducha (SLD) w sejmiku dolnośląskim może zastąpić lekarz Mirosław Lubiński (na zdj.), który już był senatorem
Marka Dyducha (SLD) w sejmiku dolnośląskim może zastąpić lekarz Mirosław Lubiński (na zdj.), który już był senatorem Dariusz Gdesz / Polskapresse
Wybory parlamentarne, które odbędą się w najbliższą niedzielę, mogą zmienić nie tylko układ sceny politycznej. Roszady szykują się także w dolnośląskim sejmiku i we wrocławskiej radzie miejskiej. Niektórzy kandydaci, którzy są radnymi, mają duże szansę na zdobycie mandatu posła lub senatora. A wtedy zwolnią miejsca w samorządach dla kolejnej osoby z listy.

Zapewne zmieni się szef klubu Prawa i Sprawiedliwości we wrocławskiej radzie miejskiej, bo Mirosława Stachowiak-Różecka jest liderem wrocławskiej listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. Prawdopodobniej szefem klubu PiS zostanie Marcin Krzyżanowski. A Stachowiak-Różecką w radzie zastąpi Tomasz Małek, który w wyborach samorządowych w 2014 roku zdobył 470 głosów. Małek w okręgu nr 4 zajął drugie miejsce, tuż za Stachowiak-Różecką, ale to nie wystarczyło mu na zdobycie mandatu radnego.

Liderka PiS-u we Wrocławiu ma duże szanse na mandat poselski, więc Małek będzie mógł rozpocząć karierę radnego. Jest przedsiębiorcą, przewodniczącym stowarzyszenia Solidarni 2010. Działał w ROP Jana Olszewskiego, Lidze Republikańskiej, w PiS i klubie „Gazety Polskiej”. We Wrocławiu organizował pikiety w obronie kibiców. Tomasz Małek sam o sobie pisze, że jego celem jest „likwidacja pozostałości komunizmu, czyli rosyjskiego zniewolenia oraz uwolnienie Polski od konsekwencji oszustwa przy »okrągłym stole« na każdym poziomie państwa”. On także kandyduje w wyborach parlamentarnych, ale na zdobycie mandatu ma małe szansę. „Ostatecznie skończyć z komuną” to hasło wyborcze Małka. Ostatnio zasłynął także pomysłem, żeby zmienić nazwę Hali Ludowej na księcia Józefa Poniatowskiego.

W Prawie i Sprawiedliwości mogą zmienić się także radni sejmiku. Jeżeli posłem zostałby Andrzej Jaroch, to w wojewódzkim samorządzie zastąpi go Sergiusz Kmiecik, polityk Polski Razem Jarosława Gowina. Kmiecik zdobył 5016 głosów. Jeżeli mandat senatora w okręgu podwrocławskim zdobędzie Paweł Hreniak, to radnym sejmiku zostanie Tytus Henryk Czartoryski, który uzyskał 5113 głosów. Czartoryski był radnym wojewódzkim I kadencji.

Z kolei gdyby mandat posła wywalczyła liderka PSL na wrocławskiej liście, wicemarszałek województwa Ewa Mańkowska, to jej miejsce w sejmiku mogłaby zająć Joanna Bronowicka, obecnie wicewojewoda Dolnego Śląska (PSL).

Zmian w sejmiku jednak może być jeszcze więcej. Duże szanse na pożegnanie się z mandatem wojewódzkiego radnego ma znany muzyk Paweł Kukiz, który walczy o mandat posła z warszawskiej listy. Jeżeli jego ugrupowanie wejdzie do Sejmu, to miejsce Kukiza w dolnośląskim sejmiku zajmie Ewa Zdrojewska, radca prawny.

Wysoce prawdopodobne jest także to, że zmieni się przewodniczący sejmiku, ponieważ Barbara Zdrojewska ma szansę na zdobycie mandatu senatora z okręgu wrocławskiego. Wtedy za nią radną wojewódzką zostanie Monika Włodarczyk, a przewodniczącym sejmiku, w ramach umowy koalicyjnej, będzie Paweł Wróblewski z klubu radnych PO.

Na mandat posła ma także szansę radny sejmikowy Marek Dyduch (Sojusz Lewicy Demokratycznej) z Wałbrzycha. Jego miejsce w sejmiku zajmie wtedy wałbrzyski lekarz i społecznik Mirosław Lubiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Po wyborach zmiany w sejmiku i radzie miejskiej - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska