Bardzo dobry występ Zandberga, brutalni Kukiz i Korwin-Mikke...

  Bardzo dobry występ Zandberga, brutalni Kukiz i Korwin-Mikke - wnioski ekspertów po Debacie Liderów

  Krzysztof Marczyk, Leszek Rudziński AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Janusz Korwin-Mikke

  Janusz Korwin-Mikke ©Piotr Smolinski

  - Najwięcej zyskał pan Zandberg, to była pierwsza możliwość pokazania się partii Razem publicznie i zrobili to bardzo dobrze. Zandberg mówił z pasją, mówił ciekawie. Nie było widać tremy. Był dobrze przygotowany i szczery. A to ważne. Największe zaskoczenie in plus tej debaty. Ale to dlatego, że do tej pory partii Razem w ogóle nie było w mediach - powiedział Agencji Informacyjnej Polskapress dr Mikołaj Cześnik, politolog Uniwersytetu SWPS w Warszawie
  Janusz Korwin-Mikke

  Janusz Korwin-Mikke ©Piotr Smolinski

  Dr Mikołaj Cześnik, politolog Uniwersytetu SWPS w Warszawie na duży plus ocenił wystąpienie w debacie Adriana Zandberga z Partii Razem. Pozostali politycy nie zaskoczyli i nie powinniśmy spodziewać się zmian w sondażach.

  - Najwięcej zyskał pan Zandberg, to była pierwsza możliwość pokazania się partii Razem publicznie i zrobili to bardzo dobrze. Zandberg mówił z pasją, mówił ciekawie. Nie było widać tremy. Był dobrze przygotowany i szczery. A to ważne. Największe zaskoczenie in plus tej debaty. Ale to dlatego, że do tej pory partii Razem w ogóle nie było w mediach.

  - Widać, że w sztabie pani premier Kopacz wyciągnięto wnioski, widząc to co dzieje się po debacie. Wczoraj wiecu wyborczego zabrakło, a pani Kopacz tłumaczyła się niczym piłkarz po przegranym meczu. Widać, że dziś sztabowcy odrabiają lekcję i jakiś entuzjazm wymuszony próbują kontynuować tym wiecem.

  - Ugrać więcej tą debatą mogą ci mali. Jeśli chodzi o głównych antagonistów, to się wiele nie zmieni. Panie Kopacz i Szydło nie popełniły większych błędów. Przewiduję utrzymanie dotychczasowych trendów.

  - Ryszard Petru i Barbara Nowacka wypadli poprawnie. Bez fajerwerków. W porównaniu z Zandbergiem, który ujął jakąś prawdziwością, liderzy Zjednoczonej Lewicy i .Nowoczesnej nie rzucili na kolana.

  Debata liderów | Kto wygrał? Komentarze po debacie  Źródło: AIP/TVN24/x-news


  ***

  Dr Sławomir Klimkiewicz, politolog z Collegium Civitas w Warszawie był pod wrażeniem występu podczas debaty Ryszarda Petru, lidera .Nowoczesnej. W jego oczach poprawiła się w stosunku do poniedziałkowego starcia z Beatą Szydło premier Ewa Kopacz.

  - Bardzo dobrze wypadł pan Petru, uważam że jego wystąpienia były konkretne, spokojne i wyważone. Oczywiście, muszę się też odnieść do wczorajszej dyskusji. Pani Ewa Kopacz wypadła dużo lepiej. Może dlatego, że formuła narzucała skoncentrowanie się tylko na pewnej grupie problemów.

  - Jeśli chodzi o tę drugą stronę, pan Kukiz pokazał, że nie ma nic do powiedzenia poza jakimiś uwagami antysystemowymi. Jeśli rzeczywiście wejdzie do parlamentu, to będzie wskazywało że część jego wyborców głosuje wyłącznie na niego bez względu na to, czy jego deklaracje mają jakiś sens. Pan Janusz Korwin-Mikke zachowywał się w sposób brutalny. Również nie ma za dużo do powiedzenia i nie ma żadnej koncepcji poza anarchizmem.

  - To była bardzo interesująca debata. Pokazała co liderzy ośmiu partii mają do powiedzenia. Formuła ograniczająca czas wypowiedzi zmusiła ich do pewnej koncentracji i syntezy. Nie wszyscy temu sprostali. Niemiłe zgrzyty pojawiły się ze strony pana Kukiza, który zachowywał się niegrzecznie. Te pomruki ze strony Janusza Korwin-Mikkego... ale to się wpisuje w ich podejście. Ci dwaj politycy wypadli najsłabiej i w mojej ocenie po tym wystąpieniu pan Kukiz po prostu pokazał, że król jest nagi.

  - Pani Nowacka podobnie jak inni, poza premier Kopacz, pokazali że o polityce zagranicznej nie mają żadnego wyobrażenia. To było bardzo smutne i momentami śmieszne, że powinniśmy budować koalicję w oparciu o Grupę Wyszehradzką, pamiętając że członkowie GW zajęli odmienne stanowisko niż nasze.

  - Pani Szydło była na podobnym poziomie jak wczoraj. Ograniczona liczba argumentów i powtarzanie ich, stała taktyka. Ale medialnie była dość dobra.

  - Ciekawą osobą jest pan Adrian Zandberg, który mówił syntetycznie, smacznie i krótko.

  - Próbując odpowiedzieć sobie na pytanie, na kogo głosować po debacie, wyborcy mogą mieć dylematy.

  ***

  - Dzisiejsza debata była królestwem powtórek – mówi Agencji Informacyjnej Polska Press prof. dr hab. Wiesław Godzic, medioznawca z Uniwersytetu SWPS.

  Jego zdaniem uczestnicy debat powtarzali te same oklepane dowcipy i przewidywalne uszczypliwości. - To niedobrze, bo jeśli ta kampania ma się opierać na słowie to nic dobrego o zdolnościach przemawiania przez liderów tych partii nie można powiedzieć – twierdzi Godzic.

  Medioznawca nie potrafi jednoznacznie wskazać, czy debatę wygrała Beata Szydło, czy Ewa Kopacz. - Obydwie panie są tak bardzo zapatrzane w siebie, chcą koniecznie zrobić sobie uszczypliwość, jak np. pouczenie przez Beatę Szydło, że „trzeba umieć czytać ze zrozumieniem”. Oznacza to, że wrogość mierzona temperamentem tych pań zaszła już za daleko – mówi medioznawca.

  Prof. nie zaskoczył także Paweł Kukiz i Janusz Korwin-Mikke, którzy krytykowali pytania. - Barbara Nowacka wypadła słabiej niż sądziłem. Miała głos i sposób działania jak dobrze wyuczona uczennica. Spodziewałem się po reprezentantce lewicy więcej zadziorności, w końcu lewica ma walczyć o szereg spraw w imieniu klasy robotniczej. Było tylko skierowane życzenie : „kochajmy się” - mówi politolog.

  Zdaniem medioznawcy bardzo dobrze wypadł nieznany dotąd Adrian Zandberg, skóry „występował ze spokojem i rozsądkiem”, natomiast Januszowi Piechocińskiemu zabrakło charyzmy.

  - Niestety dziennikarze oprócz wchodzenia w krótka polemikę nie mieli swojego czasu. Ja chciałbym a by mogli oni ripostować. Jak słusznie zauważył Paweł Kukiz zabrakło pytania jaki ma być faktycznie ustrój do którego zmierzamy. Nie poruszono także tematu problemu społeczeństwa wiedzy, nauki i temat edukacji – zauważa prof. Godzic.

  Czytaj także

   Komentarze (57)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie dajcie sobie wyprac mozgow

   robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "ciekawa" wypowiec zandberga,rozenzweiga itp itd

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obawa, że konserwatyzm zniweczy plany polskiej służalczości wobec Niemiec i pozostałych krajów UE

   a polskie media najchętniej cytują opinie krytykujące mówiącego prawdę Korwina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   "Według niemieckiego dziennika „Die Welt” aż jedna trzecia polskiej młodzieży reprezentuje pogląd prawicowy, a aż 12% przynależy do skrajnej prawicy. Gerhard Gnauck – niemiecki korespondent...rozwiń całość

   "Według niemieckiego dziennika „Die Welt” aż jedna trzecia polskiej młodzieży reprezentuje pogląd prawicowy, a aż 12% przynależy do skrajnej prawicy. Gerhard Gnauck – niemiecki korespondent dziennika uważa, że tendencji takiej nie było od 1989 roku.

   Reprezentowanie stanowiska prawicowego oznacza identyfikację z patriotyzmem, antykomunizmem i chrześcijaństwem (względnie katolicyzmem). Gnauck podkreśla, że sympatyzowanie z prawicą w znacznej mierze niesie za sobą sprzeciw wobec Unii Europejskiej, waluty Euro (aż 74% wśród polskiej prawicy), przyjmowania do Europy uchodźców, ochronę niepodległości i niezależności państwa.

   Niemiecki dziennik mocno obawia się, że narastający wśród polskiej młodzieży konserwatyzm zniweczy plany polskiej służalczości wobec Niemiec i pozostałych krajów UE. Strach przed możliwym zwycięstwem prawicy w wyborach parlamentarnych już sparaliżował salony europejskie i redakcje dziennikarskie."

   http://wpolityce.pl/polityka/269120-die-welt-obawia-sie-ze-narastajacy-wsrod-polskiej-mlodziezy-konserwatyzm-zniweczy-plany-polskiej-sluzalczosci-wobec-niemiec-i-pozostalych-krajow-uezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dolaczam do mlodziezy!

   iza s. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   w takim razie dolacze do mlodziezy pomimo 40 wiosen! Tez nie zycze sobie hegemonii rzeszy. Pokazali na co ich stac w przypadku Grecji, wpuszczeniem hordy zdziczalych muzulmanow (tzw."uchodzcow")...rozwiń całość

   w takim razie dolacze do mlodziezy pomimo 40 wiosen! Tez nie zycze sobie hegemonii rzeszy. Pokazali na co ich stac w przypadku Grecji, wpuszczeniem hordy zdziczalych muzulmanow (tzw."uchodzcow") fuhrerin chciala poprawic sobie image i PR reichu, mam wrazenie ze dopiero teraz uswiadomila sobie ze nawet jej narod nie jest w stanie zaakceptowac tak porazajacej glupoty.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   też nie chcę chodzić w chustce na głowie

   KORWiN ma mój głos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Teraz, by obronić europejską kulturę przed islamem, potrzeba zdecydowanego stanowiska z jasnym przekazem, i dlatego potrzebny jest oszołom Korwin, który już lata temu ostrzegał przed najazdem...rozwiń całość

   Teraz, by obronić europejską kulturę przed islamem, potrzeba zdecydowanego stanowiska z jasnym przekazem, i dlatego potrzebny jest oszołom Korwin, który już lata temu ostrzegał przed najazdem muzułmanów na Europę.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PE słusznie boi się oszołoma Korwina, bo on nie jest służalczy wobec Merkel i Arabów

   znalezione w sieci (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Korwin w 1992 roku: "Do problemów krajów Bliskiego Wschodu należy podchodzić ze szczególną ostrożnością, bo może się to zakończyć zalewem europy ludnością arabską"

   Korwin w 1993 roku: "Problem...rozwiń całość

   Korwin w 1992 roku: "Do problemów krajów Bliskiego Wschodu należy podchodzić ze szczególną ostrożnością, bo może się to zakończyć zalewem europy ludnością arabską"

   Korwin w 1993 roku: "Problem fałszywych azylantów w Niemczech spowodowany jest tylko dużym socjalem, tym, że Niemcy rozdają duży socjal"

   Korwin w 2008 roku: "- Nie lubię Unii Europejskiej, bo narzuca mi, co mam robić. Poza tym okłamuje nas. Naprawdę nie ma bowiem żadnej Unii, jest Wspólnota Europejska. Kiedy Unia powstanie, kraje wspólnoty staną się jednym państwem i wówczas Polska przestanie istnieć. W Europie rządzi banda złodziei. I jeśli nic się nie zmieni w ciągu najbliższych piętnastu lat, przyjdą Muzułmanie i wyrżną Europę."

   Korwin ma mój głos, bo nie chcę, by europejskie kobiety musiały chodzić w hidżabach i burkach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brutalni?

   Barbara (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 2

   Korwin i Kukiz brutalni? Od kiedy mówienie prawy jest brutalne?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mierne dziennikarstwo

   Robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Schyłek miernego dziennikarstwa nadchodzi. Żałosne prorządowe media szczekają, ale ta karawana jest juz nie do zatrzymania.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko partia Korwin może coś zmienić, inni mieli szansę i nic nie zrobili

   Olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

   PIS to nic innego jak socjaliści wspierający Żydokomunę amerykańska, a nie prawica. Partia, która od kilkunastu lat znajduje się w parlamencie, rządziła w latach 2005-2007 i mogła wprowadzać zmiany...rozwiń całość

   PIS to nic innego jak socjaliści wspierający Żydokomunę amerykańska, a nie prawica. Partia, która od kilkunastu lat znajduje się w parlamencie, rządziła w latach 2005-2007 i mogła wprowadzać zmiany systemowe( PIS miał ''swojego '' prezydenta) odnośnie likwidacji zbędnych powiatów, urzędów marszałkowskich, likwidacji i napisaniu od nowa patologicznej ordynacji podatkowej ( ustawy o podatku VAT), likwidacji podatku dochodowego, który karze człowieka za pracę, likwidację przywilejów emerytalnych które do tej pory kosztowały polskiego podatnika ponad 750 miliardów złotych ( najbardziej na tym tracą emeryci nie objęci tego typu przywilejami), zmianę system wyborczego ( system Hond'ta betonuje scenę polityczną), zmniejszeniu liczby urzędników, zmniejszenie ilości pozwoleń, koncesji, licencji,uproszczeniem prawa, likwidacją przywilejów posłów i senatorów, reformą ZUS, KRUS prawie nic w tych kwestiach nie zrobiła. Zajęła się łapaniem płotek w osobie Blidy i dr. G, zamiast rozliczyć postkomunistów z SLD i powsadzać ich do więzień.
   Wtedy jeszcze miałem złudne nadzieje, że PIS jest konstruktywną opozycją, która nie wysługuje się żydokomunie, ale okazało się, że się bardzo myliłem. Partia , która jest częścią tego patologicznego systemu urządza marsz, aby pokazać....właśnie co pokazać, co zmienić czego wcześniej zmienić nie mogła, ja tego po prostu nie rozumiem?. PIS z PO popierał ACTA. Zagłosowali razem z PO za wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego, który ubezwłasnowolnił Polskę od Euro-Kołchozu wbijając Narodowi Polskiemu gwoździa do trumny. Razem z PO i PSL sprzeciwiło się reformie Gowina mającą na celu ukrócenie samowładztwa prezesów sądów rejonowych, pytanie dlaczego? PiS jest przeciwko Jednomandatowym Okręgom Wyborczym i zlikwidowania finansowania partii z budżetu. PIS w jednym szeregu z PO i SLD przyczynił się do utrzymania wcześniejszych emerytur, które obecnie polskiego podatnika kosztują blisko 30 miliardów złotych rocznie. Jarosław Kaczyński często posługuje się pojęciem ''solidaryzm społeczny'' ,a przecież zapowiedział, że przywilejów emerytalnych 40 paroletnich emerytów nie zniesie. Mam rozumieć, że to jest ten solidaryzm społeczny, gdzie pani kasjerka zarabiająca 1400 zł ma dokładać się do młodego emeryta pracującego na kopalni, w Tauronie albo w Policji itp. - Kaczyński szafuje pojęciami patriotyzm, rodzina, Naród, więc jak to się ma do jego wybryków na Majdanie, gdzie w jednym szeregu szedł z Banderowcami, którzy zarzynali Polaków i ich dzieci?.
   Kaczyński mówi, że walczy z układem, więc dlaczego skarbnikiem PIS-u był członek PZPR- czy ktoś jeszcze pamięta pana sędziego Kryże , który za komuny wydawał wyroki na opozycjonistach. Doradcą Kaczyńskiego jest Witold Modzelewski twórca jednej z najbardziej korupcjogennej ustawy o podatku VAT w Europie, były vice-minister w rządzie SLD- PSL. Człowiek ten po odejściu z urzędu ministra założył Instytut Studiów Podatkowych i za ciężkie pieniądze doradza jak unikać zapisów ustawy, którą sam stworzył. Dzisiaj ktoś taki powinien siedzieć w więzieniu,a nie doradzać.
   Prof. Żyzinski twierdzący, że krzywa Laffera w praktyce nie ma zastosowania i socjalista pan Bugaj z byłej Unii Pracy. To ma być walka z układem?. Kwestia Możejek, która nas podatników kosztowała miliardy złotych i do tej pory przynosi straty. Wychwalanie przez Jarosława Gierka który stwierdził, że był komunistą ale patriotą, a negowanie Jaruzelskiego -jakaś schizofrenia (czym się różnią zamieszka w Radomiu od tych w kopalni wujek). Chcę przypomnieć, że tylko dwóch posłów było przeciw ustawie: Wojciech Szarama (PiS) oraz Przemysław Wipler (niezrzeszony).
   Dokonania PIS z PO z ostatnich miesięcy: - głosowanie za przyznaniem Judeopolonii i ich potomkom 150 euro miesięcznie - wstrzymanie się nad podniesieniem kwoty wolnej od podatku ( PO było przeciw).

   Najlepsze jest to że PIS ma ten postulat w swoim programie tyle że kwota wolna od podatku byłaby podwyższana o 10% rocznie aż do osiągnięcia 6 tys zł, czyli zajęłoby to 10 zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bebłok baba z polipami juz jej sluchac nie moge tego babsztyla a tymbardziej ogladac

   wiejski ćwok manekin slugus gąsiora (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Ludzie opamietajcie sie .....apel do kobiet co oni chca z wami zrobić nic wam nie bedzie wolno jeno rodzic rodzic i gębę w trep.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Korwin jest niewygodny, nie zawija w sreberka

   mam dość starej kiełbasy wyborczej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

   nazywa rzeczy po imieniu, nic więc dziwnego, że nie znajdziemy o nim pochlebnych opinii wśród tych cytowanych przez media (uważnie dbające o dobre stosunki z władzą obecną i najbardziej...rozwiń całość

   nazywa rzeczy po imieniu, nic więc dziwnego, że nie znajdziemy o nim pochlebnych opinii wśród tych cytowanych przez media (uważnie dbające o dobre stosunki z władzą obecną i najbardziej prawdopodobną za chwilę).
   Ale to jego program jest idealną odpowiedzią na obecne czasy, w których trzeba być zdecydowanym, konkretnym i często nieugiętym.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Debata? Przepytywanka pólfinalistów konkursu

   Karolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Na miss syndykatów,którego finał był w poniedziałek.Wasz Sandbrg beznamiętnie dukał wyuczone kwestie. Poruszył się dopiero przy sprawie uchodźców jakby miał w tym jakiś interes. Swój,nie Polski. W...rozwiń całość

   Na miss syndykatów,którego finał był w poniedziałek.Wasz Sandbrg beznamiętnie dukał wyuczone kwestie. Poruszył się dopiero przy sprawie uchodźców jakby miał w tym jakiś interes. Swój,nie Polski. W dyskusji okazałby się najpewniej adekwatny do nazwiska. Jakbym czuł rękę wuja Smolara...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do karolinki

   karolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   emerycie-emerytko nie przyciskaj trzy razy to nie spłuczka!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Debata? Przepytywanka pólfinalistów konkursu

   Karolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Na miss syndykatów,którego finał był w poniedziałek.Wasz Sandbrg beznamiętnie dukał wyuczone kwestie. Poruszył się dopiero przy sprawie uchodźców jakby miał w tym jakiś interes. Swój,nie Polski. W...rozwiń całość

   Na miss syndykatów,którego finał był w poniedziałek.Wasz Sandbrg beznamiętnie dukał wyuczone kwestie. Poruszył się dopiero przy sprawie uchodźców jakby miał w tym jakiś interes. Swój,nie Polski. W dyskusji okazałby się najpewniej adekwatny do nazwiska. Jakbym czuł rękę wuja Smolara...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do karolinki

   karolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

   emerycie-emerytko nie przyciskaj trzy razy to nie spłuczka!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Debata? Przepytywanka pólfinalistów konkursu

   Karolina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Na miss syndykatów,którego finał był w poniedziałek.Wasz Sandbrg beznamiętnie dukał wyuczone kwestie. Poruszył się dopiero przy sprawie uchodźców jakby miał w tym jakiś interes. Swój,nie Polski. W...rozwiń całość

   Na miss syndykatów,którego finał był w poniedziałek.Wasz Sandbrg beznamiętnie dukał wyuczone kwestie. Poruszył się dopiero przy sprawie uchodźców jakby miał w tym jakiś interes. Swój,nie Polski. W dyskusji okazałby się najpewniej adekwatny do nazwiska. Jakbym czuł rękę wuja Smolara...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do karolinki

   karolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   emerycie-emerytko nie przyciskaj trzy razy to nie spłuczka!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama