Abp Marian Gołębiewski żegna się z Wrocławiem

  Abp Marian Gołębiewski żegna się z Wrocławiem

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Abp Marian Gołębiewski rozpocznie emeryturę 16 czerwca

  Abp Marian Gołębiewski rozpocznie emeryturę 16 czerwca ©fot. Tomasz Hołod

  Odchodzący na emeryturę metropolita wrocławski, ksiądz arcybiskup Marian Gołębiewski, żegna się z Wrocławiem. W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji ma być odczytany jego list. Poniżej publikujemy go w całości.
  Abp Marian Gołębiewski rozpocznie emeryturę 16 czerwca

  Abp Marian Gołębiewski rozpocznie emeryturę 16 czerwca ©fot. Tomasz Hołod

  ZOBACZ TEŻ: ABP JÓZEF KUPNY METROPOLITĄ OD 16 CZERWCA. TO DATA INGRESU

  Drodzy Archidiecezjanie!

  Od dłuższego już czasu spodziewana była zmiana na stolicy arcybiskupiej we Wrocławiu. I oto nadszedł oczekiwany moment: mamy nowego Metropolitę Wrocławskiego. Jest nim Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny, dotychczasowy biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej. Jego nominacja została ogłoszona dnia 18 maja br. o godz. 12.00. Witamy go bardzo serdecznie i przyjmujemy z radością. Wrocław, będący stolicą diecezji i archidiecezji od przeszło tysiąca lat, otwiera swoje podwoje, aby przyjąć nowego Pasterza. Od początku otaczamy go naszą modlitwą, pokornie prosząc Boga o błogosławieństwo i potrzebne łaski dla posługi pasterskiej nowego Metropolity.

  Wita go i pozdrawia Lud Boży Archidiecezji i Metropolii Wrocławskiej. Witają go wszystkie stany: księża biskupi, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, instytucje diecezjalne: Papieski Wydział Teologiczny, Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne, Kuria Metropolitalna Wrocławska, świat nauki, ludzie ciężkiej pracy, rodziny z dziećmi, młodzież, ludzie starsi: renciści, emeryci, chorzy i cierpiący - wszyscy.

  Czekamy na Jego przybycie do Wrocławia. Ingres nowego Metropolity do katedry wrocławskiej odbędzie się w niedzielę dnia 16 czerwca br. o godz. 15.00. Zapraszam Drogich Archidiecezjan do licznego udziału w uroczystości ingresowej. Zamanifestujmy w ten sposób nasze przywiązanie do wiary, do Kościoła, do naszej archidiecezji, a przede wszystkim do osoby nowego Arcypasterza.

  Korzystając z tej okazji, pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspomagali mnie w czasie posługi biskupiej w archidiecezji. Nade wszystko dziękuję Bogu, który wspierał mnie swoimi łaskami, bym godnie pełnił misję w archidiecezji powierzoną mi decyzją bł. Jana Pawła II. Dziękuję Drogim Archidiecezjanom, których starałem się prowadzić drogą Ewangelii Chrystusowej. To od Was doznałem tyle życzliwości i wdzięczności, z okazji Złotego Jubileuszu Kapłaństwa i innych uroczystości o wymiarze diecezjalnym. Okazji do spotkań było bardzo dużo: wizytacje kanoniczne parafii, bierzmowania, różne rocznice parafialne, doroczne dożynki, odpusty, konsekracje kościołów i kaplic, pogrzeby kapłanów i in. To wszystko pozostawiło głęboki ślad w mojej duszy. Benedykt XVI - rezygnując z urzędu biskupa Rzymu - powiedział, że nie odchodzi od krzyża, ale będzie przy nim obecny w inny sposób. Ja też nie odchodzę, ani Was nie pozostawiam, ale będę obecny wśród Was przez moją wdzięczną pamięć i modlitwę w Waszej intencji. Niech Was Bóg prowadzi pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego, niech obdarowuje Was swoimi rozlicznymi darami, niech Duch Święty rozświetla drogi Waszego życia.

  Dziękuję biskupom seniorom: ks. kardynałowi H. Gulbinowiczowi i ks. biskupowi J. Pazdurowi za ich modlitwę i życzliwą obecność. Słowa podziękowania należą się ks. biskupowi A. Siemieniewskiemu, który po przejściu biskupa Edwarda do Kalisza, musiał przejąć wiele obowiązków, które przedtem spoczywały na biskupie Edwardzie. Bóg zapłać! W szczególny sposób pragnę podziękować Braciom Kapłanom, a wśród nich wychowawcom w seminarium, księżom profesorom z Papieskiego Wydziału Teologicznego i kurialistom, za ich cenną pracę, oddanie i dyspozycyjność. Dzięki tej ofiarnej pracy archidiecezja tętni życiem Bożym i z nadzieją patrzy w przyszłość. Dziękuję za wierną służbę mojemu sekretarzowi.

  Trudno wymienić wszystkich; czuję się w obowiązku podziękować siostrom zakonnym, na które zawsze można było liczyć, i środowisku akademickiemu, z którym bardzo dobrze się rozumieliśmy. Nade wszystko niech mi wolno będzie wspomnieć tę olbrzymią rzeszę katechetów - duchownych i świeckich, którzy w codziennym trudzie wychowawczym przekazują naszej dziatwie i młodzieży wartości płynące z Ewangelii i Tradycji Kościoła. To nie łatwa sprawa rzeźbić osobowość młodego człowieka, ale jest to funkcja zaszczytna i zasługująca na uznanie.

  Siłą naszą niech będzie wiara, motorem naszych działań niech będzie nadzieja, a wszystko, co stanowi treść naszego życia, niech ogarnia i rozpala miłość. Idziemy naprzód pod przewodnictwem nowego Pasterza - podejmując dzieło Nowej Ewangelizacji - ze świadomością, że pośród nas jest Zmartwychwstały Pan.

  Z serca Wam błogosławię: w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

  Arcybiskup Marian Gołębiewski

  Administrator Apostolski Archidiecezji Wrocławskiej

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podziekowania

   ppp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pozdrawiam i dziekuje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze trochę i niezmieścił by się w tą bramę

   007 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 13

   Grubas!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powinien zabrać ze sobą kolegów po fachu

   heretyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 32

   najlepiej niech jadą tam, gdzie urzęduje ich szef

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   COŚ BY NA ODCHODNE WYCHYLIŁ

   ADA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 23

   TAK NAM SMUTNO ŻE JUŻ ODCHODZI I KOLEJNEGO FILA POZOSTAWI ZA SIEBIE.FLACHA DO KIELNI I KOPA NA DROGE,TYLKO BEZ DZIECI PROSZE

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmigaj

   rzeczoznawca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 48

   flaszka na drogę i ślizgaj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nara

   Wałek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 43

   Misja wykonana.Stop.Pedofile bezpieczni.Stop.Wracam do Watykanu.Stop.Wasz Maniek.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękujemy!

   wroc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 30

   Dziękujemy za wszystko, to był mądry biskup!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   z

   z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 41

   NIKT ZA PUPRURATEM TĘSKNIĆ NIE BĘDZIE NIECH ZNIKNIE W ZAPOMNIENIU

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   arcy

   alek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 31

   Nie udało mu się zostać kardynałem. Ciekaw jestem, gdzie teraz zamieszka? W Watykanie?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama