Menu Region

CV wzór - sprawdź, jak napisać dobre CV, żeby dostać pracę...

CV wzór - sprawdź, jak napisać dobre CV, żeby dostać pracę (FILMY)

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

red.

14Komentarzy Prześlij Drukuj
CV wzór - sprawdź, jak napisać dobre CV, żeby dostać pracę (FILMY) CV wzór - sprawdź, jak napisać dobre CV, żeby dostać pracę (FILMY)

Dobre CV jest podstawą do znalezienia pracy/zdjęcie ilustracyjne (© Piotr Krzyżanowski)

CV, wzór CV, życiorys, curriculum vitae - to najczęściej przeglądane przez ciebie tematy? To znaczy, że szukasz pracy. Podpowiadamy więc, jak napisać CV, by było atrakcyjne dla Twojego przyszłego pracodawcy.
Wzór CV? Jeśli jeszcze nigdy w życiu nie pisałeś życiorysu zawodowego, z pewnością szukasz wzoru CV? A może CV pisałeś bardzo dawno i zastanawiasz się, jak teraz powinien wyglądać życiorys? Podpowiadamy, co w nim zamieścić, a czego unikać.

Fachowcy zajmujący się rekrutacją twierdzą, że curriculum vitae nie powinno zająć więcej niż jedną stronę, maksymalnie dwie strony.
CV napisz na komputerze - w żadnym wypadku nie pisz życiorysu odręcznie. Automatycznie zostanie odrzucony przez pracodawcę. Pamiętaj, żeby nie traktować curriculum vitae jak pisma, w którym umieszczasz wszystkie swoje doświadczenia. Dostosuj CV do konkretnej oferty pracy. Postaraj się, by zamieszczone w CV informacje były zwięzłe - rekruterzy poświęcą mu zaledwie chwilę.

Co powinno znaleźć się w CV? Na początku CV podaj swoje dane personalne:
- imię i nazwisko
- datę urodzenia
- adres miejsca zamieszkania
- aktualny numer telefonu
- aktualny adres mailowy.

Następnie wpisz swoje wykształcenie oraz ukończone szkoły. W CV podaj:
- datę rozpoczęcia i zakończenia nauki
- pełną nazwę szkoły czy uczelni, wydział i kierunek
- możesz zaznaczyć też specjalizację, wiodące przedmioty na studiach (jeśli przydadzą się w pracy, o którą się starasz)
- o liceum albo technikum możesz wspomnieć, jeśli była to bardzo prestiżowa placówka, albo po jej ukończeniu masz jakieś praktyczne kwalifikacje zawodowe.

Doświadczenie zawodowe - to kolejny etap we wzorowym CV. Jeśli masz duże doświadczenie zawodowe zrób szybką selekcję. W CV wpisz przede wszystkim te stanowiska, które pasują do miejsca, na jakie obecnie się ubiegasz. Odrzuć te pozycje, które nie mają znaczenia dla tej branży czy stanowiska. Jeśli dopiero chcesz zaistnieć na rynku pracy, a twoje doświadczenie nie jest duże możesz wpisać każde zajęcie, które może budować twój dorobek. Nie musi to być tylko praca na etat. Wpisz w CV każdą swoją aktywność, dzięki której zdobyłeś doświadczenie przydatne na stanowisku, o które się starasz. Wspomnij o odbytych stażach i praktykach zawodowych. Możesz umieścić też informacje o swojej działalności w organizacjach studenckich i pozarządowych, w wolontariacie, samorządzie itd.

W CV wpisz też odbyte dodatkowe umiejętności, np.:
- obsługa komputera,
- umiejętność prowadzenia samochodu (prawo jazdy kategorii B)
- znajomość języków obcych (tu podaj stopień ich znajomości w mowie i piśmie)
- warto wspomnieć o ewentualnych kursach, szkoleniach i zdobytych certyfikatach.

Na końcu nie zaszkodzi podać krótkiej informacji o swoich zainteresowaniach. Mile widziane w oczach pracodawców są również referencje, które pozwolą upewnić się co do twojej osoby.

Nie zapomnij na końcu wpisać formułki, w której wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.Najczęściej popełniane błędy w CV
1. Zdjęcie - nie zrobisz pozytywnego wrażenia zdjęciem, na którym właśnie zjadłeś kiełbaskę na grillu u znajomych, czy
ubrany w kąpielówki odpoczywasz nad morzem. Zdjęcie w CV powinno być klasycznym, aktualnym zdjęciem z dokumentów, np. z legitymacji.

2. Chronologia - podawanie najstarszego doświadczenia na początku CV nie jest mile widziane. Pracodawcę interesuje to, czego nauczyłeś się teraz, a nie 10 lat temu. Pozostawiając opis najświeższych informacji o nas na koniec listy, zmniejszasz szansę na ich przeczytanie. Właściwa chronologia to ta odwrócona.

3. Wygląd CV - estetyka jest bardzo ważna - zapomnij o kolorowych czcionkach i różnym foncie (wybierz jeden rodzaj czcionki i kolor czarny). Pogrupuj informacje w kategorie: doświadczenie zawodowe, edukacja tip.

4. Ortografia i stylistyka - błędy nie są dobrą reklamą pracownika. Jeśli chcesz uniknąć wyrzucenia Twojego CV do kosza, kilkukrotnie przeczytaj swoje CV, możesz je też dać do sprawdzenia znajomym.
z edytora tekstów, wczytajmy się w cv wielokrotnie, dajmy do sprawdzenia znajomym.

5. Kłamstwo - nie ubarwiaj swojego CV! Skup się na faktach. Kłamstwo szybko wyjdzie na jaw. Możesz np. zostać poproszony o dosłanie certyfikatu z "ukończonego" przez ciebie kursu. Przyszły pracodawca może też np. chcieć porozmawiać z twoim przełożonym w firmie, w której nie pracowałeś...

Modne słowa w dokumentach aplikacyjnych
Agnieszka Jastrzębska z serwisu praca.gratka.pl/ przeanalizowała badania przeprowadzone przez Linkedin i na ich podstawie podaje dziesięć określeń najczęściej wykorzystywanych przez użytkowników podczas pisania CV. Oto lista najbardziej nadużywanych określeń:
- mający rozległe doświadczenie,
- innowacyjny,
- zmotywowany,
- zorientowany na wynik,
- dynamiczny,
- mogący się pochwalić osiągnięciami,
- potrafiący współpracować w grupie,
- potrafiący pracować w szybkim tempie,
- posiadający umiejętność rozwiązywania problemów,
- przedsiębiorczy.

Określenia te w CV wcale nie sprawiają, że jesteśmy wymarzonym kandydatem. Są bowiem jedynie standardowymi, wyświechtanymi formułkami, które tak naprawdę nudzą czytelnika i nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

O tym, jak napisać rzetelne CV dowiesz się też w serwisie praca.gratka.pl

Prosty sposób na przejrzyste CV napisane w Microsoft Word
:
14

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

wiecej porad

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tomek (gość)  •

szukam własnie ciekawych porad jak napisać Cv tutaj jest ciekawy artykul https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-eyetracking

odpowiedzi (0)

skomentuj

generator cv

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ania (gość)  •

tutaj macie fajny generator www.wzory-cv.org jezeli ktos lubi niepospolite szablony :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zamówiłem CV w firmie

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Alek (gość)  •

Ja się zgłosiłem po CV do firm Corson.pl http://www.corson.pl/ która napisała mi dobre CV i dzięki temu szybko udało mi się znaleźć nową pracę. Przetłumaczyli mi też na j. angielski...polecam

odpowiedzi (0)

skomentuj

Więcej porad

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Oktopus (gość)  •

Dobrze zebrane porady i najważniejsze informacje. Zerknijcie też na http://jak-cv.pl/jak-napisac-cv/

sporo informacji i przykłady błędów jakie można popełnić w CV. I poradnik jak zrobić dobre zdjęcie do CV ;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Najlepsze wzory cv

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

darko (gość)  •

http://pp.cv.illysms.pl/fchbi

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wzór CV

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mistrzoo (gość)  •

W sieci jest wiele dobrych porad ja osobiście skorzystałem z
cvninja.pl/porady-jak-napisac-cv/ .No i jest też kilka przykładowych wzorów do pobrania - http://cvninja.pl/przykladowe-wzory-cv/

Pozdrawiam!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wzór CV

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mistrzooo (gość)  •

W sieci jest wiele dobrych porad ja osobiście skorzystałem z
cvninja.pl/porady-jak-napisac-cv/ .No i jest też kilka przykładowych wzorów do pobrania - http://cvninja.pl/przykladowe-wzory-cv/

Pozdrawiam!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tłumaczenie cv oraz listów motywacyjnych

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GoTranslate.pl (gość)  •

Prowadzę serwis http://www.gotranslate.pl za pomocą którego można zleci zlecać tłumaczenia. Obecnie posiadamy bazę kilkunastu zweryfikowanych tłumaczy. Zlecenia są realizowane przez osobę, która jako pierwsza podejmie się zlecenia (jest też możliwość przypisania klienta do danego tłumacza, aby zachować jeden styl).
Wycena tłumaczenia jest wyświetlania od razu w momencie wprowadzania tekstu do formularza na stronie głównej. Wykonujemy zlecenia między innymi tłumaczeniami CV, listów motywacyjnych.

Zapraszamy do współpracy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kto ma czas na to pisanie ??

0 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

TomekK345 (gość)  •

Ja tez tak szukałem tych wzorów i nic z tego mojego Cv nie wychodzilo tylko czas traciłam. Wszedłem na Londynek , wpisałem pisanie Cv, dziewczyna z doświadczeniem w rekrutacji itd napisała mi pożądane Cv w dwa dni za 35f (bo przesłałem swoje bazgroły po angielsku co tyle czasu mi zajęły - ale za to cena była niższa). Tak wiec dla pewności, żeby nie rozsyłać głupich Cv z błędami do pracodawców - poszukajcie kogoś kto pisze - uwaga na firmy angielskie co biorą ponad 100 funtów a nawet natknąłem sie na wariatów co chcieli 350 na pozycje kucharz. Ja jestem bardzo zadowolony z mojego dokumentu bo naszykowal mi kilka interview i teraz zmieniam prace. Do widzenia. Tomek

odpowiedzi (0)

skomentuj

Najlepiej się nauczyć samemu pisać skuteczne CV i LM

+3 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Praca dla Absolwenta (gość)  •

Nie warto kopiować wzorów z internetu ani zlecać napisania dokumentu innym firmom. Najlepiej się tego nauczyć samemu z poradnika p.t. "Praca dla Absolwenta" i strony http://pracadlaabsolwenta.com/

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »