Ważne
  16-latka dwa razy ugodziła ojca nożem. Mężczyzna cudem...

  16-latka dwa razy ugodziła ojca nożem. Mężczyzna cudem przeżył

  Paweł Szeliga (aip)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  16-latka z Bączej Kuniny trafiła do schroniska dla nieletnich. Jej ojciec przeżył. Jest po operacji. Nastolatka zawsze miała pod górkę. I do domu pod lasem i do życia, które jej nie rozpieszczało
  16-latka dorastała w bardzo trudnych warunkach. W biednej chacie na końcu wsi. Rodzina z trudem wiązała koniec z końcem

  16-latka dorastała w bardzo trudnych warunkach. W biednej chacie na końcu wsi. Rodzina z trudem wiązała koniec z końcem ©fot. Paweł Szeliga

  Małą chatkę z pustaków stojącą przy kamienistej drodze łatwo ominąć. Nie rzuca się w oczy. Nawet nie wygląda na dom. Okna ciasnej sypialni wychodzą na las. Przez rozbitą szybę lodowaty wiatr wyciąga na zewnątrz fioletową firanę. -Nic nie będę gadał - stwierdza stanowczo sąsiad rodziny G. Jego słowa zagłusza ujadanie psa miotającego się na łańcuchu. W miniony piątek to on zadzwonił po karetkę, gdy w chacie za szpalerem drzew Stanisław G. został dwa razy pchnięty nożem przez 16-letnią córkę Natalię. Trafił do sądeckiego szpitala. Kilka lat temu sąd ograniczył władze rodzicielskie obojgu rodzicom dowodząc, że rodzina jest dysfunkcyjna. Matka ciężko chorowała, ojciec zbyt często zaglądał do kieliszka.
  Nadzór nad rodziną G. sprawował wtedy Janusz Jedynak, kurator przy sądzie rodzinnym w Nowym Sączu. - Sytuacja nie była wtedy bardzo zła, więc nie zabiegałem o umieszczenie najmłodszej dziewczynki w rodzinie zastępczej - mówi Janusz Jedynak. - Jej rodzeństwo wyszło na ludzi, więc wierzyłem, że i jej się uda.
  Przeciętna, ale ambitna

  Krystyna Łękawska, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Bączej Kuninie (gm. Nawojowa) uczyła Natalię języka polskiego. Mówi, że była przeciętną, ale ambitną uczennicą. Ponieważ matka ciężko chorowała, córką zajmował się głównie ojciec. Miała z nim wtedy bardzo dobre relacje. - Zawsze ciepło o nim mówiła - podkreśla Krystyna Łękawska. - Była do niego bardzo przywiązana. Wychodziło to zawsze, gdy rozmawialiśmy o rodzinie i domu. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy Natalia od kilku lat nie mieszkała w Bączej Kuninie. Umieszczono ją w rodzinach zastępczych, najpierw u starszego brata, potem starszej siostry. Feralnego dnia prawdopodobnie przyjechała w odwiedziny do rodziców. Późnym popołudniem wydarzyło się coś, co sprowokowało nastolatkę do dwukrotnego pchnięcia ojca nożem. Cud, że na tym odludziu, w chatce, do której z trudem można się dostać samochodem z napędem na cztery koła, mężczyzna przeżył atak. Prokurator rejonowy w Nowym Sączu Waldemar Starzak nie udziela informacji na temat okoliczności tragicznego zajścia. Podkreśla, że sprawą zajął się sąd rodzinny, który już zdecydował o umieszczeniu 16-latki w ośrodku dla nieletnich. Natalia spędzi tam trzy miesiące. W tym czasie sąd zdecyduje czy za swój czyn będzie odpowiadała jako osoba nieletnia czy dorosła. W pierwszym przypadku najsurowszą karą, jaką można wymierzyć, jest umieszczenie w zakładzie poprawczym. W drugim za usiłowanie zabójstwa, które się jej zarzuca, sąd mógłby skazać nawet na 25 lat więzienia. - Ponieważ nie ukończyła 18. roku życia, sąd nie może orzec maksymalnego wymiaru kary, czyli dożywocia - zaznacza sędzia Bogdan Kijak, rzecznik Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Teresa Wojtas-Kilian z Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej uważa, że dorastanie w dysfunkcyjnej rodzinie, w której zachwiane jest poczucie bezpieczeństwa, u dziecka może doprowadzić do zaburzeń osobowości. Świat postrzegany jest wówczas jako zły i pełen zagrożeń. - Jeśli dziecko ma dobre relacje z jednym z rodziców, który potem się zmienia i wpada na przykład w alkoholizm, świat nastolatka nagle się załamuje - mówi psycholog. - Może wtedy nastąpić eskalacja złości wobec osoby, która je zawiodła, nie sprawdziła się.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo