Każdy chce mieć złoty pociąg. Skarb jest też w sztolniach...

  Każdy chce mieć złoty pociąg. Skarb jest też w sztolniach drążonych przez więźniów Gross Rosen?

  Patryk Kempiński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Marcin Oliva Soto

  Do tej pory do końca nie zbadano sztolni, które drążyli więźniowie z obozu Gross Rosen. A doniesienia o wałbrzychkim "Złotym pociągu" podziałały jak zapalnik. Od tego czasu słyszymy o kolejnych odkryciach takich jak: podziemne miasto w Walimiu czy skarby w powiecie polkowickim pod zrujnowaną świątynią. Tajemnice sprzed lat powracają.
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne ©Marcin Oliva Soto

  Od czasu, gdy do mediów przedostała się informacja o wałbrzyskim złotym pociągu, na całym Dolnym Śląsku rozpoczęła się gorączka złota. Poszukiwacze skarbów, historycy i amatorzy w ciągu ostatniego miesiąca informują o odkryciu za odkryciem. W ogólnopolskich mediach przebiła się także informacja o rzekomym skarbie ukrytym w okolicy miejscowości Leśna w powiecie lubańskim.

  W niemal każdej publikacji dotyczącej bitwy o Lubań w 1945 roku historycy nie wyjaśnili, dlaczego oddziały niemieckie tak zawzięcie broniły Lubania w ostatnich dniach wojny, kiedy klęska III Rzeszy była już aż nadto widoczna.
  To zawsze budzi podejrzenia o ochronę ukrytych tu skarbów. O tajemnicach najwięcej mówiło się zazwyczaj w kontekście Zamku Czocha, położonego nieopodal Leśnej. Był to pierwszy chyba symbol skarbów III Rzeszy. To stamtąd o wojennych tajemnicach opowiadał Bogusław Wołoszański. To jednak nie jedyna atrakcja w tym regionie. W okolicach Leśnej znajdują się bowiem także sztolnie powstałe podczas II wojny światowej, wydrążone przez więźniów obozu koncentracyjnego Groß **Rosen. W podziemiach ukrywane miały być fabryki produkujące części do rakiet V1 i V2.

  Część tuneli została odkryta, np. w Świeciu i Baworowie. Obiekty można łatwo wypatrzeć. Dwa wejścia do sztolni, widoczne z drogi, są zakratowane. Do niektórych wejście utrudnia jedynie woda sięgająca czasami do kolan. Po wojnie, do lat osiemdziesiątych minionego stulecia, podziemne korytarze służyły jako baza saperów Łużyckiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza do wysadzania niewypałów zwożonych z Dolnego Śląska. Kiedy wojsko opuściło sztolnie, obiekty te stały się atrakcyjne dla nietoperzy. Ze względu na zróżnicowanie ich gatunków i liczbę miejsce to objęto obszarem „Natura 2000”.

  W ostatnich dniach w mediach pojawiła się informacja o mieszkańcu Leśnej, który wskazuje miejsce ukrycia trzech pohitlerowskich sztolni w Miłoszowie. Ma na to dokumentację techniczną. Co więcej, nie chce za jej udostępnienie żadnych pieniędzy. Do tuneli mają prowadzić nawet tory kolejowe, widoczne na dokumentacji. Rzekomo z Lubania przyjechały tu trzy składy pociągów towarowych i nigdy z Leśnej nie wyjechały.

  Tak jak w Wałbrzychu, tak i w Leśnej, lokalni historycy o sprawie wiedzieli od dawna. Doniesienia z Leśnej prawdopodobnie nie okażą się jednak tak spektakularne. Do sztolni rzeczywiście prowadzą tory, ale wąskie, służące jedynie do wywozu urobku. Fizycznej możliwości ulokowania tam pociągów nie było. W środku raczej nie ma szans na odnalezienie skarbów, bo obiekty w całości zalane są wodą. Kilka lat temu badali je nawet eksploratorzy z Czech. Cennych pozostałości nie znaleziono.

  Mimo to warto bacznie śledzić doniesienia o kolejnych odkryciach - kto wie, co po latach okaże się prawdziwą „żyłą złota”.

  ***
  Obozy pracy - oddziały obozu Gross Rosen - dla więźniów m.in. z Belgii, Polski, Czech znajdowały się w Leśnej, Baworowej graniczącej z Leśną od północy i Miłoszowie. Sztolnie drążono też w Lubaniu, m.in. pod dawną fabryką chusteczek przy dzisiejszej ulicy Robotniczej, Zawidowie, Gryfowie, Giebułtowie, Pobiednej, Siekierczynie i Świeradowie. Część z nich jest dostępna do dziś (Zawidów, Leśna, Baworowa), ale trzeba zachować środki ostrożności, a o drogę najlepiej pytać miejscowych. W Leśnej i okolicznych obozach produkowano części do rakiet V-1, pierwsze niemieckie tranzystory do radarów i podzespołów do silników samolotowych. Tutejsze fabryki znalazły się w końcu 1944 roku na specjalnej liście przydziału materiałów i ludzi, mając reanimować upadającą potęgę Rzeszy.

  Czytaj także

   Komentarze (14)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dezynsekcja

   dddrobak.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Wątpie by jakiekolwiek złoto pozostało w tamtych rejonach po wizycie naszych wschodnich sasiadów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sensacja Sfiatowa!...tysionce Skrzyn ze Zlotem! "zloty pociong"

   melamdshlomo.gimeil.kom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Sensacja Sfjatowa!...tysionce Skrzyn ze Zlotem!...
   Poszukoja te Zloto,wiecej nisz 70 lat
   Znam dokladnie,te miejsce,mieszkalem wpoblirzu,
   bylem na tym miejscu,gdzie Niemcy izobozu Gross Rosen,...rozwiń całość

   Sensacja Sfjatowa!...tysionce Skrzyn ze Zlotem!...
   Poszukoja te Zloto,wiecej nisz 70 lat
   Znam dokladnie,te miejsce,mieszkalem wpoblirzu,
   bylem na tym miejscu,gdzie Niemcy izobozu Gross Rosen,
   skryli tysionce skrzyn ze Zlotem!
   Chce pomoc i pokazac to miejsce ! Gdybym oczymal :
   Pozwolenie,obrone od Wysokiej Instancji iterz Adwokata,
   aby opisal fakt,dokladnie to miejsce i terz oczymac gwarancje
   dla Odkrywcy,przed pokazanim tego miejsca...
   melamdshlomo@gimeil.komzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sztolnia

   kukiza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   w jednej ze sztolni zamieszkal kukiz i szuka prawdziwych polakow

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   złoto i skarby

   ale (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   potajemnie rząd posłom i obcym wysprzedaje działki z zasobnymi pokładami miedzi i złota wartymi milony


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale

   Bat na idiotów (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Aleś ty głupi. Pewnie lekarz po porodzie zamiast w dupę pierdolnął cię w głowę .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moje Riese

   Dariusz Kwiecień (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   To są moje sztolnie ! Tylko ja wiem gdzie są one ukryte! W sztolniach żyją ssmani,wilkołaki i hybrydy! Poza tym ukryte są wrota które się otworzą! Tylko ja mam świadków! Nikt nie ma prawa do mojego...rozwiń całość

   To są moje sztolnie ! Tylko ja wiem gdzie są one ukryte! W sztolniach żyją ssmani,wilkołaki i hybrydy! Poza tym ukryte są wrota które się otworzą! Tylko ja mam świadków! Nikt nie ma prawa do mojego Riese zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   d****** tytuł "...sztolnie Gross Rosen..."

   sugeruje, że pod obozem koncentracyjny prowadzono roboty górnicze! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Czy "Gazeta" nie może pisać na poziomie na tematy skarbowo - podziemne?? Po prostu dno. Może wytłumaczę szanownym dziennikarzom: Gross Rosen to niemiecka nazwa obozu koncentracyjnego. Sztolnia to...rozwiń całość

   Czy "Gazeta" nie może pisać na poziomie na tematy skarbowo - podziemne?? Po prostu dno. Może wytłumaczę szanownym dziennikarzom: Gross Rosen to niemiecka nazwa obozu koncentracyjnego. Sztolnia to podziemny tunel w którym prowadzi się roboty górnicze. I Na Waszej stronie internetowej widnieje zbitka tych dwóch haseł, co jest po prostu głupie!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   idiotyczne zdjęcie ilustrujące temat

   prawdopodobnie nieczynne inhalatorium radonowe a Kowarach (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   co mają zabiegi zdrowotne do poszukiwań skarbów? Byle co Gazeta wrzuca do artykułów, myślicie, że ludzie nie znają się na tematyce??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   epidemia odkryć skarbów ( których de facto nie odkryto ) trwa

   kiedy newsy o odkryciu Bursztynowej Komnaty z Hitlerem w roli strażnika? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Media podchwytują każdą plotkę, każdą niezweryfikowaną informację i walą na pierwszych stronach tytuły sugerujące odkrycie nie wiadomo jakich skarbów. Trochę krytycyzmu i obiektywnego podejścia do...rozwiń całość

   Media podchwytują każdą plotkę, każdą niezweryfikowaną informację i walą na pierwszych stronach tytuły sugerujące odkrycie nie wiadomo jakich skarbów. Trochę krytycyzmu i obiektywnego podejścia do tematu. Wszystko po czasie okazuje się legendami, tak było z większością poszukiwań skarbów od lat 70tych.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na prawdę?!

   Nikodem R (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Badali je nawet Czesi ?!
   Pepiki, mają nosa do złota, bez kitu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto pisze te teksty

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   gdzie jest korektor,kto pisze te teksty z błędami,walrzyski to jest poprawna nazwa,a nie jakieś inne nazwy,matołki


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nuda

   ludka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   takie naciagane są te wiadomosci.....nic nie wnoszą ...lepiej byscie przestali juz tak nudzic


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak zwykle geniusze

   jasiek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Pierwszy działający tranzystor zbudowano pod koniec 1947r. Tu się dowiedziałem, że Niemcy zrobili to kilka lat wcześniej.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupek żydowsko amerykański

   Cyklon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jasiek idź się lecz, albo jesteś ofiarą propagandy sowieckiej albo żydo-amerykańskiej w której to oczywiście pierwszy tranzystor "zbudowali" amerykanie tak samo jak i pierwszy samolot odrzutowy...rozwiń całość

   Jasiek idź się lecz, albo jesteś ofiarą propagandy sowieckiej albo żydo-amerykańskiej w której to oczywiście pierwszy tranzystor "zbudowali" amerykanie tak samo jak i pierwszy samolot odrzutowy który w II wojnę nie wystartował bo się zapalił(mieli tylko jeden) a Niemcy latali wieloma odrzutowcami w II wojnę. Takie Hitlerowskie tranzystory używane były nie tylko do sterowania silnikami samolotowymi ale i to sterowania rakietami V-2 4A gdzie z przodu była kamera stereoskopowa przekazująca obraz drogą radiową do naziemnego centrum sterowania - cos takiego wydobyto kilka dni temu pod Dębicą (znane były także wcześniejsze egzemplarze)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Weekend z Frankensteinem – 24-26 sierpnia 2017

   Gry On Line - Zagraj Reklama