Inteligencja to skarb Wrocławia

  Inteligencja to skarb Wrocławia

  Jolanta Popińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Inteligencji we Wrocławiu nigdy nie brakowało. Nie zawsze jednak mogła się objawić w równie szerokim zakresie, bo zależy to od warunków, one zaś w przeszłości bywały różne.
  Jeśli szacować na przykład inteligencję liczbą Nagród Nobla przyznanych osobom związanym z Wrocławiem, to niewątpliwie liczba ta robi wrażenie. Nadodrzańska metropolia doczekała się bowiem jedenastu noblistów. Wymieńmy przynajmniej kilku, np. Fritza Bergiusa (w dziedzinie chemii, 1931 r.), Maksa Borna (fizyka, 1954 r.), Paula Erlicha (medycyna, 1908 r.), Gerharta Hauptmanna (literatura, 1912 r.).


  Trudno nie zauważyć dysproporcji między nagrodami przyznanymi na przełomie XIX i XX, a tymi po 1945 roku. Ktoś złośliwy i nierozsądny mógłby próbować przypisywać te sukcesy narodowości. Wiadomo, Wrocław był wtedy miastem niemieckim. Tyle tylko, że znaczna część noblistów była pochodzenia żydowskiego, a inni dokonali swych największych odkryć już po wyjeździe nie tylko z Wrocławia, ale i z Niemiec.

  Czy odcięcie Polski, będącej po 1945 r. "w objęciach komunizmu", od obiegu naukowego wolnego świata nie spowodowało, że wiele talentów naukowych nie zaistniało w odpowiednim wymiarze w świadomości światowej społeczności naukowej i odeszło w niepamięć bez uhonorowania swoich zasług? Weźmy wybitną postać powojennej wrocławskiej medycyny - Ludwika Hirszfelda, który wprowadził do obiegu naukowego grupy krwi, oznaczając je powszechnie używanymi dzisiaj symbolami 0, A, B czy AB.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama