Iran: Parlament przyjął historyczne porozumienie atomowe z...

  Iran: Parlament przyjął historyczne porozumienie atomowe z Zachodem

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Irański parlament przyjął porozumienie nuklearne zawarte w lipcu z zachodnimi mocarstwami. Zgodnie z umową Iran ma ograniczyć produkcję atomową, a w zamian Zachód zniesie z kraju sankcje ekonomiczne.
  161 irańskich deputowanych było za przyjęciem umowy, 59 przeciwko, a 13 wstrzymało się od głosu - podała irańska agencja informacyjna IRNA. Oznacza to oficjalną akceptację przez Iran historycznego porozumienia nuklearnego. Parlament w Teheranie domaga się jednak jednej poprawki - deputowani zażądali, aby międzynarodowi inspektorzy, którzy mają sprawdzać, czy Iran przestrzega warunków umowy, mieli ograniczony dostęp do irańskich obiektów atomowych.


  Umowa z Iranem została podpisana w lipcu, po 20 miesiącach negocjacji Iranu z krajami z grupy P5+1 - USA, Wielką Brytanią, Francją, Chinami i Rosją. Na mocy porozumienia Iran ma znacznie ograniczyć swój przemysł jądrowy, m.in. ma zmniejszyć ilość wirówek służących do wzbogacania uranu - kluczowego do produkcji bomb atomowych. W zamian Zachód zniesie z kraju sankcje ekonomiczne.

  Umowa została zawarta z powodu lęku Zachodu przed produkcją bomb nuklearnych przez Iran. Przeciwko porozumieniu występowali m.in. amerykańscy Republikanie (nie zdołali oni jednak zablokować umowy w Kongresie), Izrael oraz wielu aktywistów. Zdaniem przeciwników porozumienia, nie zablokuje ono Iranowi drogi do konstruowania śmiercionośnych bomb.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama