Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy na pierwszej Nocy Laboratoriów we Wrocławiu (ZDJĘCIA)

Malwina Gadawa
Noc Laboratoriów we Wrocławiu
Noc Laboratoriów we Wrocławiu Paweł Relikowski
W sobotę otwarte zostały niedostępne na co dzień miejsca, jakimi są wrocławskie laboratoria. Wszystko za sprawą pierwszej edycji Nocy Laboratoriów, której organizatorami są Nokia Networks wraz z Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Do wydarzenia przyłączyły się również wrocławskie uczelnie, firmy, instytucje państwowe i naukowe, które otworzyły drzwi do swoich pracowni badawczych. Wiele osób chciało wziąć udział w tym wydarzeniu, dlatego na wiele warsztatów nie było już miejsc w połowie września.

Wzorem Nocy Muzeów, organizatorzy oraz partnerzy Nocy Laboratoriów otworzyli drzwi swoich laboratoriów, umożliwiając mieszkańcom Wrocławia nocne zwiedzanie miejsc, w których na co dzień tworzone są technologie przyszłości.

Osoby, które wcześniej zapisały się na warsztaty mogły zobaczyć np. jak tworzy się portret pamięciowy lub jak przygotować preparat mikroskopowy, zastosować odczynniki, obsłużyć sprzęt, a potem samodzielnie wykonać analizę pierwiastkową swoich włosów.

Tysiące kilometrów kabli, telefony komórkowe, stacje bazowe czy klatka Faradaya blokująca wszelkie sygnały radiowe to tylko niektóre z atrakcji, jakie można było zobaczyć w laboratorium Nokii. Za sprawą komór termicznych będzie można przekonać się, w jak ekstremalnych warunkach testowany jest sprzęt telekomunikacyjny, który najpierw schładzany jest do -40 st. C, by następnie podgrzać go do +70 st. C. Zwiedzający oglądali stacje bazowe telefonii komórkowych w technologiach od 2G do 4G. Mogli zobaczyć jak się pracuje z prototypami. Pracownicy Nokia demonstrowali także najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe.

Z okazji Nocy Laboratoriów Nokia przygotowała również wystawę poświęconą historii telekomunikacji na świecie. Na wystawie można było zobaczyć nie tylko aparaty telegraficzne z 1875 r., ale też jedne z pierwszych modeli telefonów Nokia.

Mieszkańcy Wrocławia mogli także oglądać laboratoria w Centrum Badań EIT: Laboratorium Magnetycznego Rezonansu Jądrowego NMR, Laboratorium Mikroskopii Elektronowej, Laboratorium Spektrometrii Mas, Laboratorium Krystalografii, Laboratorium Badań Struktury Ciała Stałego, Laboratorium Laserowych Systemów Pomiarowych.

Na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym można się było poczuć, jak w laboratorium policji. Na jednym z warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, jak powstają portrety pamięciowe.

Podczas wrocławskiej Nocy Laboratoriów uczestnicy mogli także zobaczyć jak działa laboratorium kryminalistyczne we Wrocławiu. W jego skład wchodzi w sumie 13 pracowni. Pracuje tam 100 osób. Rocznie wykonują ok. 13 tysięcy ekspertyz.

- Uczestnicy Nocy Laboratorium mogli zobaczyć, jak wykonywane są oględziny miejsca popełnienia zbrodni. W jaki sposób policjanci identyfikują osoby i rzeczy. Zajęcia cieszyły się dużą popularnością – mówi Paweł Petrykowski z Komendy Wojewódzkiej Policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tłumy na pierwszej Nocy Laboratoriów we Wrocławiu (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska