Swietłana Aleksijewicz z literackim Noblem

  Swietłana Aleksijewicz z literackim Noblem

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Swietłana Aleksijewicz, pisarka białorusko-ukraińsko-rosyjska, została laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2015.
  Swietłana Aleksijewicz, Natalia Gorbaniewska – przewodnicząca jury Angelusa i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podczas wręczenia Literackiej Nagrody

  Swietłana Aleksijewicz, Natalia Gorbaniewska – przewodnicząca jury Angelusa i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podczas wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w Teatrze Polskim we Wrocławiu ©Tomasz Hołod

  Swietłana Aleksijewicz urodziła się w 1948 roku w Stanisławowie na Ukrainie, pisze po rosyjsku na Białorusi. Doceniono ją za "polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach". W grudniu odbędzie się wręczenie nagrody. Pisarka dostanie 8 mln koron szwedzkich.

  Autorka pisze o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci, codziennym życiu po upadku komunizmu. Wydawnictwo Czarne opublikowało jej książki (w przekładzie Jerzego Czecha): "Cynkowi chłopcy" o żołnierzach radzieckich w Afganistanie, "Czarnobylska modlitwa" o katastrofie atomowej, "Ostatni świadkowie" o dzieciach rosyjskich, białoruskich, ukraińskich, żydowskich, tatarskich, łotewskich, cygańskich, kozackich, uzbeckich, ormiańskich, tadżyckich, ginących w czasie II wojny światowej.

  Jej „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (książka ukazała się także nakładem Czarnego i w tłumaczeniu Jerzego Czecha) opowiada o kobietach w czasie wojny, kombatantkach zdradzonych przez swoją ojczyznę. W 2011 roku we Wrocławiu Swietłana Aleksijewicz dostała za tę książkę Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. – Chcę podziękować polskiemu czytelnikowi, którego w tym roku odkryłam dla siebie – mówiła wówczas. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym dwa lata temu odbyła się premiera spektaklu "Walentina. The Last Human Dog" na podstawie na podstawie rozdziału "Samotny głos ludzki" z książki "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości" Swietłany Aleksijewicz, w reżyserii Natalii Sołtysik.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama