Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz ma mieć 22 ha!

Grażyna Szyszka
W Głogowie są trzy cmentarze. Ten na osiedlu Brzostów jest największy
W Głogowie są trzy cmentarze. Ten na osiedlu Brzostów jest największy Archiwum Redakcji
Miasto kupuje tereny pod nekropolię. Za 1 mkw płaci około 60 złotych

Największa w mieście nekropolia na osiedlu Brzostów powiększa się o kolejne tereny. Obecnie cmentarz przy ulicy Świerkowej ma powierzchnię ośmiu hektarów, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada, że w przyszłości ma mieć aż 22 ha. Największa część planowanych pod pochówki terenów (ok. 10 ha) wciąż jest w rękach prywatnych. Pozostałe należą do GPK Sita oraz do miasta.

Co roku gmina miejska stara się kupować po kawałku tereny pod przyszły cmentarz.

- W bieżącym roku gmina wystąpiła do właścicieli działek ujętych miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z propozycją ich nabycia - informuje Marta Dytwińska - Gawrońska z urzędu miasta. - Zawarliśmy jedną umowę na teren przy ulicy Malinowej. Ma on powierzchnię 34 arów, z czego 22 ary są przeznaczone na cmentarz. Z pozostałymi właścicielami gruntów prowadzone są negocjacje cenowe. Są też osoby, które nie odpowiedziały na propozycję gminy - dodaje Marta Dytwińska - Gawrońska.

Cena za 1 mkw działki kształtuje się w wysokości ok. 60 zł. Ale może się ona różnić w zależności od przeznaczenia terenu, bo pod drogi, parkingi czy punkty usługowe jest wyższa.

- W obecnych granicach cmentarza miejsc na pochówki wystarczy jeszcze na pięć, sześć lat - mówi Maciej Gandecki, kierownik Zakładu Usług Pogrzebowych GPK Sita w Głogowie.

Koszt wykupienia miejsca na głogowskim cmentarzu nie należy do najtańszych i wynosi 800 złotych. Należy pamiętać, że opłata wystarcza na 20 lat. Ponowne opłacenie dzierżawy miejsca pochówku to także 800 zł. Administrator walczy z dłużnikami zostawiając kartki na grobach przed dniem Wszystkich Świętych. Specyficzne „przypominacze” właśnie są rozkładane na mogiłach w starej części nekropolii przy ulicy Świerkowej. Szacuje się, że 10 - 15 procent grobów nie jest opłacanych w terminie.

- Staramy się robić to dyskretnie - zapewnia Maciej Gandecki. - W wielu przypadkach to jedyna możliwość dotarcia do bliskich z informacją, że grób należy opłacić. Czy jest efekt? Tak, ponieważ prawie 90 procent regulowania długów mamy w listopadzie.

Kierownik dodaje, że opłaty można rozłożyć nawet na 10 rat. Warto o tym pamiętać, bo nieopłaconemu grobowi grozi likwidacja.

GPK Sita przygotowuje się już do dnia Wszystkich Świętych. W tym roku przypada ono w niedzielę, więc zarządca spodziewa się tłumów odwiedzających groby bliskich przez cały weekend. Pod koniec października odbędzie się też przetarg na miejsca pod handel zniczami i kwiatami przy cmentarzu. W tym roku mogą wziąć w nim udział jedynie firmy i osoby prowadzące działalność gospodarczą. To efekt ubiegłorocznej kontroli pracowników Urzędu Skarbowego, którzy karali mandatami handlarzy za nieodprowadzanie podatku od sprzedawanego towaru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska