Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski sposób na nielegalne graffiti

Marcin Rybak
Jedno z możliwych zastosowań - choć nie z tego powodu wrocławscy naukowcy badali ten temat - to walka z graffiti.
Jedno z możliwych zastosowań - choć nie z tego powodu wrocławscy naukowcy badali ten temat - to walka z graffiti. Marcin Oliva Soto
Centrum Badań EIT Plus pracuje nad technologiami, które mogą pomóc wrocławskiemu magistratowi w walce z grafficiarzami.

Naukowcy z Wrocławskiego Centrum Badań EIT Plus pracują nad technologiami, które mogą pomóc w walce z graffiti. Specjaliści z jednego z laboratoriów opatentowali nową metodę produkcji ekologicznego rozpuszczalnika. W innym pracują nad zabezpieczeniami, które mogą być wykorzystywane przeciwko graffiti.

Chodzi o specjalne substancje, którymi pokrywa się np. ściany budynków. Dzięki nim - tłumaczą w EIT Plus - „dzieło” autora graffiti może być usunięte szybko i niskim nakładem kosztów - w porównaniu do kosztów oczyszczania powierzchni niezabezpieczonej produktem antigraffiti.

Wrocławscy naukowcy pracują też nad materiałami na elewacje budynków, które mają właściwości samoczyszczące się. Uzyskuje się je poprzez dodanie do tynku specjalnej substancji, która aktywuje się, a następnie pozwala na łatwe usuwanie zanieczyszczeń z budynku.

Wrocławscy naukowcy pracują nad zupełnie nowymi materiałami. Ale też - na potrzeby swoich klientów - nad doborem znanych już na rynku technologii do zabezpieczeń różnych powierzchni i to nie tylko przeciwko graffiti. Może też chodzić m.in. o zabezpieczenie przed wilgocią, bakteriami, zabrudzeniami lub korozją.

Niedawno władze Wrocławia ogłosiły wielki projekt walki z grafficiarzami szpecącymi przestrzeń miejską. Powstały specjalne brygady, które mają szybko usuwać bazgroły i malunki ze ścian. Policja ma dostać pieniądze na walkę z wandalami. Policjanci mają też mieć do dyspozycji przenośny monitoring do pilnowania elewacji świeżo remontowanych budynków.

Doktor Marta Kargol z EIT Plus opowiada, jak kosztowna jest walka z graffiti na świecie. - W Los Angeles to wydatek rzędu 28 mln dolarów rocznie. W Chicago 15 mln. Londyńskie metro wydaje na ten cel 10 mln funtów w ciągu roku.

Naukowcy z EIT pracują też nad ekologicznymi rozpuszczalnikami. Opatentowali nową - tanią - metodę produkcji rozpuszczalnika. Teraz Centrum Badań szuka firmy, która pomogłaby przetestować pomysły naukowców w warunkach produkcji przemysłowej.

Jedno z możliwych zastosowań - choć nie z tego powodu wrocławscy naukowcy badali ten temat - to walka z graffiti. - Właściwości tej substancji jako rozpuszczalnika są znane. Składa się ona z kwasu mlekowego i alkoholu. My mamy patent na nową metodę jego produkcji - mówi profesor Piotr Sobota, badający rozpuszczalnik. - Jeśli władze miasta będą potrzebowały fachowej konsultacji w sprawie graffiti, jesteśmy gotowi pomóc - deklarują dr Kargol i prof. Sobota.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska