Może kiedyś będą nam odrastały utracone nogi? Jakie są...

  Może kiedyś będą nam odrastały utracone nogi? Jakie są granice medycyny?

  Katarzyna Kaczorowska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Może kiedyś będą nam odrastały utracone nogi? Jakie są granice medycyny?

  ©fot. Głos Wielkopolski

  Po odkryciu DNA zaczęto badać genom człowieka. Potem pomyślano o zastosowaniu terapii genowej, a w czwartek okazało się, że sklonowano ludzkie embriony. Czy czekają nas kolejne medyczne przełomy?
  Może kiedyś będą nam odrastały utracone nogi? Jakie są granice medycyny?

  ©fot. Głos Wielkopolski

  Czy w medycynie istnieje pojęcie nieprzekraczalnej granicy? Wydawało się, że przełomem było skuteczne zastosowanie znieczulenia podczas zabiegu chirurgicznego - pierwszą taką operację przeprowadził rosyjski chirurg Nikołaj Pirogow. Na polu bitwy, w roku 1847.
  A może istotniejsze okazało się odkrycie w 1901 roku - przez Austriaka Karla Landsteinera - grup krwi? Co prawda podział na grupy i podstawy, dzięki którym możliwe stało się przeprowadzanie transfuzji, to dopiero 1928 rok i efekt pracy Polaka Ludwika Hirszfelda i Emila von Dungerna, ale bez tych podstaw każda transfuzja przypominała rosyjską ruletkę. Nikt nie wiedział, czy w trakcie przetaczania nie dojdzie do wstrząsu, bo nie można było stwierdzić, czy pacjent dostaje krew zgodną z jego grupą.
  Szukając przełomowych momentów dla medycyny, może jednak znacznie ważniejsza okazuje się transplantologia? Pierwszy przeszczep - nerki, od brata biorcy, bliźniaka - miał miejsce w 1954 roku. W 1967 roku po raz pierwszy spróbowano przeszczepić serce i po raz pierwszy udał się przeszczep wątroby.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a zęby

   kiedy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 19

   odrosną?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama