Jest kompromis z dializami

  Jest kompromis z dializami

  Eliza Głowicka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Chorzy na nerki Dolnoślązacy wymagający dializ mogą odetchnąć z ulgą. Nie muszą już się martwić, czy i gdzie trafią na zabieg ani o to, czy będą mieć zapewniony transport w dniu dializy.
  O problemach osób dializowanych informowaliśmy na naszych łamach w zeszłym tygodniu.

  Prywatne stacje dializ doszły w końcu do porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie wysokości stawki za zabiegi. Kompromis polega na tym, że stacje zgodziły się na proponowaną przez Fundusz stawkę 400 zł, ale tylko przez pół roku. Od lipca będą mieć płacone o 14 zł więcej.

  Na Dolnym Śląsku dializowanych musi być 1376 pacjentów. Aż 75 procent wszystkich chorych z niewydolnością nerek korzysta z zabiegów w prywatnych placówkach. Od stycznia na szesnaście stacji dializ w naszym województwie sześć przyjmowało chorych, nie mając podpisanego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Powód? Fundusz proponował stacjom po 400 zł za jeden zabieg, a na taką stawkę ich właściciele nie chcieli się zgodzić i domagali się stawki o kilkadziesiąt złotych większej.
  Jak tłumaczyli, mniejsza byłaby poniżej opłacalności.
  - To oznaczało doprowadzenie placówki do bardzo niekorzystnej sytuacji finansowej i pogłębiania zadłużenia - wyjaśniał nam dyrektor stacji dializ przy Koszarowej dr Przemysław Koniński.

  Ponieważ negocjacje w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia długo nie przynosiły rezultatu, właściciele niektórych stacji zaczęli wprowadzać oszczędności. Między innymi ograniczyli dostęp do telewizji pacjentom (jeden zabieg trwa średnio cztery godziny i przez ten czas pacjent nie może się ruszyć z łóżka, podłączony do specjalnego urządzenia) i zrezygnowali z wydawania im posiłków. Zapowiadali, że przestaną dowozić chorych na zabiegi. Na szczęście do tego nie doszło.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama