Przy Krakowskiej wybudują wieżowce

  Przy Krakowskiej wybudują wieżowce

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  We Wrocławiu równają z ziemią dawną zajezdnię MPK. W jej miejscu, obok Praktikera, powstaną biura.
  Nawet 180 milionów może kosztować pięciohektarowa działka po dawnej zajezdni autobusowej przy ulicy Krakowskiej. Chodzi o teren między estakadą przy ul. Armii Krajowej, a marketem budowlanym Praktiker.

  O ziemię chce powalczyć m.in. Echo Ivestment, duża kielecka firma deweloperska, która we Wrocławiu wybudowała już Pasaż Grunwaldzki.
  - To atrakcyjna lokalizacja, rzeczywiście jesteśmy zainteresowani tym miejscem - potwierdza Wojciech Gepner, rzecznik prasowy firmy.


  Działka przy Krakowskiej należy dziś do wrocławskiej firmy Edo. Janusz Kępa, jej prezes, twierdzi,że interesuje się nie tylko Echo Investment. Ale nie chce zdradzić, z kim jeszcze rozmawia.
  Zainteresowanie ziemią nie dziwi. Leży ona przecież przy dwóch głównych drogach, a za kilka lat atrakcyjność tego miejsca będzie jeszcze większa. To dlatego, że w planach magistratu jest ciągle budowa nowego mostu na Odrze i przedłużenie al. Armii Krajowej do Biskupina i Sępolna, a docelowo aż do Psiego Pola.

  Działka przy Krakowskiej jest atrakcyjna także z innego powodu - zgodnie z ustaleniami urzędników mogą na niej stanąć wieżowce.
  - Górna granica wysokości to 75 metrów - informuje Piotr Fokczyński, dyrektor wydziału architektury w magistracie.

  Plany zakładają, że najwyższe budynki mogą powstać tuż przy wiadukcie. Przy samym Praktikerze wysokość obiektów nie przekroczy już 54 metrów (tyle ma Grunwaldzki Center, nowy biurowiec przy rondzie Reagana). Im bliżej centrum, tym budynki mają być niższe - tak, aby te przy końcu Krakowskiej pasowały do stojących wzdłuż ul. Kościuszki i Traugutta zabytkowych kamienic.

  - Biurowce na naszym gruncie byłyby zapleczem dla tzw. Wielkiej Wyspy (czyli Biskupina, Zacisza, Zalesia i Sępolna - przyp. red.), gdzie nie można budować takich obiektów - wyjaśnia Janusz Kępa z firmy Edo.
  Na razie na ziemi obok Praktikera trwa wyburzanie starych budynków. Większość baraków została już zrównana z ziemią. Pozostały jeszcze dwa biurowce z lat 70. i stara zajezdnia MPK (teraz parkują tam autobusy Dolnośląskich Linii Autobusowych).
  - Do końca wiosny po wszystkich budynkach nie będzie już śladu - zapowiada Janusz Kępa.


  Remont ulicy do czerwca

  Jeszcze trzy miesiące remontowana będzie ulica Krakowska. Teraz kierowcy mają do dyspozycji tylko po jednym pasie w każdym kierunku. W czerwcu, gdy prace się zakończą, zarówno w stronę centrum, jak i w kierunku Oławy i Brzegu będą już do dyspozycji po dwa pasy. Na Krakowską wrócą też tramwaje.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama