Hodowcy z przytuliska

  Hodowcy z przytuliska

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Trzymają stado kóz, cztery świnie i 25 królików. Bezdomni dzięki zwierzętom czują się potrzebni.
  W przytulisku dla bezdomnych im. św. Faustyny w Żukowicach hodują zwierzęta. Dzięki obowiązkom mieszkający tam mężczyźni czują się potrzebni, a Żukowice stały się namiastką domu. Przytulisko prowadzi proboszcz parafii na os. Piastów Śląskich w Głogowie.

  Stado kóz jest jednym z największych w regionie. Liczy blisko 50 sztuk. Początek dała mu kilkanaście lat temu para zwierząt, podarowana bezdomnym przez sołtysa Żukowic. Mężczyźni dbają, by zwierzęta miały dach nad głową i co jeść. Praca przy nich nie jest łatwa, uczy odpowiedzialności.

  Wie o tym 53-letni Paweł, który kozami opiekuje się już ponad 15 lat. W Żukowicach mieszka od 1992 roku. Czasem opuszcza przytulisko na kilka miesięcy, ale zawsze wraca.
  Mężczyzna wstaje przed godziną piątą, doi kozy, a potem je karmi. W południe sprząta, kładzie się spać dopiero po wieczornym obchodzie, czyli grubo po godz. 21.
  - Mieszkałem na wsi, ale rodzice nie mieli gospodarstwa - opowiada Paweł. - Kozy to wdzięczne zwierzęta, ale wymagające. Jak je wypuszczamy latem na łąki, to trudno nad nimi zapanować.

  Dzięki kozom mieszkańcy przytuliska, a jest ich teraz 68, mają mleko na zupę. Robią też sery.
  - Są bardzo dobre i zdrowe - zachwala Paweł. - Mleko jest tłuste i trzeba je rozcieńczać, dlatego świetnie nadaje się na zupy.

  Hodowla królików do pasja innego bezdomnego - Czesława Krzemienia. Teraz trzyma ich 25, w tym aż 15 sztuk to młode.
  - Zwierzęta są mądrzejsze od ludzi - mówi Czesław. - Kiedy ich młodym grozi niebezpieczeństwo, potrafią zasłonić je własnym ciałem. Patrząc na to, rozmyślam o swoim życiu i o swojej rodzinie. Miałem żonę, dzieci i zmarnowałem wszystko. Nie miałem takiego instynktu jak te moje króliki. Teraz to rozumiem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama