Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywóz śmieci. Nowe zasady we Wrocławiu. Sprawdź!

Redakcja
Wywóz śmieci - nowe zasady. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zmienia dotychczasowy system gospodarki odpadami komunalnymi. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 lipca 2013 roku. Właściciele nieruchomości, domków jednorodzinnych, przedsiębiorcy i zarządcy nieruchomości zobowiązani są do wypełnienia i złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Deklaracja w czerwcu

Deklarację, która została uchwalona przez Radę Miejską, od połowy maja br. można pobrać ze strony internetowej (www.wroclaw.pl) oraz ze strony spółki Ekosystem (www.ekosystem.wroc.pl). Od 15 maja papierowe formularze deklaracji są również dostępne w Biurze Obsługi Klienta spółki Ekosystem przy ul. Michalczyka 23 oraz w każdym z Centrów Obsługi Mieszkańca i Podatnika Urzędu Miejskiego Wrocławia.
W każdym z tych miejsc będą również obecni konsultanci, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości.

Deklarację należy złożyć do 30 czerwca 2013 roku drogą pocztową na adres: Ekosystem sp. z o.o., ul. Michalczyka 23, 53 - 633 Wrocław. Dokument można także złożyć osobiście w Biurze Obsługi Klienta Ekosystem przy ul. Michalczyka 23 lub w jednym z czterech Centrów Obsługi Mieszkańca i Podatnika Urzędu Miejskiego:

  • Centrum Obsługi Mieszkańca — ul. G. Zapolskiej 2/4 i Bogusławskiego 10
  • Centrum Obsługi Mieszkańca — pl. Nowy Targ 1/8
  • Centrum Obsługi Mieszkańca v al. M. Kromera 44

Do wzoru deklaracji dołączony jest poradnik ułatwiający prawidłowe wypełnienie formularzy. Są podane także przykładowe wzory wypełnionych deklaracji.
Formularz o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przypomina formularz PIT, na podstawie którego rozliczamy się z dochodów z Urzędem Skarbowym. W deklaracji właściciel nieruchomości (domek jednorodzinny), zarządca (budynek komunalny, spółdzielczy, wspólnotowy), bądź przedsiębiorca samodzielnie musi wyliczyć opłatę jaką co miesiąc będzie wpłacał na konto Gminy Wrocław

Biuro Obsługi Klienta dla wrocławian

Aby wyjaśnić wrocławianom wszelkie niejasności dotyczące nowego systemu odbioru i gospodarowania odpadami, uruchomione są specjalne numery infolinii Biura Obsługi Klienta Ekosystem. Numery są czynne od poniedziałku do piątku, od 7:30 do 15:30. Wystarczy zadzwonić pod jeden z numerów telefonu: 71-75-86-911 do 914. Na wiele pytań można znaleźć odpowiedzi w serwisie Ekosystemu "FAQ - nowy system w pytaniach i odpowiedziach". Treść tego serwisu jest tworzona na bieżąco wraz z pojawiającymi się pytaniami od wrocławian. Pytania można przesyłać na adres [email protected]. Do Biura Obsługi Klienta można także przyjść osobiście, w godzinach od 7:30 do 15:30.

Przypominamy, że uchwałą Rady Miejskiej 14 lutego przyjęto nowe stawki opłat za wywóz śmieci we Wrocławiu. Zapłacimy za metr kwadratowy lub "od głowy", w zależności od tego, ile metrów kwadratowych przypada na mieszkańca lokalu.
W przypadku osób mieszkających w zabudowie wielorodzinnej (czyli większości wrocławian), gdy na jednego mieszkańca lokalu przypada do 27 m2, stawkę za m2 (85 gr) mnożymy przez metraż lokalu. Jeżeli na jednego mieszkańca lokalu przypadnie więcej niż 27 m2, mnożyć będziemy stawkę od osoby - 19 zł przez liczbę osób.

W przypadku nieruchomości zabudowanej budynkiem: stawka za metr - 95 gr liczona będzie dla budynku, w którym znajduje się nie więcej niż 4 lokale mieszkalne. Powyżej tej granicy - za każdego mieszkańca zapłacimy 22 zł. I tak, dla przykładu dla lokalu o powierzchni 50 m2, w którym zamieszkuje czworo mieszkańców (50/4=12,5) podstawą opłaty będzie powierzchnia lokalu a dla lokalu 60 m2, w którym zamieszkuje dwoje mieszkańców (60/2=30) podstawą opłaty będzie liczba mieszkańców.

Wysokość opłaty możemy obliczyć za pomocą prostego kalkulatora dostępnego na stronie wroclaw.pl.

Selektywna zbiórka się opłaca

Aby zmniejszyć opłaty za odpady, warto śmieci segregować. Selektywna zbiórka ma jednak nie tylko wymiar ekonomiczny ale przede wszystkim ekologiczny. Nie jest to skomplikowany proces, ale wymaga minimalnego zaangażowania i wyrobienia pewnego nawyku wprowadzonego w codzienne życie. Kilka prostych zasad postępowania z odpadami przyczyni się do poprawy jakości środowiska, w którym żyjemy. Odpady zbierane selektywnie można ponownie przetworzyć, co pozwala oszczędzać energię i surowce naturalne. Z odzyskanych w wyniku recyklingu surowców ponownie można wytworzyć szkło, metal, papier oraz regranulat, służący m.in. do produkcji włókien sztucznych. W selektywnej zbiórce odpadów ważne jest, by posegregowane odpady wrzucić do odpowiednich pojemników: niebieskiego, żółtego, zielonego i białego.

Do niebieskich wrzucamy papier po usunięciu zszywek i innych metalowych lub plastikowych elementów bez zabrudzonego i tłustego papieru, papieru z folią, papieru termicznego i faksowego, kartonów po mleku, sokach i innych napojach, papieru przebitkowego (rachunki, faktury), pieluch jednorazowych, podpasek i innych artykułów higienicznych, worków po cemencie i innych materiałach budowlanych i tapet.

Żółte pojemniki służą do wyrzucania tworzyw sztucznych i metali (opakowania powinny być czyste i przed wrzuceniem zgniecione), nie wrzucamy tam m.in. butelek i pojemników z zawartością, butelek i pojemników po olejach, opakowań po lekach, butelek po płynach chłodniczych, zabawek, sprzętu AGD czy styropianu.

Do zielonych pojemników wrzucamy szkło kolorowe, z wyłączeniem m.in. szkła stołowego, porcelany, fajansu, ceramiki, szkła żaroodpornego, luster, szkła okiennego, witraży, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, reflektorów, izolatorów, doniczek, szkła okularowego, ekranów i lamp telewizyjnych czy szyb samochodowych.

Białe pojemniki przeznaczone są dla szkła bezbarwnego.

Ponadto planowane jest utworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), które przyjmować będą od mieszkańców selektywnie zbierane odpady komunalne. W szczególności do PSZOK będzie można wyrzucać opakowania z papieru i tektury, tworzyw sztucznych, szkła, drewna, metalu oraz opakowania wielomateriałowe, odpady zielone (gałęzie, liście, skoszona trawa), odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, drewno, tworzywa sztuczne, szkło, papier i metale, zużyte baterie i akumulatory czy przeterminowane leki.

Prowadzone będą także zbiórki leków i termometrów rtęciowych w aptekach, zbiórki baterii w szkołach, a także odbiór gabarytów w kontenerach i usuwanie dzikich wysypisk.
Na terenie Wrocławia prowadzona będzie także zbiórka gabarytów polegająca na podstawianiu kontenerów na ww. odpady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska