Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław na światowych salonach wysokich technologii

Kamil Wołoszyn
Szef Działu Zakupów CERN Dante Gregorio z wizytą w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych
Szef Działu Zakupów CERN Dante Gregorio z wizytą w Świdnickiej Fabryce Urządzeń Przemysłowych fot. ARCHIWUM WROCŁAWSKIEGO PARKU TECHNOLOGICZNEGO
Mieszcząca się w Genewie Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN jest największym na świecie laboratorium fizyki wysokich energii. To tu powstała pierwsza na świecie strona www i naukowcy ogłosili prawdopodobieństwo odkrycia "boskiej cząstki". ITER (Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny) jest drugim, po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, najdroższym eksperymentem naukowym na świecie. Jego zadaniem jest pokazanie, że możliwe jest produkowanie na wielką skalę energii z fuzji jądrowej.

XFEL to kolejny przykład międzynarodowego przedsięwzięcia - stworzenia rentgenowskiego lasera. Dzięki niemu będzie można badać struktury wirusów czy filmować reakcje chemiczne w trybie rzeczywistym.
Te projekty łączą wielomilionowe budżety i międzynarodowa współpraca. Budżet CERN wynosi ponad 4 miliardy złotych rocznie. Laser XFEL kosztować będzie 1,1 miliarda euro, a budżet ITER przekracza 13 miliardów euro! Wrocławski Park Technologiczny pracuje nad tym, żeby część tej sumy trafiła do dolnośląskich firm.

Wielka Nauka - wielka szansa dla firm
Projekty Big Science stały się rynkiem zbytu najbardziej zaawansowanych technologii XXI wieku. Największe światowe koncerny zabiegają o prestiżowezamówieniadla CERNczy ITER. Dzięki WPT coraz więcej takich zamówień trafia do przedsiębiorstw z Polski. Współpracę przy największych projektach naukowych ułatwia działający w WPT Punkt Kontaktowy z Ośrodkami Big Science.
- W WPT nauka i biznes łączą się w niespotykanej dotąd formie, dając Wrocławiowi pozycję lidera na rynku polskich parków technologicznych - mówi Maciej Potocki, prezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego S.A.- Wspieramy rozwój nowoczesnego przemysłu na wiele sposobów. Jednym z nich jest analiza potrzeb ośrodków badawczych w Europie i dotarcie z informacją do wszystkich, którzy mogą dostarczyć szukany produkt, czy usługę.

Działalność Punktu Kontaktowego jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Uzyskamy tu profesjonalną pomoc w zakresie nawiązania współpracy z międzynarodowymilaboratoriami.
Monitoruje się tu zamówienia ogłaszane przez organizacje badawcze, wyszukuje potencjalnych polskich realizatorów, a przedsiębiorcy mogą także liczyć na wsparcie przy transferze technologii lub tworzeniu konsorcjów z firmami z innych krajów. WPT organizuje spotkania biznesowe z przedstawicielami międzynarodowych korporacji szukających podwykonawców do innowacyjnych projektów (np. francuska Areva).

- Przy realizacji wielkich projektów potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. Trzeba np. wybudować budynki i je wyposażyć. Potrzebne są kompetencje praktycznie ze wszystkich branż przemysłu, nie tylko tego supernowoczesnego - mówi Sylwia Wójtowicz, kierownik Punktu Kontaktowego i łącznik przemysłowy z ITER. - Chcemy, aby jak najwięcej wykonawców pochodziło z Polski.
Na www.big-science.pl moż-na zarejestrować swoją firmę, a WPT pomaga rozpocząć współpracę z Big Science. Wielki Zderzacz Hadronów w CERN został poddany gruntownej renowacji. Budowa ITER dopiero się rozpoczęła i potrwa jeszcze dobrych kilka lat. To idealny czas, aby polscy przedsiębiorcy przedstawili swoje oferty.

Z WPT na światowe rynki
We Wrocławskim Parku Technologicznym powstały elementy Lasera XFEL - linia do przesyłu ciekłego helu oraz dwa duże kriostaty helowe pracujące przy -270 stopniach Celsjusza. Urządzenia wyprodukowała firma z WPT - Kriosystem Sp. z o.o.
Dzięki współpracy z WPT Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych wykonuje zbiornik próżniowy do badań HMF dla CERN, a firma Promont ze Świebodzic zmodyfikuje system wentylacyjny eksperymentu Alice. Dostawcą CERN są też zakłady ZPAS SA z Przygórza, dostarczające szafyiobudowy teleinformatyczne oraz ZEC Service Sp. zo.o., który zaprojektował i wykonał instalacje dystrybucji gazów. Współpracą z Europejską Organizacją Badań Jądrowych związana jest działająca w WPT firma Techtra, która oferuje płytki GEM stosowanewdetektorachprzy Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Najlepsze ośrodki na świecie chcą współpracować z dolnośląskimi firmami. Spotkanie nauki i biznesu z odwagą, profesjonalizmem i innowacyjnością jest idealną receptą na rozkwit polskiej i światowej technologii.

Wrocławski Park Technologiczny to:
- prawie 150 firm z branż IT, elektroniki, mechaniki, biotechnologii w 6 nowoczesnych budynkach
- możliwość współpracy z ośrodkami Big Science i aplikowania o wspólne zamówienia
- dostęp do specjalistycznych laboratoriów i warsztatów
- pomoc de minimis na najem infrastruktury technicznej i usługi B+R. Możesz dołączyć do najlepszych i prowadzić działalność we Wrocławskim Parku Technologicznym SA. www.technologpark.pl tel. 781-871-815

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska