Dutkiewicz nokautuje Jurkowlańca w sondażu. A co najbardziej...

  Dutkiewicz nokautuje Jurkowlańca w sondażu. A co najbardziej denerwuje wrocławian? (WYNIKI SONDAŻU)

  Magdalena Kozioł

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dutkiewicz nokautuje Jurkowlańca w sondażu. A co najbardziej denerwuje wrocławian? (WYNIKI SONDAŻU)
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Instytut Badawczy IPC

  Rafał Dutkiewicz najbardziej nadaje się na prezydenta Wrocławia - wynika z sondażu Instytutu Badawczego IPC z Wrocławia, który na zlecenie m.in. naszej gazety przepytał 400 dorosłych mieszkańców. Badanie, w którym pojawiły się tylko dwa nazwiska, pokazało, że Dutkiewicz wręcz nokautuje obecnego marszałka województwa dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca. W sondażu wrocławianie wypowiadają się również na inne bieżące tematy, m.in. - co ich najbardziej denerwuje w mieście.
  Aż 86 proc. respondentów wskazało na Dutkiewicza, zaś niespełna 14 proc. na jego potencjalnego rywala. Od miesięcy mówi się, że to właśnie on może powalczyć w przyszłym roku z urzędującym prezydentem o fotel w ratuszu.

  Jurkowlaniec komentuje: Zaskoczył mnie sam pomysł sondażu. Nie zgłaszałem przecież zamiaru startu w wyborach. Bez reszty pochłania mnie zarządzanie Dolnym Śląskiem. Niemniej jednak bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy zobaczyli we mnie nowego gospodarza Wrocławia.

  W grudniu Dutkiewicz zadeklarował, że będzie ponownie ubiegał się o stanowisko prezydenta. Z wyniku sondażu jest, oczywiście, zadowolony. - To bardzo miłe. Wynik sondażu odnosi się do tego, co przez ostatnie 10 lat działo się we Wrocławiu - komentuje prezydent.

  Dobrą opinię o pracy Dutkiewicza potwierdzają też odpowiedzi na inne pytanie sondażu. Gdyby wybory do wrocławskiej rady miejskiej odbyły się dziś, wygrałaby lista prezydenta (28,4 proc.). Na drugą w kolejności Platformę Obywatelską swój głos oddałoby 22,1 proc. Dużo słabsza jest pozycja PiS, SLD czy Ruchu Palikota.

  Reputacji Dutkiewicza nie szkodzą nawet złe informacje, np. o deficytowych imprezach na stadionie czy problemach z finansowaniem Śląska. A także proces z odwołanym wiceprezydentem. Na pytanie, kto ma rację w tym sporze, aż dwie trzecie odpowiedziało: nie wiem, trudno powiedzieć.

  - Widać, że Rafał Dutkiewicz nie opatrzył się jeszcze wrocławianom - ocenia dr Robert Alberski, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

  Jarosław Krauze, szef klubu Dutkiewicza we wrocławskiej radzie miejskiej, wierzy, że po najbliższych wyborach samorządowych zachowany zostanie obecny układ. Z kolei politycy PO są przekonani, że przejmą władzę w mieście.

  - Dutkiewicz i jego ludzie przez półtora roku, jakie zostały jeszcze do końca obecnej kadencji, będą musieli udowadniać, że są potrzebni Wrocławiowi - mówi Piotr Borys, europoseł PO. - Sądzę, że tym razem prezydent nie zdobędzie większości w radzie.

  PO liczy, że notowania Dutkiewicza pociągną w dół deficytowe imprezy na stadionie, zadłużenie miasta i podatek śmieciowy, który mieszkańcy zaczną płacić od 1 lipca.

  Jednak daje do myślenia fakt, że ta pierwsza sprawa, której konsekwencją było zwolnienie z pracy wiceprezydenta Michała Janickiego, nie jest wcale czytelna dla wrocławian. Instytut Badawczy IPC zapytał m.in. o to, kto ma rację w sporze Michał Janicki - Rafał Dutkiewicz. Ponad 66 proc. zapytanych odpowiedziało "nie wiem, trudno powiedzieć". Dla 12 proc. rację ma Dutkiewicz, zaś tylko 3,5 proc. wskazało na Janickiego. Około 15 proc. wskazało, że obaj są winni sporu.

  - Wpływ na polityczny układ w mieście i pozycję SLD będzie miała polityka ogólnopolska: wojny Millera z Kwaśniewskim, tworzenie Europy Plus - wskazuje Czesław Cyrul, szef SLD we Wrocławiu. - Wyborcy nie potrafią się w tym odnaleźć.

  Zdaniem politologa Roberta Alberskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, wielką niewiadomą jest też sytuacja w PO, która za ponad pół roku ma przeprowadzić wewnętrzne wybory na lidera partii. Przeciwko Donaldowi Tuskowi może startować Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości, a także Grzegorz Schetyna, szef dolnośląskich struktur PO. - Jeśli Schetyna osiągnie dobry wynik, to wrocławska PO znów nabierze rozpędu, struktury zmobilizują się do działania i staną do rywalizacji z Dutkiewiczem - prognozuje Alberski.

  Ciekawe są odpowiedzi na pytanie sondażu, co Panią/Pana najbardziej denerwuje we Wrocławiu? Tu dominuje punkt widzenia kierowców, bo najwięcej - aż 35,5 proc. - wskazało na zły stan dróg, a niewiele mniej odpowiedziało: za mało parkingów. Wysoko plasują się też brud i hałas. Natomiast zaskakująco niewielu wrocławian skarży się na uciążliwą biurokrację, pracę straży miejskiej oraz działalność MPK - każdą z tych odpowiedzi wskazało ok. 10 proc. Psie kupy najbardziej denerwują 6,5 proc. Znalazła się nawet grupa ogólnie zadowolonych z życia we Wrocławiu - 7,5 proc. odpowiedziało, że wszystko jest w porządku.

  Sondaż pokazał, że nie zawsze jesteśmy konsekwentni. Na pytanie, czy ścisłe centrum Wrocławia powinno być wolne od samochodów, aż trzy czwarte wskazało: zdecydowanie tak i raczej tak.

  Mniej przekonani są mieszkańcy o tym, że miasto powinno być udziałowcem piłkarskiego Śląska Wrocław. Za tym rozwiązaniem opowiada się mniej niż połowa.

  Mniej więcej co czwarty mieszkaniec Wrocławia martwi się o finanse miasta. Można to pośrednio wydedukować z odpowiedzi na pytanie: Gdyby to zależało od Pani/Pana, to jacy wykonawcy powinni wystąpić (dać koncert) na wrocławskim stadionie? Koncert z gwiazdą światowego formatu (taką, na której władze stadionu zarobią n a jego utrzymanie) - odpowiedziało 26,6 proc. pytanych.

  A oto wskazania na wykonawców: Kings of Leon - 16 proc., Doda - 12 proc., Florence and the Machine - 10 proc., Enej - 9,4 proc., Coma - 8,7 proc., Beyonce - 7,8 proc., AC/DC - 4,5 proc., nie mam zdanie - 4,5 proc.

  * Badaniu zostało poddanych 400 dorosłych mieszkańców Wrocławia. Zostało ono zrealizowane techniką CATI (telefoniczne wywiady wspomagane komputerowo). Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-7 maja 2013 roku.

  Czytaj także

   Komentarze (123)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupi jak Wrocławianin

   Uważny czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   Będzie się tak w Polsce o Wrocławiakach mówiło.
   Miasto niedorozwojów...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niewiadygodne

   Zgred (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   Ciekawe, co to za firma IPC? Jacy eksperci się kryją za tymi trzema literami?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dowcip

   postepowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 13

   Co najbardziej denerwuje wrocławian?

   Wrocław

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   socjo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   dobrze, że napisaliście jaką metodą przeprowadzono sondaż.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   sitting buulll (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

   po co taki sondaż skoro marszalek nie planuje kandydować? bez sensu trochę.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sitting buulll

   m.mis... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

   Powiedział to po opublikowaniu sondażu, a tak na prawdę nie wiadomo co planował przed ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehe

   donaldinho I (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 18

   14% to i tak za wiele. peowcy i ci z ich nadania powinni już pakować walizki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Janek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   no cóż, bo Jurkowlaniec to nie jest dobry kandydat.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe

   dlaczego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 14

   ta gazeta nigdy nie pisze o utopionych milionach przez tą sz...ę dutkiewicza,ostatnio 4 bańki na śląsk ... znowu,teraz okazało się ,że jakaś karta openwrocław poszła w cholerę za ponad 2 bańki.Do...rozwiń całość

   ta gazeta nigdy nie pisze o utopionych milionach przez tą sz...ę dutkiewicza,ostatnio 4 bańki na śląsk ... znowu,teraz okazało się ,że jakaś karta openwrocław poszła w cholerę za ponad 2 bańki.Do więzienia z tym bandytą i niech wszystko odda co do grosza!!!!!!!!!!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe-dlaczego

   m.mis... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

   Zgłoś mu ofertę na objęcie stanowiska głównego rachmistrza, - świetnie orientujesz się w finansach miejskich...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jurkowlaniec to pionek

   Wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 15

   jurkowlaniec, Wrocławianie pamiętają jak zamknąłeś stadion. Nie pokazuj się we Wrocławiu.
   A Dutkiewicz niech skończy z pierdołami typu expo, esk, a wybuduje we Wrocławiu zakłady, które dadzą...rozwiń całość

   jurkowlaniec, Wrocławianie pamiętają jak zamknąłeś stadion. Nie pokazuj się we Wrocławiu.
   A Dutkiewicz niech skończy z pierdołami typu expo, esk, a wybuduje we Wrocławiu zakłady, które dadzą ludziom pracę. Ale we Wrocławiu, a nie gdzieś na wsi pod miastem i nie takie które płacą żenującą najniższą krajową. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najlepiej w rynku

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   postawić hutę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Precz z kommunizmem

   Pioro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

   sam wybuduj zaklady jak je chcesz ale prosze nie mojimi opodatkowanymi pieniadzami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sondarz

   Zniesmaczony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 14

   A cóż to za sondaż robiony pod sukiennicami o 15,30 gdy bezstresowo wychodzą z tzw. pracy magistrackie urzędasy?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama