Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 3:2. Mecz o europejskie puchary (RELACJA, ZDJĘCIA)

Mikołaj Suchan/Dziennik Zachodni
Śląsk przegrał z Piastem Gliwice 2:3 tracąc gola w ostatnich sekundach spotkania, grając przy tym z przewagą jednego zawodnika. W ten sposób beniaminek przeskoczył WKS w tabeli i jest aktualnie trzeci.

PIAST GLIWICE - ŚLĄSK WROCŁAW - RELACJA NA ŻYWO, RELACJA ONLINE, GDZIE RELACJA W TV

Wygrał zespół przede wszystkim skuteczniejszy, chociaż do przerwy gospodarze przegrywali 0:1. W szesnastej minucie swoją pierwszą bramkę w lidze strzelił Dalibor Stevanović. Obrońcy Piasta wybijali piłkę, ta spadła pod nogi Mateusza Cetnarskiego, który podał do niepilnowanego "Dada", a Słoweniec płaskim strzałem pewnie pokonał Trelę.

Częściej przy piłce utrzymywał się WKS, ale to Piast atakował z większym rozmachem. Miał jednak w swoich ofensywnych szeregach Marcina Robaka, który był piątym obrońcą Śląska: czego się nie dotknął, to nie wychodziło. Wrocławianie powinni mu coś w podziękowaniu kupić, jakiś szlachetny trunek, bo gdyby nie były piłkarz m.in. Widzewa, to już przed przerwą mogli przegrywać. Tymczasem Rafał Gikiewicz tak naprawdę tylko raz został z zmuszony do interwencji, kiedy to w 18 min. Podgórski trafił prosto w niego. Mistrzowie Polski wyglądali nieźle i też stwarzali swoje sytuacje - strzelali m.in. Waldemar Sobota i Adam Kokoszka, ale nic nie wpadało.

Już początek drugiej połowy pokazał, że gra będzie otwarta. W 48 min. Piotr Ćwielong wyszedł sam na sam z Trelą, uderzył po długim słupku, ale bramkarz Piasta wyciągnął się jak długi. Po chwili Sebastian Mila prawą nogą próbował z dystansu zmieścić futbolówkę przy słupku, ale minimalnie spudłował.

No i wtedy przyszło osiem minut, które wstrząsnęły Śląskiem. Najpierw w 51 min. sędzia Marcin Borski podyktował rzut karny. Za co? Tu trwają spory. W pierwszej chwili wydawało się, że był to faul Gikiewicza, który wraz z Kokoszką i Oleksym wyskoczył do zawieszonej przy słupku. To jednak nie było to, więc wszyscy doszukiwali się ręki obrońcy Śląska, ale takiego przewinienia również się nie dopatrzyliśmy na telewizyjnych powtórkach. Ostatecznie zatem trzeba uznać, że arbiter dopatrzył się faulu Kokoszki na rywalu. Owszem - stoper WKS-u agresywnie zaatakował, wyciągnął ręce, może nawet dał pretekst. Gdyby jednak pan Borski nie zagwizdał, to Piast pewnie nawet by nie pamiętał o tej sytuacji po meczu.

Jedenastka jednak była, gola strzelił Ruben Jurado. To jednak nie koniec, bo nie minęło 10 min. a gospodarze wyszli na prowadzenie. Błąd popełnił Sobota, który przyjmując piłkę na klatę piersiową wystawił ją Oleksemu, a że innych obrońców już nie było, to wypożyczony z Zagłębia Lubin piłkarz popędził sam i spokojnie pokonał Gikiewicza. Wrocławianie niestety zamiast myśleć o grze, myśleli jeszcze o karnym.

Sami jedenastkę dostali w 74 min. kiedy to już wspomniany Oleksy faulował Cetnarskiego, za co zresztą został wyrzucony z boiska. - Chciałem się wepchnąć przed rywala. Faulowałem - przyznał po spotkaniu. "Cetnar", Mila i Stevanović chwilę zastanawiali się, kto ma wziąć odpowiedzialność za wynik. Ostatecznie do piłki podszedł Słoweniec i strzelił pewnie: technicznie, wysoko pod poprzeczkę. Trele nie miał szans.

Problem w tym, że od tego momentu nie było widać, że WKS gra w przewadze. To Piast był groźniejszy. Bramkę strzelił gdy mijała 94 minuta po akcji dwóch rezerwowych. Cicman pociągnął lewym skrzydłem, łatwo ograł wprowadzonego kilka chwil wcześniej Pawelca, wycofał do Murawskiego, a ten nie miał problemów, by strzelić gola. Trener Levy był wściekły - ściągnął marynarkę, uderzał ręką pleksiglas nad ławką rezerwowych.

Dla ligi - robi się ciekawie w kontekście walki o miejsca premiowane europejskimi pucharami. Dla Śląska - sytuacja staje się napięta. Oby tylko działacze na początku czerwca nie żałowali, że tak szybko przedłużyli kontrakt z czeskim szkoleniowcem.

Zobacz RELACJA NA ŻYWO PIAST GLIWICE - ŚLĄSK WROCŁAW

Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 3:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Dalibor Stevanovic (16), 1:1 Ruben Jurado (52-karny), 2:1 Paweł Oleksy (58), 2:2 Dalibor Stevanovic (75-karny), 3:2 Radosław Murawski (90+4).
Żółta kartka - Piast Gliwice: Tomasz Podgórski. Śląsk Wrocław: Tadeusz Socha, Rafał Grodzicki. Czerwona kartka - Piast Gliwice: Paweł Oleksy (73-faul).
Sędzia: Marcin Borski (Warszawa). Widzów 6 507.

Piast Gliwice: Dariusz Trela - Adrian Klepczyński, Jan Polak, El-Mehdi Sidqy, Paweł Oleksy - Matej Izvolt (73. Pavol Cicman), Mateusz Matras, Ruben Jurado (76. Damian Zbozień), Artis Lazdins (90. Radosław Murawski), Tomasz Podgórski - Marcin Robak.

Śląsk Wrocław: Rafał Gikiewicz - Tadeusz Socha, Rafał Grodzicki (86. Mariusz Pawelec), Adam Kokoszka, Krzysztof Ostrowski - Waldemar Sobota, Marcin Kowalczyk (67. Eric Mouloungui), Sebastian Mila, Dalibor Stevanovic, Piotr Ćwielong - Mateusz Cetnarski.

Materiał oryginalny: Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 3:2. Mecz o europejskie puchary (RELACJA, ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska