Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgłaszajcie kandydatury Aniołów w Czepkach (LIST)

mgr Urszula Olechowska
Szukamy Anioła w Czepku - najbardziej przyjaznej pacjentowi pielęgniarki
Szukamy Anioła w Czepku - najbardziej przyjaznej pacjentowi pielęgniarki fot. Przemysław Świderski
Oto list mgr Urszuli Olechowskiej, przewodniczącej Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, inaugurujący plebiscyt Anioł w Czepku

Pielęgniarka- tytuł zawodowy osoby , która ukończyła obowiązujący program kształcenia na kierunku pielęgniarskim zakończony dyplomem i uzyskała prawo wykonywania zawodu wydane przez właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych.
Pielęgniarki i położne reprezentują zawody zaufania publicznego, ponieważ sprawują pieczę nad zdrowiem i życiem ludzkim. Posiadają swój samorząd zawodowy, kodeks etyki zawodowej, sąd pielęgniarek i położnych, własne uregulowania prawne oraz bogatą historię i tradycję zawodową. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem zawodowym pielęgniarek jest czepek pielęgniarski z charakterystycznym, poziomym czarnym paskiem. Od wielu lat czepek pozostaje tylko symbolem noszonym często przez pielęgniarki w formie emblematu przypiętego do klapy mundurka.

Obowiązujący pielęgniarki i położne Kodeks Etyki Pielęgniarki i Położnej RP przyjęty został w 2003 r. przez Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych. Zawarte jest w nim przyrzeczenie pielęgniarskie, które brzmi: "Z głębokim szacunkiem i czcią przyjmuję nadany mi tytuł pielęgniarki/położnej i uroczyście przyrzekam:

  • Sprawować profesjonalną opiekę nad życiem i zdrowiem ludzkim.
  • Według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu, zapobiegać chorobom, współuczestniczyć w procesie terapeutycznym.
  • Nieść pomoc każdemu człowiekowi bez względu na rasę, wyznanie religijne, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne różnice.
  • Okazywać pacjentom należny szacunek, nie nadużywać ich zaufania oraz przestrzegać tajemnicy zawodowej.
  • Strzec godności zawodu pielęgniarki/położnej, a do współpracowników odnosić się z szacunkiem i życzliwością, nie podważać ich zaufania, postępować bezstronnie mając na względzie przede wszystkim dobro pacjenta.
  • Wdrażać do praktyki nowe zdobycze nauk medycznych, społecznych i humanistycznych oraz systematycznie doskonalić swoje umiejętności i wiedzę dla dobra zawodu.
  • Rzetelnie wypełniać obowiązki wynikające z pracy w tym zawodzie

Pielęgniarstwo to dzisiaj profesja charakteryzująca się dużą samodzielnością zawodową. Pielęgniarki i położne są samodzielnymi praktykami i do przeszłości należą czasy, kiedy rola pielęgniarki sprowadzała się wyłącznie do wypełniania zleceń lekarza. Pielęgniarka to dzisiaj osoba dobrze wykształcona, potrafiąca podejmować samodzielne i kompetentne decyzje, przyjmująca osobistą i zawodową odpowiedzialność, współpracująca z pacjentem, jego rodziną, zespołem współpracowników działając w kierunku zapewnienia jak najlepszej opieki nad pacjentami.
Udzielanie świadczeń , pielęgniarka wykonuje przede wszystkim poprzez:

  • rozpoznawanie warunków i potrzeb zdrowotnych,
  • rozpoznawanie problemów pielęgnacyjnych,
  • sprawowanie opieki pielęgnacyjnej,
  • realizację zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji,
  • samodzielne udzielanie w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych,
  • edukację zdrowotną.

Po raz pierwszy w Polsce został ujednolicony system kształcenia pielęgniarek i położnych oraz dostosowany do wymogów Unii Europejskiej. I tak od roku 2004 kształcenie odbywa się dwustopniowo na poziomie wyższych studiów licencjackich, które trwają 6 semestrów i co najmniej 4600 godzin oraz dwuletnich studiów magisterskich.
Pielęgniarki mają obowiązek stałego aktualizowania wiedzy zawodowej i podnoszenia kwalifikacji podczas kształcenia podyplomowego. Pielęgniarki bardzo chętnie uczestniczą w kursach i szkoleniach. Bardzo wiele z nich posiada tytuł specjalisty w różnych dziedzinach pielęgniarstwa.

Dla pielęgniarek, które w latach wcześniejszych ukończyły liceum medyczne lub medyczne studium zawodowe stworzono od 2004 roku możliwość ukończenia tzw. studiów pomostowych i uzyskania wyższego wykształcenia zawodowego.
Pielęgniarki wykonują zawód i realizują świadczenia zdrowotne m.in. w: szpitalach, w opiece długoterminowej, hospicjach, w opiece paliatywnej, podstawowej opiece zdrowotnej, żłobkach, domach pomocy społecznej, pracowniach diagnostycznych, pogotowiach ratunkowych, w szkołach.

To one czuwają przy łóżkach chorych dzień i noc, podają leki, wykonują zabiegi medyczne, trzymają w trudnych chwilach za rękę, wspierając ciepłym słowem. Pomagają nam od dnia narodzin do chwili odejścia z godnością, dzieląc radość lub smutek rodziny. Uznanie społeczne dla tego trudnego, wymagającego odpowiednich predyspozycji psychicznych i wykształcenia zawodu jest duże, ponieważ wiąże się z ważną rolą - ochroną zdrowia.
Zgłaszajcie więc kandydatury Aniołów w Czepkach i głosujcie.

mgr Urszula Olechowska, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu

WSZYSTKO O PLEBISCYCIE I PIELĘGNIARKACH NA www.gazetawroclawska.pl/aniolwczepku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska