Nieco za późno wstali z kolan

  Nieco za późno wstali z kolan

  Arkadiusz Franas

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jakiś czas temu miałem przyjemność ogłosić Państwu, że szczęśliwie zakończył nam się okres obowiązywania dogmatu o nieomylności prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
  Bo jak wszyscy pamiętamy, jeszcze niedawno nikt z polityków, a i nie tylko w tym gronie, nie odważył się skrytykować, nazwijmy to eufemistycznie, ryzykownych pomysłów wrocławskiego ratusza.

  Dlaczego? Bo to było zawsze odbierane jak oddanie się ciemnym mocom, które chcą za wszelką cenę zniszczyć stolicę Dolnego Śląska. Obowiązywała jedna nieomylna doktryna ekipy rządzącej (skąd my to znamy?). Jednak jak już wspomniałem, to już za nami. Po 6 latach znów w mieście mamy demokrację i to widać.

  Wreszcie ktoś odważył się poruszyć sprawę Euro 2012 we Wrocławiu. Czy nas na to stać? Czy zdążymy? Jako pierwszy odważnie z tymi pytaniami wystąpił, choć nie wiem, czy teraz tego nie żałuje, poseł PiS Dawid Jackiewicz. Potem swoje trzy grosze dołożył jeszcze wicemarszałek województwa Tadeusz Drab.

  Czołowy działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego w naszym regionie zaproponował, że może, gdy Wrocławia nie stać na stadion, to Euro 2012 przenieść do Lubina, gdzie kończą budować piłkarską arenę. Faktycznie. Temat dość ciekawy, tylko zastanawia mnie, dlaczego nie spróbowali o tym porozmawiać, gdy europejski czempionat Ukrainie i Polsce załatwił Hryhorij Surkis.

  Może dlatego, że w czasach nieomylności lepiej było przyklaskiwać Rafałowi Dutkiewiczowi i wieźć się na jego popularności. A poza tym w kwietniu 2007, gdy w Cardiff wyłaniano gospodarza Euro 2012, nikt jeszcze nie myślał o wyborach do europarlamentu, a teraz to i owszem. Odbędą się za kilka miesięcy i niewykluczone, że obaj wspomniani dolnośląscy politycy w nich wystartują.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   interesy

   wroc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Rektor dba o interesy politechniki.
   Tylko czy interesy Politechniki służą rozwojowi miasta (a dokładnie: budowaniu gospodarki opartej na wiedzy)? Śmiem wątpić, bo dotychczasowe działania...rozwiń całość

   Rektor dba o interesy politechniki.
   Tylko czy interesy Politechniki służą rozwojowi miasta (a dokładnie: budowaniu gospodarki opartej na wiedzy)? Śmiem wątpić, bo dotychczasowe działania politechniki w żaden sposób tego nie pokazują.
   EIT+ mogło być szansą na oderwanie się od uczelnianych struktur, niewydolnej administracji, prowadzenia badań które dają praktycznych rozwiązań, trwonienia pieniędzy poprzez rozdrobnienie, równianie w dół w edukacji. Kolejne katedry będą mogły porwadzić wspaniałe badania, dzięki którym powastaną przepastne dzieła które zasilą szuflady. A może i szafy pancerne, bo zadba o to "Komisja do spraw wykorzystania dorobku Politechniki Wrocławskiej przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ " lub też inne ciało dbające o to by w żadnym wypadku nikt nie wykorzystał wyników badań.

   Jeżeli EIT+ stanie się kolejnym wydziałem politechniki... to jej interes będzie zadbany. Tylko czy to jest najważniejsze?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nauczka z EIT+

   Pati (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Panie Redaktorze,
   Przeczytałam ten tekst i pozwolę sobie na wyrażenie własnej opinii. Zacznę od tego, że jako pierwszy przeciwstawił się prezydentowi Wrocławia aktualny rektor PWr. Obecny spór...rozwiń całość

   Panie Redaktorze,
   Przeczytałam ten tekst i pozwolę sobie na wyrażenie własnej opinii. Zacznę od tego, że jako pierwszy przeciwstawił się prezydentowi Wrocławia aktualny rektor PWr. Obecny spór wokół EIT+ pilnie obserwowałam w tym tygodniu, ale nie zauważyłam żeby rektor krytykował ideę powstania ośrodka we Wrocławiu. Z przedstawianych wiadomości wynikało, że krytyczne podejście rektora spowodowane jest sposobem podziału udziałów spółki EIT+, gdzie prawie 90% udziałów należało do samorządów, zaś pozostałych około 10% podzielone było pomiędzy wrocławskie uczelnie. Kolejny argument to nierespektowanie przez głównych udziałowców umów dotyczących wniosków podpisanych z MNiSW. Z kontekstu zamieszczonych na łamach lokalnej prasy artykułów wynika, że negocjacje trwały już od jakiegoś czasu zanim sprawa dotarła do mediów. Dlaczego wcześniej nie przeciwstawił się takim uzgodnieniom? Moim zdaniem z pozycji, którą wcześniej zajmował nie miał aż takiego wpływu na przebieg negocjacji. Można też przypuszczać, że wcześniejsze próby zwrócenia uwagi na te sprawy nie zostały dostrzeżone w ogólnym entuzjastycznym zgiełku.
   Dziś trudno rozstrzygnąć jak wtedy wyglądało stanowisko rektora. W czwartek wynegocjowano ponowne ustalenie sposobu podziału udziałów (obecnie 90% będzie w rękach uczelni, a 10% należy do samorządów) i ostatecznie zawarto porozumienie w sprawie EIT. Niewątpliwie jednak daje mocny argument za uznaniem słuszności stanowiska rektora, który jak ostatecznie wynika działał w obronie interesów nie tylko Politechniki, którą reprezentuje, ale i pozostałych wrocławskich uczelni. Sądzę też, że ta sytuacja skłoni prezydenta Wrocławia do bardziej wyważonych wypowiedzi oraz podejmowania lepiej przemyślanych decyzji. Przepraszać to nie wstyd, ale też nie świadczy dobrze kiedy trzeba się wycofywać z własnych decyzji czy słów.
   Ma Pan Redaktor rację, że takie publiczne udowodnienie zakończenia okresu nieomylności zostało udowodnione przez dwie osoby praktycznie w tym samym czasie. Żywię nadzieję, że wnioski z tych sytuacji wyciągnie nie tylko prezydent Dutkiewicz, ale wszyscy politycy.
   A nam, zwykłym zjadaczom chleba i czytaczom gazet, da powód do pilniejszego obserwowania poczynań władzy oraz rozważniejszego i bardziej przemyślanego jej wybierania.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama