Menu Region

TV Republika - jak ją odbierać?

TV Republika - jak ją odbierać?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP

12Komentarzy Prześlij Drukuj
TV Republika - prawicowy kanał publicystyczno-informacyjny, którego redaktorem naczelnym jest Bronisław Wildstein - rozpoczęła w poniedziałek nadawanie satelitarne i w sieciach kablowych. Jak odbierać TV Republika? Cyfrowy Polsat nadaje jej program na kanale 67. Telewizja dostępna jest w pakiecie Familijny Max HD (cena: 49,90 zł za miesiąc). TV Republika nie można odbierać w nc+. Aby oglądać stację w internecie, trzeba kupić specjalną Kartę Klubu Telewizji Republika. Kosztuje ona 138 złotych.
Medioznawcy określają TV Republika jako "eksperyment medialny". Od poniedziałku Telewizja Republika jest dostępna na platformie satelitarnej Cyfrowy Polsat. Kanał można odbierać także za pośrednictwem kilkudziesięciu telewizji kablowych.

Prezes zarządu spółki Telewizja Niezależna, nadawcy nowego kanału, Piotr Barełkowski powiedział, że telewizja za pośrednictwem sieci kablowych dotrze do prawie 1 mln widzów; na platformie Cyfrowego Polsatu może ją oglądać prawie 2,5 mln abonentów.
"W ciągu dwóch miesięcy zamierzamy docierać do prawie 5 mln odbiorców" - zaznaczył prezes zapowiadając podpisywanie kolejnych umów z operatorami sieci kablowych.

TV Republika rozpoczął nadawanie w internecie 10 kwietnia. Transmitowano uroczystości związane z przypadającą w tym dniu trzecią rocznicą katastrofy smoleńskiej.

Według Barełkowskiego do 26 kwietnia stronę internetową Telewizji Republika odwiedziło 1 mln 200 tys. użytkowników, co oznacza, że dziennie kanał oglądało od 300 tys. do 400 tys. odbiorców. Średni czas oglądalności wyniósł 1 h 20 min.

Jak poinformował prezes spółki Telewizja Niezależna, źródłem finansowania stacji mają być przede wszystkim opłaty od operatorów sieci kablowych i platformy satelitarnej, telewizja zamierza zarabiać także, choć w niewielkim stopniu, na reklamach. Źródłem dochodu będzie też serwis internetowy Telewizji Republika, który wkrótce ma być płatny.

W ramówce TV Republika przodują przede wszystkim autorskie programy publicystów prawicowych. Obok Barełkowskiego i Wildsteina, własne programy poprowadzą m.in. Anita Gargas, Cezary Gmyz, Rafał Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz, Tomasz Terlikowski. Na antenie mają być też prezentowane filmy dokumentalne Joanny Lichockiej, Roberta Kaczmarka, Grzegorza Brauna oraz filmy fabularne, np. "Strajk" w reż. Volkera Schloendorffa.

W nowy projekt nie wierzy prof. Wiesław Godzic ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Medioznawca uważa, że to jest "telewizja monologu służąca indoktrynacji". "Ta telewizja już pierwszego dnia nadawania w internecie określiła się dość jasno, gdy mówiono nam, że tylko tu dowiemy się prawdy" - powiedział prof. Godzic.

Zdaniem eksperta "programy publicystyczne Telewizji Republika nie gwarantują tego, co Polakom jest teraz najbardziej potrzebne, tzn. dialogu". "Społeczeństwo się dziś dzieli, ale jednocześnie tego nie chce. Potrzebuje przyzwoitych debat prowadzonych z dziennikarską dociekliwością, ścierania się poglądów" - mówił prof. Godzic.

Uważa, że brakuje dzisiaj mediów, w których prowadzi się dialog; na ekranach telewizorów widzowie rzadko mogą zobaczyć przedstawicieli różnych stron sceny politycznej przyznających sobie rację, merytorycznie dyskutujących.

"Czekam na taką telewizję, ale nie wierzę, aby Telewizja Republika mogła nią być. Spodziewam się, że dostaniemy jedynie indoktrynację, a to jest niepotrzebne, mamy już przecież Telewizję Trwam" - komentował prof. Godzic. "Media nie powinny indoktrynować, bo odbiorca nie cierpi pouczania, patrzenia na niego z pozycji autorytetu. Media mają za zadanie propagować pewne postawy, ale nie metodą łopatologiczną, tylko inteligentnym przekazem, ukrytą perswazją" - mówił.

Odnosząc się do programu Cezarego Gmyza, który przed kamerą jednocześnie gotuje i dyskutuje z zaproszonymi gośćmi, medioznawca zaznaczył, że "Gmyz nie jest od gotowania, ale od tropienia trotylu". "To jest poważny dziennikarz, który ma coś do powiedzenia. On po prostu nie pasuje do luzactwa. To jest kompletnie nietrafione, choć być może gatunkowo ciekawe" - mówił prof. Godzic. "To jest przywleczenie pewnej koncepcji, dzisiaj każdy gotuje albo zna się na gotowaniu. Nie można iść za modą zbyt nachalnie" - dodał.

Jak podkreśliła prof. Krystyna Doktorowicz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Telewizja Republika została założona w opozycji do programów publicystycznych, określanych jako liberalne. W jej opinii nowa telewizja publicystyczna może znaleźć swoich odbiorców szczególnie wśród młodych widzów o prawicowym światopoglądzie, niekoniecznie zainteresowanych ofertą Telewizji Trwam. "Na rynku mediów panuje pluralizm, każda oferta ma szansę się sprawdzić" - mówiła.

Znawczyni rynku mediów zaznaczyła, że - choć ciężko jest dzisiaj zaistnieć na rynku i utrzymać się nowym kanałom telewizyjnym czy gazetom - niektóre nowości się przyjmują. "Przykładem niech będzie Telewizja TTV, której raczej nie wróżono sukcesu, a która znalazła swoje nieduże grono odbiorców" - powiedziała. TTV to kanał nadawany w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, w którym przodują programy interwencyjne.

Prof. Doktorowicz określiła Telewizję Republikę jako "eksperyment medialny", który w najbliższej przyszłości osądzi rynek. Zwróciła uwagę, że telewizji, o której z góry wiadomo, że nie osiągnie rekordowej oglądalności, trudno będzie utrzymać się z reklamy. Jak zaznaczyła, "reklamodawcy patrzą tylko na jedno - na oglądalność".

Znawczyni mediów uważa, że nadawcy TV Republika będą musieli szukać jeszcze innych źródeł utrzymania. "W tym przypadku sponsoring jest dopuszczalny" - sugerowała.
12

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Gwno prawda.

+8 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Janusz (gość)  •

Dla prof. Godzica WSI 24 to "cała prawda cała dobę", a TV Republika będzie indoktrynować.!!! Hipokryta, czy tuman.???

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tak trzymać Bronek !!!

+18 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Szymon (gość)  •

Właśnie kończy mi się umowa z platformą N i podpisuje umowę z Polsatem abym mógł oglądać TV Republika, bo mam już dość TVN 24 i prania mózgów ludziom przez tą stację, oraz propagandy Donaldinio Tuska w tym programie. Drugiej tak stronniczej telewizji jak TVN 24 nie znajdziecie !!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jak oglądać TV Republika za darmo ? Proste he he :-)

+14 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gonzo (gość)  •

Na dole pod zaloguj jest przycisk " 5 minut demo " Oglądasz sobie 5 minut, na górze masz licznik. Potem wystarczy szybko odświeżyć stronę i ogladasz kolejne 5 minut. I tak w kółko hehehe :-)

odpowiedzi (0)

skomentuj

TV Republika

+10 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bronek (gość)  •

Jako stały czytelnik Gazety Polskiej i Codziennej Gazetypolskiej jestem nieco zaskoczony z kim TV Republika weszła w kontakt ano z P. Solorzem a to nie wróżyjej dobrze. TV Republika miała być odbierana z satality niezależnej a weszła w zależność Polsatu a komu służy Polsat to wszyscy wiemy???

skomentuj

BRONKOWY OBIEKTYWIZM

+21 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ANDRZEJ (gość)  •

JEŚLI POLSAT KOMUŚ SŁUŻY TO KOMU BĘDZIE SŁUŻYĆ TV REPUBLIKA POD WODZĄ BRONKA WILDSZTAJNA?

odpowiedzi (0)

skomentuj

:)

+62 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

? (gość)  •

A ja wolę dobry film lub mecz, resztę mam głęboko w czarnej d....e

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pani red. Katarzyna Gójska-Hejke z TV Republika to wspaniała i czarująca kobieta !

+59 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

les (gość)  •

Oglądałbym tę stację już choćby dla niej jednej !

skomentuj

Hehe

+11 / -47

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

M. (gość)  •

Nie tylko Tobie zawróciła w głowie, niejakiego pana Kurtykę też skusiła ;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

aha

+13 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spoko (gość)  •

TV Trwam II ?

skomentuj

lepsza, bo nie

+12 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

terminator (gość)  •

TVPO...i nie TVNawet ładnie manipulujemy...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pluralizm potrzebny jak powietrze ..

+62 / -55

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

barti (gość)  •

Życzę powodzenia nowej stacji . Po prostu powinniśmy mieć prawo wyboru tego co chcemy oglądać i możliwość zapoznania się z różnymi opiniami , punktami widzenia aby móc chociażby porównać warsztat dziennikarski. Trzymam kciuki i oczekuję rzetelnej informacji .

odpowiedzi (0)

skomentuj

a ja ogladam telewizje republika

+32 / -41

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i mam gdzies (gość)  •

opinie panow profesorow

odpowiedzi (0)

skomentuj