Wałbrzych wspiera rodaków na Ukrainie

  Wałbrzych wspiera rodaków na Ukrainie

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Władze Wałbrzycha i Borysławia na Ukrainie podpiszą w piątek umowę partnerską. Dokument sformalizuje więzi, które łączą oba miasta od 64 lat.
  - Przez ponad pół wieku nie mogliśmy nawet publicznie wspominać naszych rodzinnych stron - mówi Irena Foch, przewodnicząca stowarzyszenia. - Po wojnie zostały zagarnięte przez Związek Radziecki. Miałam 14 lat, kiedy zmuszono nas do opuszczenia domów i wysłano w nieznane.

  Po zakończeniu II wojny światowej z Borysławia do Wałbrzycha przesiedlono ponad siedem tysięcy osób. Byli to głównie specjaliści, pracujący w przemyśle naftowym oraz ich rodziny. Ich wiedzę górniczą wykorzystano, powierzając kierownicze stanowiska w tutejszych kopalniach węglowych.
  Borysławiakom przydzielano także odpowiedzialne funkcje w innych zakładach przemysłowych oraz firmach odpowiedzialnych za infrastrukturę miasta.


  - Więzi łączące oba miasta są nadal silne, np. rodzina zastępczyni mera Borysławia mieszka w Wałbrzychu - mówi Artur Wylandowski, kierownik biura promocji wałbrzyskiego magistratu.
  I dodaje, że w pierwszej kolejności władze Wałbrzycha planują zorganizowanie wymiany młodzieży gimnazjalnej oraz wspólne przedsięwzięcia kulturalne.

  Inicjatorem powstania umowy partnerskiej było Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej. Dla zrzeszonych w nim wałbrzyszan to niezwykle wzruszające i radosne wydarzenie.
  Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej chcą, aby współpraca została niebawem poszerzona również o leżące w pobliżu Borysławia miasta: Sambor i Truskawiec.

  - W Truskawcu działa słynne sanatorium, gdzie do zabiegów stosowany jest wosk ziemny - tłumaczy Antoni Malinowski, borysławiak ze Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Wałbrzychu. - Dzięki naszej inicjatywie, kierownictwo sanatorium w Truskawcu zainteresowało się współpracą z uzdrowiskami działającymi na naszym terenie oraz wymianą kuracjuszy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama